Labrīt

Ilmārs Šlāpins. Jauno latviešu valoda. Hipsteris

Labrīt

Kurā pašvaldībā Latvijā ir visvairāk tiltu? Un kur nav neviena?

Lietuvā cenšas atrast veidus, kā ierobežot alkohola patēriņu

Lietuvā grib aizliegt lietot alkoholu kafejnīcās ar terasēm un festivālos

Saskaņā ar šonedēļ publicētiem datiem Lietuva atrodas pirmajā vietā Pasaules Veselības organizācijas veidotajā topā par alkohola patēriņu. Lai arī notiek strīdi par aprēķinu metodoloģiju, arī pašā Lietuvā nenoliedz – atkarība no alkohola ir viena no vislielākajām problēmām. Valstī top kārtējas izmaiņas, kā samazināt alkohola patēriņu un glābt sabiedrību no šīs problēmas.

Piešķirtais zelts alkohola patērēšanā ir nevis apbalvojums, bet drūms signāls. Vismaz tā to uztver gan politiķi, gan ārsti. Politiskā savienība, kas uzvarēja iepriekšējās vēlēšanas, tieši cīņu ar alkoholismu izvēlējas par vienu no savām prioritātēm. Veselības ministriju tagad vada psihiatrs Aurēlijs Veriga. Pirms stāšanās amatā viņš bija viens no aktīvākajiem alkohola pārmērīgas lietošanas kritizētājiem. Kritizēja arī politiķus par tirgotāju interešu aizstāvēšanu.

Vēlēšanu uzvarētāji – premjera partija Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība – savā priekšvēlēšanu programmā solīja ieviest valsts monopolu alkohola tirdzniecībai. Taču vēlāk no šīs idejas atteicās. Joprojām tiek apspriesta ideja par alkoholisko tirgošanu speciālos veikalos, lai akcīzes nodoklis no marta tam jau ir paaugstināts.

Tiek gatavotas arī izmaiņas par alkohola dzērienu tirgošanu kafejnīcās ar terasēm. Daļai no tām draud lielas pārmaiņas.

“Ļoti dīvaini, ka katru dienu ir jauni ierosinājumi. Un tagad terasēm, kas uzvarējušas par vietu pilsētā un kam ir līgums uz pieciem gadiem, grib aizliegt tirgot alkoholu. Bet tie, kam ir sava teritorija, sarkanā robežā - tie vārēs tirgot. Katrā otrā terase vairs nevarēs. Nav loģikas. Visos restorānos un atvērtās kafejnīcas tirgo vien 9% no visa alkohola. Un mēs domājam, ka valsts ne no tās puses ir sākusi risināt šo problēmu,” norāda restorānu un viesnīcu asociācijas vadītāja Evalda Šiškienie.

Tiek virzīti arī citi noteikumi, viens no tiem –

pilnībā aizliegt alkoholisko dzērienu tirdzniecību bezmaksas pasākumos, piemērām, ielu svētkos, festivālos un tamlīdzīgi.

Veselības ministrijas šo ideju pamato ar to, ka tas palīdzēs izmainīt alkohola lietošanas kultūru. Turklāt paziņojumā presei norādīts, ka tas arī uzlabos drošību šajos pasākumos.

Šis jauninājums izraisīja dziedošu un dejojošu protestu pašā Viļņas sirdī - pie Lietuvas parlamenta Seima. Vairāki simti cilvēku, arī vietējās prominences pulcējās pie parlamenta ēkas, lai uzdziedātu deputātiem. Viņi lūdz nejaukties tradīcijās un mainīt cīņas mērķauditoriju. Līdzīgi vēstījumi bija arī plakātos, piemēram “vīns tikai par 13% sastāv no alkohola, pārējais ir kultūra”.

Arī parlamenta deputāti, piemērām, opozīcijā esošās Tēvzemes savienības deputāts Vītauts Kerņagis, kurš vada sava tēva, dziedātāja Vītauta Kerņaga fondu.

"Vispirms, tā ir sociālā problēma, bet šie grozījumi, ko viņi virza, ir vērsti pret intelektuāļiem, kas apmeklē gan festivālus, gan koncertus, gan teātru izrādes.

Un es domāju, ka tā nav tā mērķauditorija, ar kuru ir jāstrādā," saka Kerņagis.

Savukārt vadošās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienībs līderis Ramūns Karbauskis sava sociālā tīkla “Facebook” kontā norādījis opozīcijas pārstāvjiem, kā daudzi grozījumi, kas šobrīd tiek apspriesti, ir tieši opozīcijas radīti. Piemērām, ideja saīsināt alkohola tirdzniecības stundas svētdienās. Ja grozījumi tiks pieņemti, tad nopirkt alkoholiskos dzērienus varēs tikai līdz pulksten trijiem. Arī pārdod varēs personām no 20 gadu vecuma. Tāpat iecerēts, ka specializētie veikali nevarēs atrasties dzīvojamo māju tuvumā.

Karbauskis raksta, ka konservatīvo līderis vai nu melo, vai nespēj izsekot tam, ko dara frakcijas deputāti. Tādējādi cīņa pret alkohola pārmērīgu lietošanu kļuvusi par lielu iekšpolitiskās cīņas jautājumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti