Lielbritānijā Ziemassvētku kartītē atrod vēstījumu no Ķīnas cietumniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānijā izcēlies skandāls saistībā ar kādu vēstījumu, kuru sešgadīga meitenīte atradusi Ķīnā ražotā Ziemassvētku kartītē. Tajā palīdzību lūdz Ķīnas ieslodzītie, kas apgalvo, ka viņi tiek nodarbināti ar varu. Ķīna šo vēstījumu sauc par izdomātu farsu, tikmēr cilvēktiesību organizācijas norāda – tas nav pirmais gadījums, kad izskan ziņas par cietumnieku darba izmantošanu rietumvalstīm piegādāto preču ražošanā.   

“Mēs esam ārvalstu cietumnieki Šanhajas Cjiņpu cietumā, mūs piespiež strādāt pret mūsu gribu. Lūdzu, palīdziet mums un ziņojiet cilvēktiesību organizācijai.” Šādas  negaidītas rindiņas pavērās vienā no sešgadīgās Florences Ziemassvētku kartītēm, kuras viņa gatavoja, lai apsveiktu savus klasesbiedrus.

“Mēs neatvērām kartītes uzreiz, kad tās nopirkām, bet pirms kādas nedēļas. Kad es rakstīju jau kādu sesto apsveikumu, pamanīju, ka tajā kāds jau bija ierakstījis,” medijiem stāstīja skolniece.

Vēstījumu izlasīja meitenes vecāki, pievēršot īpašu uzmanību tam, ka tā beigās izskan aicinājums uzmeklēt Pīteru Hampfriju.

Viņš savulaik bija gan žurnālists, gan Ķīnā bāzētas risku konsultāciju firmas vadītājs, kurš izmeklēja korupcijas lietu farmācijas giganta “Glaxosmithkline” Ķīnas filiālē. 2013. gadā viņu kopā ar sievu arestēja par personiskas informācijas iegūšanu no Ķīnas pilsoņiem. 

Tiesas prāva un tai sekojošais divu gadu ieslodzījums izraisīja lielu starptautisku uzmanību, ņemot vērā, ka Hampfrijs uzskatīja izvirzītās apsūdzības par nepamatotām un sauca to par paraugprāvu, lai iebaidītu ārzemniekus, kas gatavi atklāt Ķīnā notiekošās nelikumības.

Tagad viņš vēstījumu no ieslodzījuma vietas sauc par autentisku, un uzskata, ka tas nācis no ieslodzījuma kameras, kurā viņš bija ieslodzīts arī pats.

“Es esmu pārliecināts, ka tas bija kolektīvs vēstījums. To uzrakstīja viens cilvēks pārējo vārdā, un es domāju, ka zinu, kurš tas ir, taču viņa vārdu nekad neizpaudīšu. Vēstījums, ko viņi grib, lai es nododu pasaulei, ir pateikt, ka pret cietumniekiem Ķīnā izturas slikti, viņus piespiež strādāt uzņēmumu labā, kuri pat nezina, kā darbojas viņu ražošanas ķēde,” sacīja Hampfrijs. 

Tikmēr Ķīnas valdība šo skandālu sauc par izdomātu farsu.

“Esmu redzējis reportāžas britu medijos. Tas ir totāls farss, kuru radījis pats Pīters Hampfrijs. Viņš vienkārši nevar izturēt, ka ap viņu saceltā ažiotāža norimst, un viņam bail kļūt aizmirstam. Tas, ko es varu atbildīgi teikt – Cjiņpu cietumā nav ārvalstu cietumnieku, kurus kāds piespiestu strādāt,” paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Čens Šuaņs.

Taču cilvēktiesību organizācijas skaidro – neraugoties uz to, vai šis konkrētais vēstījums ir autentisks vai ne, tas tik un tā vērš uzmanību uz labi dokumentētu faktu par cietumnieku darbaspēka izmantošanu komunistiskajā valstī.

“Tas Ķīnā nav pretlikumīgi, pat otrādāk – cietumniekiem jāstrādā obligāti. Ja viņi to nedara, tiek pagarināts viņu ieslodzījuma laiks. Tas, kam nevajadzētu notikt, ir situācija, ka šādi saražotie produkti nonāk eksporta ķēdē, jo tas Ķīnai var kļūt par starptautisku apkaunojumu. Taču tas noticis vairākkārt, un tā nav pat pirmā reize, kad runa ir par Ziemassvētku kartītēm. Piemēram, “Seinsbury’s” veikalos pirms dažiem gadiem līdzīgas zīmītes tika atrastas somās, drēbēs un citās precēs,” stāstīja Cilvēktiesību un uzņēmējdarbības institūta eksperte Izabella Hiltone.

Kartīte tika nopirkta lielveikalā “Tesko”, kura vadība pašlaik uzsākusi oficiālu izmeklēšanu pret Ziemassvētku kartīšu piegādātāju un, ja atklāsies, ka uzņēmums izmanto cietumnieku darbaspēku, sadarbību ar to pārtrauks.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti