Sadaļas Sadaļas

Lielbritānijas tiesa: Dubaijas šeihs jāsauc pie atbildības par savu meitu nolaupīšanu

Lielbritānijas Augstākā tiesa lēmusi, ka Apvienoto Arābu Emirātu viceprezidents un Dubaijas šeihs Mohameds bin Rašids al Maktūms jāsauc pie atbildības par pavēli nolaupīt divas savas meitas un par mēģinājumiem iebiedēt savu sievu. Tiesas lēmums pret šeihu, kurš ir Lielbritānijas karalienes draugs un ļoti zināma figūra britiem tīkamajās zirgu skriešanās sacīkstēs, draud pasliktināt Londonas un Abū Dabī attiecības.

Lielbritānijas tiesa: Dubaijas šeihs jāsauc pie atbildības par savu meitu nolaupīšanuRihards Plūme

Apvienoto Arābu Emirātu viceprezidents un premjerministrs Mohameds bin Rašids al Maktūms ar savu sievu – princesi Haju bin al Huseinu apprecējās 2004. gadā. Princese, kura ir arī Jordānijas karaļa Abdulla II pusmāsa, kļuva par sesto un jaunāko no viņa sievām. Abiem ir divi kopīgi bērni, bet Mohamedam ir arī divas meitas no iepriekšējās laulības. Dažus gadus pirms laulības noslēgšanas ar Haju, vienu no Mohameda meitām Lielbritānijā nolaupīja šeiha aģenti. Tas izdarīts pēc tam, kad viņa aizbēgusi no ģimenes īpašuma Kembridžšīrā. Policijas lūgums ierasties Dubaijā, lai šo lietu izmeklētu, tika noraidīts. Arī otra meita mēģinājusi no ģimenes bēgt. Pirmo reizi 2002. gadā, bet pēdējo reizi pirms diviem gadiem, kad viņa tika notverta netālu no Indijas krastiem un tagad atrodas mājas arestā Dubaijā.

45 gadus vecā sieviete sākotnēji ticējusi Mohameda skaidrojumiem par divu savu meitu likteni, proti, ka viņas tikušas „izglābtas” un esot drošībā ar ģimeni. Tomēr pērnā gada sākumā viņai radās aizdomas un viņa sāka izteikt savas bažas. Viņa arī uzsāka dēku ar savu britu miesassargu. Tad arī sākušies šeiha mēģinājumi iebiedēt sievieti. Pērn kopā ar saviem diviem bērniem bailēs no šeiha sieviete pameta Apvienotos Arābu Emirātus un devās uz Lielbritāniju. Drīz pēc tam 70 gadus vecais Dubaijas šeihs iesniedza pieteikumu viņu abu bērnu atgriešanai valstī. Tomēr princese vērsās tiesā. Viņa pieprasīja tiesai izmeklēt divu šeiha vecāko meitu nolaupīšanu un piespiedu aizturēšanu pirms vairākiem gadiem. Princese tiesai arī norādīja, ka saskārusies ar iebiedēšanas kampaņu pret viņu no šeiha puses.

Pēc astoņus mēnešus ilgas izmeklēšanas Lielbritānijas Augstākā tiesa lēmusi, ka miljardieris Mohameds bin Rašids al Maktūms būtu jāsauc pie atbildības par pavēli nolaupīt divas savas meitas un par mēģinājumiem iebiedēt savu sievu. Tiesa secināja, ka šeihs pavēlējis nolaupīt un uzraudzījis savu meitu nolaupīšanu. Mohameds šobrīd turpinot uzturēt režīmu, saskaņā ar kuru abām jaunajām sievietēm tiek atņemta brīvība. Tiesa arī detalizēti izklāstīja draudus sievietei, proti, šeihs mēģinājis viņu nolaupīt ar helikopteru, organizējis ieroču atstāšanu viņas guļamistabā, šķīries no viņas, par to nepaziņojot, draudējis nolaupīt bērnus un izvietojis pret sievieti vērstus draudus internetā.

Šeihs Mohameds neveiksmīgi centās panākt, lai spriedums nebūtu publiski pieejams. Taču tas tika noraidīts pēc tam, kad šī lieta tika atzīta par atbilstošu sabiedrības interesēm. Tika konstatēts, ka Dubaijas valdnieks nav bijis atvērts un godīgs pret tiesu. Šeihs gan norādījis, ka nav varējis piedalīties tiesas procesā un tādēļ tikusi ņemta vērā tikai viena no iesaistītajām pusēm. Tāpat viņš skaidroja, ka šī lieta ir privāta un tā jārisina ģimenei.

Tiek pieļauts, ka tiesas spriedums, kuru pozitīvi vērtē cilvēktiesību aktīvisti, varētu pasliktināt Londonas un Abū Dabī attiecības. Dubaijas šeihs vairākās fotogrāfijās redzams kopā ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II. Viņš ir arī pasaules mēroga figūra britu iemīļotājās zirgu skriešanās sacīkstēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt