Lietuva gatavojas prezidenta vēlēšanām

Svētdien, 26. maijā, Lietuvā notiks prezidenta vēlēšanās, kurās tautai būs jāizvēlas, kurš būs nākamis valsts galva. Daļa Grībauskaite uz trešo termiņu prezidentes amatā vairs nevar kandidēt. Par augsto amatu cīnās bijusī finanšu ministre Ingrīda Šimonīte un ekonomists Gitans Nausēda. Gatavojoties izšķirošajai dienai, abi vakar vakarā Viļņā tikās debatēs zem klajas debess -  laukumā pie Prezidents pils. Tās klātienē vēroja simtiem cilvēku.

Lietuva gatavojas prezidenta vēlēšanāmGints Amoliņš

  Lietuvas prezidenta vēlēšanas nonākušas finiša taisnē. Piektdienas vakarā Latvijas Radio ieradās pie Prezidentes pils Viļņas vecpilsētā. Šeit pirmo reizi notiek prezidenta amata kandidātu brīvdabas debates. Laukumā pie izgaismotās pils uzcelta skatuve.

  Vakars ir silts, sapulcējušies vairāki simti cilvēku. Vieni atnākuši speciāli, citi piestājuši, garām ejot. Vieni stāv laukumā, citi piesēduši zālienā tepat parkā. Vēl tūkstošiem seko debatēm tiešraidē radio un televīzijā. Skatuves pašā priekšā vienā pusē Ingrīdas Šimonītes atbalstītāji ar plakātiem „Mana prezidente”. Otrā pusē Gitana Nausēdas piekritēji. Uz viņu plakātiem Nausēdas kampaņas sauklis, kurā viņš sola no visa spēka strādāt Lietuvas labā.

  Nausēdu atbalstīt atnācis 38 gadus vecais Lietuvas Nacionālās bibliotēkas darbinieks Tomass. „Es atnācu, lai pilnībā pārliecinātos, ka balsošu par pareizo cilvēku, kuram uzticos, lai viņš vadītu manu valsti nākamos piecus gadus. Tas ir Gitans Nausēda. Mūsu valstī situācija politikā tāda, ka cilvēki neuzticas politiķiem. Mums vajadzīgs miers, un Nausēdā es redzu samierinātāju. Cilvēki viņam uzticas, un domāju, ka viņš būs labākais," tā Tomass.

  Savukārt 28 gadus vecais advokāts Justins uzskata, ka labākā prezidente būtu Šimonīte. „Viņai ir diezgan stingrs mugurkauls. Viņa nav populiste. Viņai ir labi argumenti. Tādēļ balsoju par Šimonīti. Domāju, ka tas Lietuvai būs vislabāk," norādīja Justins. Tāpat uzskata arī Ina, 51 gadu veca ierēdne.

  „Man patīk Šimonītes vērtības. Viņa labi zina ekonmomika. Viņa precīzi atbild uz visiem jautājumiem. Viņas atbildes ir labi saprotamas. Nausēda man arī patīk, bet es nezinu, vai viņš vairāk uz kreiso vai labo pusi. Jo viņš ir ekonomists, bet nekad nav bijis politikā. Un man viņš joprojām tā arī nav līdz galam skaidrs," pauda ierēdne.

  Garāmejot ar draudzeni piestājies arī 19 gadus vecais students Mindaugs. "Mēs dzirdējām radio, ka abi kandidāti te debatē, un gribējām atnākt paklausīties. Es atbalstu Gitanu Nausēdu, viņš būs labs prezidents Lietuvai. Taču es arī neskumšu, ja uzvarēs Šimonīte. Manuprāti, viņi abi ir ļoti labi," Latvijas Radio teica Mindaugs.

  Abu kandidātu debates laukumā pie Prezidentes pils sākās deviņos vakarā un ilga vairāk nekā pusotru stundu. 44 gadus vecajai bijušajai finanšu ministrei Šimonītei un 54 gadus vecajam ekonomistam Nausēdam bija jāskaidro savas nostājas plašā jautājumu lokā – sākot no pensijām, reliģijas un medīcinas līdz NATO, drošībai, Eiropas Savienībai, Krievijai, Ukrainai un Baltkrievijas atomelektrostacijai.

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti