Panorāma

Rindā pēc invaliditātes

Panorāma

Ekspedīcijas dalībnieki atgriežas mājās

Lietuva gatavojas parlamenta vēlēšanām

Lietuva gatavojas parlamenta vēlēšanām

Svētdien Lietuvā notiks kārtējas Lietuvas parlamenta  Seima vēlēšanas. Tajās piedalās 1400 kandidāti, un balsotāju skaits ir gandrīz 2,5 miljoni. Jau pavisam drīz tiks noņemti priekšvēlēšanu aģitācijas plakāti un savu darbu sāks vēlēšanu iecirkņi visā Lietuvā. 

Pēdēja reģionāla vizīte pirms vēlēšanām, premjers dodas uz Visaginu. Ta ir viskrieviskāka Lietuvas pilsēta. Pilsētu buvēja atomelektrostacijas apkalpošanai. Bet staciju slēdza. Daudzi palika bez darba. Un aizbrauca. Taču Lidija Maņko, skolas muzeja vadītāja palika, un sevi par piekto kolonnu nejūt:

"Te dzīvo gudri cilvēki, viņi ir pārāk gudri, lai piedalītos kaut kādas spēlēs, kas var negatīvi ietekmēt nākotni. Mēs neatdalām sevis no Lietuvas, pareizi? Un mūsu bērni ir šeit. Mēs gribam pašrealizēties šajā valstī."

Taču, kad skolas muzejā atnāk premjers, par pilsētu un skolu stāsta nevis tas cilvēks, kas liek kopā albumus un atmiņas, bet lietuviešu valodas skolotāja Nadežda Judinienie. Viņa stāsta, un premjers raksta...Kad premjers pabeidz ierakstu viesu grāmatā, lekcija tiek pārtraukta... Vēlāk skolotājas dalas ar iespaidiem, viņas ļoti labi atceras arī skolotāju protestus, viņu algas ir vienas no viszemākājām  Eiropas Savienībā:

"Vai jūs sekojāt priekšvēlēšanu cīņai?
- Sekoju!
- Un kā jums notikumi?
- Viennozīmīgas atbildes nav, viss vēl būs. Domāju kā vēl ir pārāk agri pareģot rezultātus."

Taču vairākas aptaujas norāda uz trīs līderiem: viena ir premjera sociāldemokrātu partija, kaut arī zaudēja daļu atbalstītāju, tā tomēr turas līderos. Tai seko divas apvienības - Zaļō un zemnieku savienība un konservatīvie, kurus vada  Vītauta Landsberģa mazdēls, nu jau bijušais Eiropas Parlamenta deputāts. Landsberģim izdodas uzrunāt gados jaunākus vēlētājus, viņa pozīciju uzlabo arī aktīva pretošanas jaunajām Darba likumam, kas arī pēc prezidentes domām vairāk aizstāv darba devējus, nevis darbiniekus. Taču līderu starpā vēl pirms dažiem mēnešiem bija citi spēki, piemēram, Liberāļu kustība. Bet pēc skandāla, kad pie partijas līdera tika atrasta marķēta nauda, reitingi strauji nokrita.

"Priekšvēlēšanu laikā skandālu nebija maz. Vai šie skandāli ir saistīti ar velēšanām? Protams, ka politiskie oponenti var izteikt vairākas versijas. Bet intensitāte pēdējā pusgada laikā ir diezgan augsta, saka Oļegs Jerofejevs, Rus.delfi.lt redaktors.

Vēlēšanas Lietuvā notiks divās kārtas, šeit ir jaukta sistēma, un tur, kur vienmandāta apriņķos līdersi nebūs acīmredzams, pēc divām nedēļām vēlētājus atkal aicinās pie balsošanas urnām. Taču vēlēšanu uzvarētājus pie Seima ēkas jau gaida tikko uzstādīts mākslas objekts - “Triumfa arka”, kas ir veidota no atkritumu maisiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt