Lielbritānijas premjera amatā Meju nomaina Džonsons; būtiskas izmaiņas arī valdībā

Līdz ar pieņemšanu pie karalienes Elizabetes II Lielbritānijas premjerministra amatā Terēzu Meju oficiāli nomainījis Boriss Džonsons. Viņš apņēmies izpildīt “Brexit” 99 dienu laikā neatkarīgi no tā, vai būs panākta vienošanās ar Eiropas Savienību (ES). Gaidāmas būtiskas izmaiņas arī jaunās valdības sastāvā.

Līdzšinējā premjerministre Terēza Meja pametusi Dauningstrītu, un tajā ieradies jaunais saimnieks. Pēc oficiālās pieņemšanas pie karalienes jaunās valdības veidošana uzticēta bijušajam ārlietu ministra Borisam Džonsonam.

Viņš kā savas premjerēšanas prioritāti izvirzījis Lielbritānijas izstāšanos no ES noteiktajā termiņā neatkarīgi no tā, vai līdz tam laikam būs vai nebūs panākta vienošanās.

“Gan mūsmājās, gan ārvalstīs ir pesimisti, kas uzskata, ka pēc trīs gadu ilgas neizlēmības šī valsts ir kļuvusi par veco 2016. gada argumentu cietumnieku un ka mēs neesam spējīgi izpildīt savu demokrātisko mandātu. Un tāpēc es šodien stāvu jūsu priekšā un saku, šiem kritiķiem nav taisnība. Tie, kas derēja pret Lielbritāniju, zaudēs savus kreklus, jo mēs atjaunosim ticību mūsu demokrātijai. Un mēs izpildīsim solījumus tautai – izstāties no Eiropas Savienības 31. oktobrī bez jebkādiem “bet vai ja”,” paziņoja Džonsons.

Līdz ar Džonsona stāšanos amatā atlaisti trīs ministri,

kas cīņā par premjera amatu atbalstīja Džonsona sāncensi – tie ir tirdzniecības, uzņēmējdarbības un aizsardzības ministri. Bet vairāki citi – finanšu ministrs, tieslietu ministrs un biroja vadītājs – protestā pret jauno premjeru valdību pametuši paši. Nav arī skaidrs, vai amatu saglabās ārlietu ministrs, jo viņš konkurēja pret Džonsonu cīņā par premjera amatu.

Par finanšu ministru iecelts līdzšinējais iekšlietu ministrs Sadžids Džavids, par starptautiskās tirdzniecības ministri – Liza Trusa, iekšlietu ministri – Priti Patela, aizsardzības ministru – Bens Valliss, par ārlietu ministru – Dominiks Rābs.

"Brexit" ministrs paliek tas pats – Stīvens Bārklijs. Par premjera vecāko padomnieku varētu kļūt Dominiks Kamings, kas ir bijušais “Brexit” kampaņas vadītājs.

KONTEKSTS:

Vairākums Lielbritānijas valdošās Konservatīvās partijas biedru atbalstījis bijušo ārlietu ministru Borisu Džonsonu partijas vadītāja amatā. Viņš premjera amatā nomaina Terēzu Meju.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja 7. jūnijā atkāpās no Konservatīvās partijas vadītājas amata, līdz ar to arī no premjeres amata. Par aiziešanu no amata Meja paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu.  

Džonsona kandidatūra līdz šim ir vērtēta visai pretrunīgi, tostarp Konservatīvās partijas vadošo politiķu vidū. Galvenokārt tāpēc, ka Džonsons aktīvi uzstāj uz Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības līdz 31. oktobrim, pieļaujot arī bezvienošanās scenāriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti