Pasaules panorāma

Cīņa par ietekmi Lībija pilsoņu karā

Pasaules panorāma

Latvieša pieredze Austrālijas ugunsgrēkos

Lietuva gadā atklāj tūkstošiem kiberuzbrukumu

Lietuva gadā identificē ap 53 000 kiberuzbrukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lietuva gada laikā identificē aptuveni 53 000 kiberuzbrukumu. Daļu no tiem atklāj Kiberdrošības centra eksperti, bet daļu tā dēvētie “elfi”. Tieši kibersargi daudzās pasaules valstīs, tostarp Lietuvā, ir tie, kas ik dienu uzlabo valsts informatīvo telpu.  

ĪSUMĀ:

  • Lietuva gada laikā identificē aptuveni 53 000 kiberuzkrukumu.
  • Daļu no tiem atklāj Kiberdrošības centra eksperti, bet daļu tā dēvētie “elfi”.  
  • Stoltenbergs paziņojis, ka NATO 5. pantu varētu iedarbināt arī kiberuzbrukuma gadījumā.
  • Eksperti: virtuālo uzbrucēju aktivitāte turpināsies un pieaugs.
  • Lietuvā “elfu” kustība darbojas jau no 2014. gada, tā ir brīvprātīga.  
  • “Elfi”  atmasko  viltotus kontus un melīgu publicētu informāciju.
  • Kustību par labu esam novērtē Lietuvas amatpersonas.

Francijas laikraksts “Le Mound” pērnā gada nogalē ziņoja par to, ka “Google” eksperti atklājuši pierādījumus tam, kā Krievijas Galvenā izlūkošanas pārvalde uzlauzusi Francijas prezidenta Emanuela Makrona e-pastu saraksti, kā arī tā centusies ietekmēt Francijas vēlēšanu rezultātus 2017. gadā.

Iepriekš arī tika ziņots, ka krievu kiberspiegu grupa, kura tiek dēvēta par “Fancy Bear”, tiek vainota uzbrukumos, kas vērsti gan pret ietekmīgiem žurnālistiem Ukrainā, Krievijā un citās valstīs, gan pret ASV demokrātu partiju, īsi pirms 2016. gada prezidenta vēlēšanām nopludinot vairākas e-pasta sarakstes, kas atklāja kandidātu un mediju attiecības, kā arī finansiālās saistības.

Pieaugot kopējiem draudiem, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņojis, ka NATO 5. pants varētu tikt iedarbināts arī kiberuzbrukuma gadījumā.

Eksperti norāda, ka virtuālo uzbrucēju aktivitāte turpināsies un pieaugs. Uz to norāda jau kārtējo reizi apstiprinātā NATO kiberdrošības stratēģija, kura vēršas pret Krievijas pieaugošo agresiju un eiroatlantiskās drošības apdraudēšanu.

Par to domā arī Eiropa Savienības līmenī, un viens no šīs stratēģijas stūrakmeņiem ir Ātrās reaģēšanas kiberspēku izveidošana Viļņā. Lietuva jau sākotnēji bija viena no pirmajām valstīm, kas domāja par to, kā samazināt dezinformācijas un propagandas kampaņas no lielās kaimiņvalsts.

“Mums ir daudz piemēru tam, ka lielās valstis cīnās ne tikai fiziski, bet arī virtuāli. Varbūt tas ir daudz vieglāk būt anonīmam aiz šiem uzbrukumiem, lai drošības organizācijas nespētu viņus identificēt,” spriež Lietuvas Kiberdrošības centra vadītājs Rītis Rīnis.

Lietuvā jau vairākus gadus darbojas arī tā sauktā “elfu” armija, kura cīnās ar troļļiem, kuri izplata dezinformāciju un propagandu. “Elfu armijas” kustība aizsākās 2014. gadā pēc tam, kad Krievija pretlikumīgi anektēja Krimas pussalu.

“Elfi” patrulē sociālo mediju komentāru sadaļās, atmaskojot viltotus kontus un melīgu publicētu informāciju. Savā starpā kustības pārstāvji sazinās ar “Facebook” un “Skype” palīdzību.

Kustību par labu esam novērtē Lietuvas amatpersonas, kuras uzsver, ka tas ir viens no veidiem, kā pretoties dažādām dezinformācijas kampaņām. Šī iniciatīva ir brīvprātīga.

“Šie cilvēki vairāk koncentrējas uz informatīvajiem uzbrukumiem un viltus ziņām, kā arī uz tādu informācijas, kas var kalpot par iemeslu kiberuzbrukumiem jeb kā mēs to saucam - hibrīduzbrukumiem. Šeit liela loma ir gan militārpersonām, gan civiliedzīvotājiem, piemēram, gan ziņu atpazīšanā, gan ziņošanā,” stāstīja Rītis Rīnis.

Gada laikā Lietuva atvaira un identificē aptuveni 53 000 uzbrukumus, un vēlēšanu laikā uzbrukumu skaitam ir tendence palielināties.  

 

Krievijas Galvenā izlūkošanas pārvalde pirmdien, 13. janvārī, veikusi uzbrukumu un uzlauzusi Ukrainas enerģētikas kompāniju "Burisma Holdings", kurā strādā arī Amerikas Savienoto Valstu Demokrātu partijas potenciālā Valsts prezidenta kandidāta Džo Baideja dēls Hanters. Vienlaikus šī kompānija atrodas ASV prezidenta Donalda Trampa impīčmenta prāvas centrā.

ASV bāzētā kiberdrošības kompānija “Area 1” paziņojumā uzsver, ka GRU ielauzies "Burisma Holdings" serveros, bet pašlaik nav skaidrs, ko tas atradis, vai ko meklējis. Tikmēr citi demokrātu partijas pārstāvji jau uzskata, ka šāds solis kalpos par labu pašreizējam ASV prezidentam Donaldam Trampam, kurš cer iegūt otru prezidentūras termiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti