Pasaules panorāma

R. Prataseviča vecāki: nezinām, kas patiesībā notiek ar dēlu

Pasaules panorāma

«Pasaules panorāma»: Kreivijas un NATO sarunas

Gvantanamo cietumam - 20 gadi

Lietuva pārskaitījusi 100 000 eiro kompensāciju palestīniešu kaujiniekam

Šonedēļ tika pieminēta 20. gadadiena kopš bēdīgi slavenā Gvantanamo bāzes cietuma izveidošanas, bet arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā savulaik darbojies slepens cietums, kurā tika turēti amerikāņu sagūstītie islāma ekstrēmisti.

Vairāk nekā 16 gadu pēc tam, kad amerikāņu laikraksts “The Washington Post” pasaulei atklāja informāciju par CIP izveidoto ārvalstu cietumu slepeno tīklu, Lietuva beidzot ļāvusi arī medijiem ielūkoties kādreizējā slepenajā mītnē.

Tas noticis laikā, kad Lietuvas valsts pārskaitījusi kompensāciju Saūda Arābijā dzimušajam palestīnietim Abu Zubaidam, kuru tur aizdomās par līdzdalību 2001. gada 11. septembra teroraktos ASV. Zubaida tika notverts Pakistānā pusgadu pēc 11. septembra terora aktiem.

Tiek uzskatīts, ka vēlāk, 2005. un 2006. gadā, viņš bijis ieslodzīts slepenajā cietumā netālu no Viļņas.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa nolēma, ka Lietuvai par patvaļīgu Zubaidas turēšanu apcietinājumā viņam jāsamaksā kompensācija.

“Esam izpildījuši Eiropas Cilvēktiesību tiesas sprieduma prasības lietā pret Abu Zubaidu. Proti, to daļu, kur tika piespriests maksāt naudas kompensāciju. 21. decembrī veicām pārskaitījumus, 100 000 eiro uz prasītāja norādīto kontu, 30 000 eiro viņu pārstāvošajam advokātam,” informē Lietuvas Tieslietu ministrijas pārstāvis Rikards Dzikovičs.

Zubaida gan pagaidām nevarēs tikt pie pārskaitītās naudas, jo vēl aizvien ir ieslodzīts Gvantanamo bāzes cietumā, turklāt amerikāņi ir iesaldējuši viņam piederošos līdzekļus, norāda “The Guardian”.

Uz žurnālistu jautājumu, vai šāda maksājuma veikšana uzskatāma par vainas atzīšanu, Dzikovičs atbildēja: “Mēs nevaram runāt par to, vai mēs to atzīstam, vai nē. Mēs vienkārši izpildām tiesas spriedumu.”

Tiek uzskatīts, ka viens no ASV slepenajiem cietumiem no 2004. līdz 2006. gadam atradies Antaviļos, netālu no Viļņas.

Lietuvas bāze, kurā, iespējams, tika turēti amerikāņu sagūstītie islāma kaujinieki

Lietuva līdz šim nav atzinusi, ka valstī būtu darbojusies tādām vajadzībām piemērota iestāde, skaidrojot, ka amerikāņi uz Lietuvu transportējuši nevis ieslodzītos, bet gan sakaru iekārtas un ēkā Antaviļos bijis izveidots izlūkošanas atbalsta centrs, taču šīs telpas tā arī nekad nav izmantotas minētajam mērķim.

Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komiteja 2009. gadā veica izmeklēšanu par iespējamu CIP cietumu atrašanos Lietuvā, bet nekonstatēja, ka Lietuvā būtu reāli pārvesti CIP gūstekņi, tomēr atzina, ka apstākļi tam bijuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt