Panorāma

Ar Covid-19 slimnīcās nonāk galvenokārt nevakcinētie

Panorāma

Baltijas premjeri nosoda migrantu izmantošanu politiskos nolūkos

Lietuvā cer uz migrācijas krīzes risinājumu

Lietuvā cer uz Irākas migrantu plūsmas apsīkšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lietuvas amatpersonas paudušas cerību, ka varētu apsīkt migrantu plūsma no Irākas, kas caur Baltkrieviju mēģina nelegāli iekļūt Lietuvas teritorijā. Irākas lidsabiedrība “Iraqi Airways” paziņojusi, ka uz nedēļu aptur lidojumus uz Baltkrievijas galvaspilsētu Minsku.

Lietuvā nedēļa sākās ar rekordlielu aizturēto migrantu skaitu uz robežas ar Baltkrieviju. Tad Lietuvas robežsargi vienkārši sāka dzīt nelegālos imigrantus pāri robežai atpakaļ uz Baltkrieviju.

Irāka aptur lidojumus

Piektdien migrantu krīzē pienāca jauns pavērsiena punkts. Irākas nacionālā lidsabiedrība “Iraqi Airways” pavēstījusi, ka uz nedēļu aptur lidojumus uz Minsku. Pēdējās nedēļās šo avioreisu izmantoja Irākas migranti, kas pēc tam ar Baltkrievijas akceptu nelegāli šķērsoja Lietuvas robežu.

Piektdien no Irākas uz Baltkrieviju atlidoja vēl viena pasažieru lidmašīna. Taču šoreiz lidmašīna bijusi tukša. Tā esot atsūtīta pēc tiem Irākas pilsoņiem, kas vēlas doties atpakaļ mājās. Lietuvā cer, ka tas būs sākums migrācijas krīzes atrisināšanai, taču atzīst, ka viss vēl nav beidzies.

“Kad saņēmām šo ziņu, tā mūs satrauca, un nekavējoties sazinājāmies ar Irākas valdību. Viņi mums teica, ka tie ir tukši lidojumi, kas ierodas Minskā, lai paņemtu tos Irākas pilsoņus, kas sabraukuši Baltkrievijā,” stāsta Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Mants Adomens.

“Pēc tam saņēmām arī neatkarīgu ziņu no Baltkrievijas puses, kas, šķiet, apstiprina, ka tie ir lidojumi, kuru mērķis ir paņemt un atgriezt mājās Irākas pilsoņus, kuriem vai nu bija nodoms šķērsot robežu ar Lietuvu, vai kas nolēma to nedarīt, vai kuri tika izraidīti atpakaļ, vai ieradās Baltkrievijā citu iemeslu dēļ.”

Lietuvas valdības delegācija jūlijā devās uz Bagdādi, bet pagājušajā nedēļā Viļņā ieradās Irākas valdības pārstāvji, solot sadarbību, lai mazinātu migrantu skaitu. Iesaistījās arī Eiropas Savienība.

Bažas par citiem maršrutiem

Nelegāli šķērsojot robežu no Baltkrievijas, Lietuvā šogad ieradušies jau vairāk nekā 4000 migrantu, pārsvarā no Irākas. Lielākā daļa kopš jūlija sākuma. Tagad Lietuva sākusi nevis aizturēt robežu šķērsojošos, bet uzreiz tos raida atpakaļ uz Baltkrieviju. Vēl pirms dažām dienām diennakts laikā aizturēja gandrīz 300 cilvēku, bet aizvadītajā diennaktī – tikai divus.

“Domāju, ka Irākas pilsoņu vidū arvien vairāk valda apziņa, ka šis nav reāls maršruts uz Eiropas Savienību.

Jau no paša sākuma esam sūtījuši vēstījumu, ka viņi tiek maldināti par to, ka tas esot vienkāršs veids, kā nokļūt Eiropas Savienībā, Vācijā, Zviedrijā un citās valstīs, kur viņi bija iecerējuši tikt,” norāda Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Adomens.

Lietuva gan raizējas – pat ja izdosies panākt, ka apsīkst migrantu plūsma no Irākas, Minska jau meklē jaunus maršrutus. Piemēram, izskanējušas ziņas par Lukašenko režīma sarunām ar Pakistānu, Maroku. Tādēļ Lietuva iesniegusi priekšlikumus par Eiropas Savienības sankciju pastiprināšanu pret Baltkrieviju.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājies migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Lietuvas amatpersonas uzskata, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Lietuva šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību.

Lai samazinātu migrantu plūsmu, Lietuva gar Baltkrievijas robežu plāno uzbūvēt četrus metrus augstu žogu. Tāpat robežsargiem dots rīkojums sūtīt migrantus atpakaļ uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti