Panorāma

Panorāma

Panorāma

ES valstis sāk saņemt naudu no Atveseļošanas fonda

Lietuvā nelikumīgi centušies iekļūt vēl 116 cilvēki

Lietuvā nelikumīgi centušies iekļūt vēl 116 cilvēki; robežsardze gatavojas arvien vairāk migrantiem

Aizvadītajā diennaktī Lietuvā, kur migrantu pieplūduma dēļ izsludināts ārkārtējais stāvoklis, centušies iekļūt vēl 116 cilvēki. Kaimiņvalsts robežsardze paredz, ka situācija kļūs arvien nopietnāka. 

Nakts aizsegā Lietuvā centušies iekļūt vēl 116 cilvēki. Lielākā daļa robežu šķērsojuši valsts dienvidu daļā, kur atrodas Druskininki. Robežsardze ziņo, ka bijuši arī starpgadījumi, kad ieceļotāji pretojušies norādēm un tādēļ gaisā izšauti brīdinājuma šāvieni, kā arī izmantota asaru gāze. Robežšķērsotāju izcelsmes valstis ir dažādas – ir cilvēki, kas atceļojuši no Pakistānas vai Indijas, kāds arī, piemēram, no Gambijas. 

Piektdien Lietuvā izsludināja ārkārtējo stāvokli, un amatpersonas ir pārliecinātas, ka tas situāciju uz robežas ar Baltkrieviju ļaus veiksmīgāk risināt.

Lietuvas iekšlietu ministra vietnieks Vitālijs Dmitrijevs skaidroja: “Ārkārtējā situācija neatrisina pašu problēmu, bet palīdz koordinēt starpinstitūciju sadarbību. Ārkārtējās situācijas pasludināšana ir juridiski svarīga, jo palīdzēs veiksmīgāk risināt šo krīzi.”

Tagad Lietuvas pierobežā izbūvēta jauna migrantu nometne. Tāpat arī, ņemot vērā ārkārtējo situāciju, pašvaldībām jāsniedz palīdzība robežsardzei ieceļotāju izmitināšanā. 

“Lazdiju rajona pašvaldība ir gatava ārkārtējam stāvoklim. Mums ir matrači, guļammaisi, gultas veļa, higiēnas preces. Un mēs vienojāmies nodot šīs lietas Valsts robežsardzes dienestam, lai palīdzētu šiem cilvēkiem,” norādīja Lazdiju pašvaldības priekšsēdētāja Ausma Miskiniene.

Sākumā visiem migrantiem veiks Covid-19 testus un būs jāpavada laiks karantīnā. Pēc tam sāksies process, kurā izskatīs ieceļotāju pieteikumu patvērumam.

Šogad Lietuvā centušies iekļūt jau 938 cilvēki, kas ir 12 reižu vairāk nekā pērn. 

Baltkrievijas autoritārais vadītājs Aleksandrs Lukašenko norādījis, ka Eiropas Savienības ieviesto sankciju dēļ Baltkrievijai neesot ne resursu, ne finansējuma, lai apturētu valsti šķērsojošos  migrantus. Lietuvas amatpersonas gan norādījušas, ka Lukašenko speciāli palielinājis migrantu plūsmu, lai izdarītu spiedienu uz Viļņu, kas kļuvusi par daudzu baltkrievu opozicionāru patvērumu. 

KONTEKSTS:

Migrantu skaits, kas no Baltkrievijas vēlas nelegāli ieceļot Lietuvā, ik nedēļu pieaug – šādus signālus no kolēģiem Lietuvā saņēmusi Latvijas robežsardze. Gada pirmajā pusē uz Lietuvas–Baltkrievijas robežas aizturēts vairāk par 800 migrantu, kas ir 10 reižu vairāk nekā pērn. Salīdzinot – uz Latvijas–Baltkrievijas robežas aizturēti pieci.

Pēc tam, kad Lietuva uz savas robežas 2. jūlijā aizturēja kārtējos 150 no Baltkrievijas ieceļojušos nelegālos migrantus, Lietuvas valdība pieņēma lēmumu izsludināt valstī ārkārtas stāvokli, lai paātrinātu lēmumu pieņemšanu loģistikas, finansējuma un citos jautājumos, tostarp nodrošinot epidemioloģisko drošību pandēmijas laikā. Lietuvas vadošās amatpersonas norāda, ka situācija ir pietiekami satraucoša.

Notikumi uz Lietuvas–Baltkrievijas robežas liek uzmanīties arī Latvijas robežsardzei. No ceturtdienas, 1. jūlija, arī uz Latvijas robežas sākusi strādāt Eiropas robežu un krasta apsardzes aģentūra "Frontex", kas atsaukusies palīdzības lūgumam. Tā ir pirmā reize, kad Latvijā tiek uzņemti eksperti robežas uzraudzībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti