Lietuvā amatā stājies jaunais valsts prezidents Nausēda

Lietuvā amatā stājies jaunais valsts prezidents Gitans Nausēda. Viņš amata zvērestu deva svinīgā sēdē piektdienas, 12. jūlija, rītā Lietuvas Seimā. 55 gadus vecais ekonomists prezidenta pilnvaras pārņem pilnvaras no līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites, kas šajā amatā atradusies desmit iepriekšējos gadus.

Gitans Nausēda ir bijušais ilggadējais Lietuvas "SEB bankas" priekšsēdētāja padomnieks. Lietuvā prezidentu vēl tauta, un maijā notikušajās vēlēšanās Nausēda piedalījās kā neatkarīgais kandidāts. Vēlēšanu otrajā kārtā viņš ieguva 65% balsu, pārspējot sāncensi, bijušo finanšu ministri Ingrīdu Šimonīti.

Uzrunā Seimā pēc zvēresta došanas Nausēda uzsvēra Lietuvas vienotību. Kā piecus mērķus Lietuvas labklājības stiprināšanai viņš nosauca sociālās nevienlīdzības mazināšanu, nodokļu ieņēmumu budžetā palielināšanu, reģionālās atstumtības samazināšanu, Eiropas fondu efektīvu apgūšanu un izglītības kvalitātes paaugstināšanu. Ārpolitikā Nausēda uzsvēra sabiedroto un kaimiņu nozīmi.

Lietuvā amatā stājies jaunais valsts prezidents Nausēda
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

"Mums vienmēr jāatceras – brīvību un neatkarību neviens nedāvina. Par to ir jācīnās un tā jāaizsargā. Lietuva nekad nav bijusi kara vai ieroču valsts. Visas mūsu tautas diženākās uzvaras bijušas panāktas ar apņēmību, upurēšanos un gudru politiku, kas ļāvis nodrošināt, ka mums līdzās ir uzticami sabiedrotie. Tādēļ ārlietās Lietuva būs uzticams partneris ar stingrām vērtībām, kas balstās uz vispārēji atzītām starptautisko tiesību normām. Mūsu stratēģiskajam kursam arī turpmāk jābūt skaidram un konsekventam – tā ir arvien ciešāka eiroatlantiskā integrācija, ciešas attiecības ar Eiropas Savienību un Amerikas Savienotajām Valstīm. Mums ir jāattīsta un jāpaplašina divpusējās attiecības ar mūsu kaimiņiem – Poliju, Latviju un Igauniju. Mums jāstrādā kopā, lai stiprinātu enerģētisko neatkarību un aizstāvētu mūsu intereses Eiropas Savienībā un NATO," teica Nausēda.

Vēlēšanu kampaņā Nausēda uzsvaru lika uz sociālās nevienlīdzības mazināšanu un sabiedrības saliedēšanu. Viņš iestājas par Lietuvas līdzšinējā ārpolitiskā kursa saglabāšanu, kā arī ciešāku Baltijas valstu sadarbību. Kamēr [iepriekšējā prezidente Daļa] Grībauskaite attiecībās ar Krieviju tika uzskatīta par vanagu, Nausēda izteicies, ka turpmāk pret Maskavu jābūt diplomātiskākiem. Taču viņš nesola arī nekādas piekāpšanās, jo atbalsta Rietumu sankcijas pret Krieviju.

Nausēdam ir diezgan konservatīvi uzskati, un arī viņa atbalstītāji galvenokārt meklējami laukos – izglītotie un liberālie pilsētnieki par viņu balsoja mazāk. Lietuvā prezidentu vēl tauta, tāpēc arī prezidentam ir plašākas pilnvaras – galvenokārt tās skar ārpolitikas un aizsardzības jomu.

Nausēda pirmajā ārvalstu vizītē pēc stāšanās amatā dosies uz Poliju. Savukārt 23.jūlijā viņš ieradīsies Latvijā.

Pagājušajā piektdienā līdzšinējās valdošās koalīcijas partijas - Zemnieku un zaļo savienība un Sociāldemokrātu darba partija - parakstīja līgumu par jaunas koalīcijas izveidi ar divām partijām – „Kārtība un taisnīgums” un „Lietuvas poļu vēlēšanu akciju - Kristīgo ģimeņu savienību”. Līgumā runāts par koalīcijas programmu un amatu sadali.

Prezidents paziņojis, ka pēc inaugurācijas nepieļaus eksperimentus ar svarīgākajām ministrijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti