Lielvaras sola jaunus plānus cīņā ar klimata pārmaiņām

Lielbritānija trešdien, 12. jūnijā, paziņojusi, ka apņemas līdz 2050. gadam samazināt oglekļa dioksīda izmešus teju līdz nullei. Šādu mērķi Lielbritānija sasniegtu kā pirmā no pasaules lielajām ekonomikām. Par pievienošanos Lielbritānijai šajā jomā trešdien paziņoja arī Japāna, kas gan nav noteikusi konkrētu termiņu, vien norādot, ka šāds mērķis būtu jāsasniedz šī gadsimta otrajā pusē.

ĪSUMĀ:

 • Lielbritānija kā pirmā no lielajām ekonomikām apņemas samazināt CO2 izmešus teju līdz nullei līdz 2050. gadam.
 • “Greenpeace” apsveic britu valdības lēmumu.
 • Kritiķi gan norāda – plānam trūkst detaļu.
 • Tāpat citām Eiropas Savienības valstīm ir vadlīnijas izmešu samazinājumam, bet tās nav iestrādātas likumos.
 • Arī Japāna paziņoja: šajā gadsimtā tās CO2 izmešu daudzums būs nulle.
 • Japāna gan nav noteikusi konkrētu termiņu.

Pasaules valstis arvien aktīvāk cenšas meklēt risinājumus klimata jomā, lai samazinātu oglekļa dioksīda izmešu daudzumu. Savu plānu problēmas risināšanai trešdien piedāvāja Lielbritānijas valdība, kas izklāstīja likumprojektu oglekļa dioksīda izmešu neitralitātes panākšanai līdz 2050. gadam.

Lielvaras sola jaunus plānus cīņā ar klimata pārmaiņāmRihards Plūme

  Valdības paziņojumā skaidrots, ka mērķis par oglekļa dioksīda izmešu neitralitāti tiks iekļauts esošajos likumos, kas attiecas uz klimata pārmaiņām, izmantojot tā dēvēto valdības tiesību aktu, kas ir paātrināts likumu ieviešanas mehānisms.

  Valdība uzsvēra, ka šādu mērķi Lielbritānija sasniegtu kā pirmā no pasaules lielajām ekonomikām.

  Lielbritānijas valdības lēmumu apsveica vides aktīvistu organizācija „Greenpeace”, sakot, ka tas ir liels brīdis visiem, kas darbojas klimata aizstāvības kustībā.

  Lielbritānijas galvenā padomdevēja institūcija klimata pārmaiņu jautājumos šogad paziņoja, ka mērķa sasniegšanas budžets līdz 2050. gadam varētu būt 1%-2% no valsts iekšzemes kopprodukta. Tomēr institūcija piebilda, ka tam nepieciešama steidzama jaunu politiku ieviešana, piemēram, līdz 2035. gadam visām jaunajām automašīnām un mikroautobusiem jābūt ar elektrodzinēju un četras reizes jāpalielina elektrības ražošana ar mazu oglekļa dioksīda izmešu apmēru.

  Tāda mērķa sasniegšana nozīmētu, ka Lielbritānija pilnībā izpildītu savas saistības, kas noteiktas Parīzes līgumā. Ja tamlīdzīgus pasākumus ieviestu visā pasaulē, apvienojot tos ar īstermiņa izmešu samazinājumu, iespēja ierobežot temperatūras pieaugumu pusotra grāda robežā pārsniegtu 50%.

  Lielbritānijas plāniem ir arī kritiķi, piemēram, bijusi Zaļās partijas līdere Karolīna Lukasa skaidroja, ka valdības plānam trūkst detaļu.

  „Cilvēki labprāt gribētu redzēt, ka valdība tiešām rīkojas, lai gaisu padarītu tīrāku un atbrīvotu okeānu no plastmasas. Sabiedrībā ir liela apetīte pēc šādiem soļiem. Ir liels potenciāls, ja valdība tiešām pieķertos šai lietai kārtīgi jau tagad, nevis izstrādātu tik tālejošu plānu.

  Jo šī noteiktā termiņa beigās daudzi no likumdevējiem vairs nestrādās vai pat vairs nebūs starp mums,” norādīja Lukasa.

  Arī citas Eiropas Savienības dalībvalstis ir izstrādājušas dažādas vadlīnijas izmešu samazinājumam, bet neviena valsts nav tās iestrādājusi likumos. Francijas valdība aprīlī prezentēja likumprojektu, kurā izmešu neitralitātes sasniegšanas mērķis ir 2050. gads, bet Norvēģijā tiek runāts par 2030. gada mērķi.

  Arī Japāna trešdien pievienojusies Lielbritānijai, paziņojot, ka šajā gadsimtā tā kļūs par valsti, kurā oglekļa dioksīda izmešu daudzums būs nulle.

  Tomēr Japānā konkrēts termiņš nav nosaukts, norādot, ka tam būtu jānotiek šī gadsimta otrajā pusē.

  Lai gan Japānas valdības pieņemtajā dokumentā tiek minēts, ka par pamatu kļūs atjaunojamā enerģija, ogļu spēkstacijas joprojām turpinātu darboties. Tokijas paziņojums nācis klajā vien brīdi pirms nedēļas nogalē plānotās G20 valstu vides ministru sanāksmes Japānā, kurā Uzlecošās saules zeme sevi vēlas parādīt kā līderi cīņā ar klimata pārmaiņām un plastmasas atkritumu samazināšanā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti