Pasaules panorāma

Krimas tatāru līderis: notiekošais Krimā ir tikai sākums

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Cenas griesti Krievijas gāzei; Vai Trasa turpinās atbalstu Ukrainai? (ar surdotulkojumu)

Britu premjerministre sola stingru nostāju pret Krieviju

Lielbritānijas premjere Trasa sola saglabāt stingru nostāju pret Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānijas valdības vadītāja amatā šonedēļ Borisu Džonsonu nomainīja Liza Trasa, un šo līderu maiņu ar bažām gaidīja Ukrainā, jo Džonsons bija viens no lielākajiem Ukrainas atbalstītājiem cīņā pret Krieviju. Taču arī jaunā premjere Trasa apņēmusies atbalstīt Ukrainu un palielināt spiedienu uz Krieviju.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis kļuva par pirmo ārvalstu līderi, ar kuru pēc stāšanās jaunajā amatā pa tālruni sazinājās Trasa. Saruna bijusi veltīta palīdzībai Ukrainai un "turpmāka koordinēta spiediena izdarīšanai uz Krieviju." Britu premjerministre arī pieņēmusi Zelenska ielūgumu apmeklēt Kijivu.

Lielbritānija saskaras ar spēcīgu, globālu pretvēju, ko radījis Krievijas sāktais karš Ukrainā un Covid-19 pandēmijas sekas.

Analītiķi spriež, ka Lielbritānija arī Trasas vadībā būs viena no ciešākajām Ukrainas politiskajām sabiedrotajām Rietumeiropā. Tomēr vienlaikus Trasas karjerai premjerministres amatā prognozē arī sarežģītus un drīzus izaicinājumus, kurus var pastiprināt Krievija.

Stājoties premjeres amatā, Trasa izteica pateicību iepriekšējam premjerministram Borisam Džonsonam, un analītiķi prognozē, ka lielā mērā tieši viņa politiskajās pēdās ies arī Trasa, arī jautājumā par atbalstu Ukrainai.

Džonsonam bija izveidojušās īpaši ciešas attiecības ar Ukrainas prezidentu Zelenski, kuru viņš kā pirmais no rietumvalstu līderiem apmeklēja Kijivā. To, ka šis ārpolitikas vektors nemainīsies, jaunā premjerministre centās apliecināt arī tagad, telefoniski uzrunājot tieši Zelenski kā pirmo ārvalstu līderi, būdama jaunajā amatā.

"Es jau raugos uz priekšu, kā mēs varētu turpināt savu sadarbību ar Borisu viņa jaunajā statusā, taču ne mazāk pozitīvi raugos uz sadarbības sākšanu ar jauno Lielbritānijas premjerministri Lizu Trasu," vēsta Zelenskis.

"Mēs viņu Ukrainā labi pazīstam. Viņa vienmēr bijusi Eiropas politikas gaišajā pusē, un es ticu, ka kopā spēsim izdarīt vēl daudz vairāk mūsu cilvēku aizsargāšanai un visu Krievijas destruktīvo centienu apturēšanai. Glavenais ir saglabāt vienotību, un to mēs noteikti izdarīsim!"

Trasas nostāja pret Krieviju bija labi redzama Lielbritānijas ārlietu ministres amatā. Februārī pāris nedēļas pirms kara sākuma viņa devās uz Maskavu atrunāt Krieviju no iebrukšanas Ukrainā.

Vizīte izcēlās ar īpašu aukstumu – šķietami speciāli pavirša uzņemšana lidostā un saspīlēta preses konference, kurā, kā vēlāk rakstīja britu prese, Lavrovs darīja visu, lai censtos izsmiet savu mazāk pieredzējušo kolēģi, bet noslēgumā vienkārši pameta telpu, nepiedāvājot rokasspiedienu un atstājot Trasu vienu.

Februārī, pāris nedēļas pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, toreizējā Lielbritānijas ārlietu ministre...
Februārī, pāris nedēļas pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, toreizējā Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa bija ieradusies Maskavā, lai sarunās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu mēģinātu novērst karu. Sarunas aizritēja ļoti vēsā gaisotnē; Lavrovs tās raksturoja kā "mēmā sarunu ar kurlo"

Jau pēc Krievijas sāktā kara Liza Trasa līdz ar Džonsonu bija viena no pirmajām, kas paziņoja par visplašākā veida militārās palīdzības piegādāšanu Ukrainai.

Padziļināti savu redzējumu viņa izklāstīja ikgadējā ārpolitikas runā Lieldienās, sakot, ka ģeopolitika ir atgriezusies un brīvajai pasaulei jāmaina sava attieksme pret agresorvalstīm.

"Pasaulei bija jādara vairāk, lai novērstu invāziju, un mēs nekad nedrīkstam pieļaut šo kļūdu vēlreiz. Daži saka, ka mums nevajadzētu piegādāt smagos ieročus, baidoties par kā vēl sliktāka izprovocēšanu.

Taču mans skatījums ir tāds, ka vislielākā provokācija ir bezdarbība. Šis ir laiks drosmei, nevis piesardzībai," uzsvēra Trasa.

Analītiķi spriež, ka izteikti nepiekāpīgā attieksme pret Krieviju, kas Lielbritāniju izceļ citu Rietumeiropas valstu vidū, visticamāk saglabāsies, arī Trasai kļūstot par premjerministri. Tomēr vienlaikus šī ārpolitika būs vairāk jāsabalansē ar iekšpolitiskiem apsvērumiem, it īpaši karam Ukrainā ievelkoties.

"Es gaidu arī turpmāku stingru stāju saistībā ar Krievijas invāziju Ukrainā. Nesaskatu, ka šī pozīcija varētu mainīties, taču būs interesanti redzēt, kā attīstīsies sabiedrības viedoklis, kad kara izmaksas sāks sist pa iedzīvotāju maciņiem.

Manuprāt, cilvēki joprojām gribēs būt solidāri ar Ukrainu, taču tas var arī novest pie nepieciešamības valdībai meklēt kompromisus," spriež britu politikas analītiķis Deivids Lorenss.

Līdz šim Trasa ne vien solījusi saglabāt atbalstu Ukrainai, bet arī samazināt nodokļus un birokrātijas slogu britiem, sakot, ka ar viņas solījumiem var rēķināties.

"Visos darbos, ko esmu darījusi valdībā, esmu izpildījusi to, ko solīju!" uzsver Trasa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti