Dienas notikumu apskats

Austrijas ES prezidentūras prioritātes – arī cīņa ar nelegālo migrāciju

Dienas notikumu apskats

Kanāda uz četriem gadiem pagarinās NATO bataljona vadību Latvijā

Uzsākot ES prezidentūru, Austrijas dienaskārtībā arī "Brexit" sarunas

Lielbritānijas un Eiropas Savienības sarunas par «Brexit» atkal iestrēgušas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

"Vēlamies, lai viss būtu pabeigts līdz noteiktajam laikam, taču, ja sarunas sarežģīsies, tad labāk ir darīt visu, lai izvairītos no "cietā "Brexit"," tā norāda Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts Austrijas kanclers Sebastians Kurcs, netieši norādot, ka ES un Lielbritānijas sarunas par izstāšanos no bloka varētu arī ieilgt.

Lielbritānijas un ES sarunas par izstāšanos no bloka atkal ir iestrēgušas un ļoti nopietnos jautājumos, proti, kā veidot tālākās tirdzniecības attiecības un kā rīkoties ar robežu, kura teorētiski būtu jāatjauno pāri Īrijas salai, sadalot Īrijas Republiku un Lielbritānijai piederošo Ziemeļīriju. Uztraukums ir liels, īpaši no Īrijas puses, un tuvākajos mēnešos būtu jāspēj rast risinājumu. Austrijai, kas tagad uzņemas prezidentūru ES un būs iesaistīta daudzos svarīgos ES procesos, arī "Brexit" jautājumi neies secen.

Austrijas kanclers Kurcs, kurš vadīs šā pusgada prezidentūru, žurnālistiem Vīnē atzina, ka tā saukto "cieto "Brexit"" nevajadzētu pieļaut. Tas būtu gadījumā, ja Lielbritānija un ES nespētu vienoties par tālāku sadarbību pēc aiziešanas no bloka, tā sakot, šķirtos ļoti dramatiski un bez tālāka redzējuma, kā arī vienkārši pārdalītu Īriju.

Šādi prezidentūras vadītājs liek saprast, ka ES būtu jābūt arī gatavai, ka sarunas par izstāšanos ar Lielbritāniju nenoslēdzas nākamajā pavasarī, kā pašlaik paredzēts.

Tas viss ir ļoti sarežģīti, jo patlaban ES arī sāk plānot nākamo septiņu gadu budžetu un daudzus citus notikumus jau bez Lielbritānijas piedalīšanās un, procesam ieilgstot, ieilgst arī neskaidrība.

Raidorganizācija BBC vēsta, ka tā sauktā "cietā" izstāšanās kļūst arvien reālāka, jo abām pusēm vienoties ir grūti. Tā nenotiktu, ja abas puses vienotos saglabāt līdzšinējās tirdzniecības attiecības, tikai tādā gadījumā Lielbritānijai būtu jāpiekrīt arī brīvajai darbaspēka kustībai, ko tā nevēlas.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ir sasaukusi valdības ministru ārkārtas sēdi, lai lemtu par kopīgu piedāvājumu Briselei,

izskatot dažādas iespējas, kā turpināt tirdzniecības attiecības jau pēc aiziešanas no bloka. Paredzams, ka tās turpināsies arī nedēļas nogalē.

KONTEKSTS: 

2016.gada  jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES paredzēta 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms. Šajā laikā Apvienotajā Karalistē vēl darbosies visi līdzšinējie ES likumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti