Lietuva grib būt starpniece Baltkrievijas krīzē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lietuva ir gatava uzņemties vadošo starpnieka lomu Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības sarunās ar pašreizējo režīmu par politiskās krīzes atrisināšanu valstī.

Par to paziņojis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pēc sarunām ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Pēc Nausēdas vārdiem, šādu iniciatīvu ir gatavas atbalstīt arī citas Eiropas Savienības valstis.  

Lietuva grib būt starpniece Baltkrievijas krīzē
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

Lietuva kā viena no tuvākajām Baltkrievijas kaimiņienēm ir bijusi arī viena no aktīvākajām baltkrievu sabiedrības interešu aizstāvēm gan pirms 9. augusta prezidenta vēlēšanām, gan pēc tām.

Pēc sarunām ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski Lietuvas prezidents Gītans Nausēda ir paudis viedokli, ka vienīgais miermīlīgais veids, kā rast izeju no radušās krīzes, ir sarīkot dialogu starp Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību un Aleksandra Lukašenko režīmu.

Šāda dialoga mērķis būtu varas nodošana un jaunu, godīgu un demokrātisku prezidenta vēlēšanu sarīkošana Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas uzraudzībā.

Lietuva ir gatava uzņemties šo sarunu starpnieces lomu, jo tas ir no okupācijas un represijām cietušas, bet tagad brīvas Eiropas Savienības valsts pienākums.

Lietuvas prezidents arī atgādinājis, ka tieši Islandes savulaik paustais atbalsts Lietuvas neatkarības centieniem iedvesmoja tā laika Lietuvas līderus un pilsonisko sabiedrību izcīnīt brīvību.

Abu prezidentu sarunas laikā Zelenskis paudis arī atbalstu Lietuvas atteikumam iegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijas.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā jau vairākas nedēļas turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti