Lietuvā 114 jauni Covid-19 gadījumi, Igaunijā – 42

Aizvadītās diennakts laikā saslimšana ar Covid-19 Lietuvā atklāta 114 cilvēkiem, bet Igaunijā – 42, ziņo šo valstu sabiedriskie mediji.

Lrt.lt informē, ka 43 no jaunatklātajiem koronavīrusa gadījumiem ir Kauņā, 37 – Viļņā, 22 – Šauļos, septiņi – Klaipēdā, trīs – Panevežā un pa vienam – Marijampoles un Utenas apriņķī.

No 114 jaunajiem Covid-19 gadījumiem Lietuvā vairākums saistīti ar jau konkrētiem slimības perēkļiem Viļņā, Raseiņos, Šauļos, Radvilišķos un Kauņā. Sešos gadījumos vīruss ievests no ārzemēm – Lielbritānijas, Ukrainas, Zviedrijas un Spānijas. Par dažiem vēl tiek veikta izmeklēšana. Šauļi bija pirmā vieta Lietuvā, kur reģistrēja saslimšanu ar Covid-19 pirmā uzliesmojuma laikā pavasarī. Tagad pilsēta ir otrā uzliesmojuma priekšā.

"Sākumā Covid-19 uzliesmoja mūsu rūpnīcās Šauļos. Tālāk tas izplatījās vietējo iedzīvotāju vidū. Tad inficējās mūsu pacienti un arī mūsu mediķi. Visticamāk, atrodamies sliktākajā situācijā Lietuvā, bet psiholoģiski situācija nav tik ārkārtēja, kā varētu iedomāties. Skaitļi ir daudz sliktāki nekā pirmā uzliesmojuma laikā, bet mēs šo situāciju risinām mazākos stresa apstākļos," Latvijas Televīzijai sacīja neatliekamās medicīnas ārsts Šauļu slimnīcā Martins Ģedmins.

Ārsts skaidro, ka vasarā gan iedzīvotāji, gan arī mediķi atslābuši. Pat ārsti bieži neievērojot pamata piesardzības pasākumus, piemēram, distances ieturēšanu slimnīcās. Ģedmins apgalvo, ka pašreizējais vīrusa uzliesmojums visiem atgādina, ka joprojām atrodamies pandēmijas apstākļos un situācija ir nopietna.

"Manu kolēģu vidū neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā, kad redzam, ka citās nodaļās kaut kas nobrūk un ārsti neievēro piesardzību, arvien lielāks slogs tiek likts uz mūsu pleciem. Esam uztraukušies. Raizējos, ka neatliekamās medicīnas nodaļas darbinieki būs pirmie, kuri izdegs," saka Ģedmins.

Lielākie uzliesmojumi notikuši divās rūpnīcās, kur katrā strādā ap divsimt cilvēku. Ņemot vērā lielo skaitu darbinieku, kuru vidū vīruss izplatījies, tagad pašizolācijā atrodas gandrīz 700 Šauļu iedzīvotāju. Pašvaldība lēmusi par jauniem ierobežojumiem.

"No šodienas aizliegti sporta un kultūras pasākumi, izņemot profesionālā sporta pasākumus. Tas būs spēkā divas nedēļas – no 25. septembra līdz 11. oktobrim. Runājot par izglītības sektoru, esam ierobežojuši neformālo izglītību. Turklāt rekomendējam bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, mācīties attālināti," norāda Šauļu mēra padomnieks Justins Švegžda.

Neatliekamās medicīnas ārsts apgalvo, ka viņa nodaļā neviens nav inficējies. Ikdienā darbinieki dodas pie pacientiem, kuri vai nu ir inficēti, vai varētu būt inficēti. Līdz ar to  nodaļā visi valkā aizsargtērpus un pastiprināti domā par drošību. Svarīgi saglabāt modrību, tā norāda mediķis.

Par 92 cilvēkiem zināms, ka viņi inficējušies no jau esošajiem Covid-19 pacientiem. Bet 16 cilvēku saslimšanas apstākļi vēl tiek skaidroti. Zināms, ka sešos gadījumos inficētie cilvēki ir iebraukuši no ārvalstīm: trīs no Lielbritānijas un pa vienam no Ukrainas, Zviedrijas un Spānijas.

Tikmēr Igaunijā diennakts laikā, veicot vairāk nekā 2500 Covid-19 testus, kļuvis zināms par 42 inficētajiem. Tādējādi 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju Igaunijā ir 36,57.

No Igaunijā jaunatklātajiem gadījumiem visvairāk – 16 – ir Harju apriņķī, ziņo Err.ee.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Septembrī Latvijas noteikto "pašizolācijas valstu sarakstā" nonāca arī kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva. Tiesa, pašizolācijas prasības izņēmums noteikts attiecībā uz robežpilsētu Valkas un Valgas iedzīvotājiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti