Panorāma

Ugunsgrēku Mārupē izdodas ierobežot

Panorāma

Panorāma

Volodimirs Zelenskis Londonā lūdz kara aviāciju

Lielbritānija Zelenska vizītes laikā paziņo par jaunām sankcijām Krievijai

Lielbritānija Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vizītes laikā paziņojusi par jaunām sankcijām Krievijai.

Jaunas sankcijas Krievijai

Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeimss Kleverlijs sacīja, ka jaunās sankcijas būs vērstas pret organizācijām, uz kurām paļaujas Krievijas armija, un, cerams, palielinās ekonomisko spiedienu uz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un apgrūtinās Krievijas spējas karot. Sankcijas tiks piemērotas sešām organizācijām, kas piegādā Krievijas armijai militāro aprīkojumu, piemēram, bezpilota lidaparātus.

"Melnajā sarakstā" tiks iekļautas arī astoņas personas un viena organizācija, kas saistīti ar "finanšu tīkliem, kas palīdz uzturēt Kremļa elites bagātību un varu", norādīts Lielbritānijas valdības paziņojumā.

Kleverlijs pauda pārliecību, ka Krievijai nebūs piekļuves aktīviem, ko Lielbritānija ir iesaldējusi, kamēr tā nepārtrauks apdraudēt Ukrainas teritoriālo suverenitāti un integritāti.

Paplašinās ukraiņu karavīru apmācību

Britu premjera Riši Sunaka birojs trešdien paziņoja, ka briti turpinās un paplašinās ukraiņu karavīru apmācību, iekļaujot arī apmācību iznīcinātāju pilotiem.

Lielbritānija pēdējo sešu mēnešu laikā jau ir apmācījusi 10 000 Ukrainas karavīru un šogad apmācīs vēl 20 000 karavīru. Lielbritānijas militārā palīdzība Ukrainai tiek lēsta ap 2,3 miljardiem mārciņu, tā apsolījusi nosūtīt Ukrainai tankus "Challanger 2".

Britu premjers Riši Sunaks
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

"Vladimira Putina agresiju nekādā veidā nevar uzskatīt par veiksmīgu. Tāpēc mēs esam paātrinājuši un palielinājuši savu militāro atbalstu Ukrainai. Šodien ejam vēl tālāk, sniedzot ne tikai "Challenger" tankus, darot to kā viena no pirmajām valstīm, bet arī virzāmies soli tuvāk, lai sāktu trenēt ukraiņu karavīrus, sniedzot viņiem spējas īstenot ofensīvu, un arī trenētu viņu pilotus. Parlaments var būt drošs, ka turpināsim atbalstīt Ukrainu, lai nodrošinātu izšķirošu uzvaru kaujaslaukā šogad," stāstīja Sunaks.

Pagājušajā nedēļā britu premjers sacīja, ka Lielbritānijas iznīcinātāju "Typhoon" un "F-35" nosūtīšana uz Ukrainu prasītu "mēnešiem, ja ne gadiem" ilgu apmācību, lai ukraiņi ar tiem vispār spētu rīkoties. Sunaks tamdēļ meklējot visefektīvāko veidu, kā palīdzēt Kijevai nodrošināt uzvaru. Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless tikmēr brīdinājis, ka iznīcinātāju piegāde Ukrainai nebūtu "burvju nūjiņa", kas maģiski visu atrisinātu, tomēr viņš ideju par iznīcinātāju piegādi kā tādu neizslēdz.

Zelenskis uzrunā britu parlamentu

Zelenskis vizītes laikā uzrunāja britu parlamentu, kur viņš tika sagaidīts ar ovācijām: "Jūs un mēs jau esam cīnījušies pret ļaunumu un sakāvuši ļaunumu, ko radījusi cilvēka daba. Es nesaku, ka pēc tam, kad karš beigsies, karu vairs nebūs. Nē! Ļaunumu nav iespējams pilnībā izdzēst no cilvēka dabas. Tomēr tas ir mūsu varā ar darbiem un vārdiem garantēt, ka cilvēka labā puse būs pārāka. Tā, ko dalām mēs un jūs. Tā stāv pāri visam."

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Zelenskis uzteica Lielbritānijas līderību un atbalstu, kā arī atgādināja, ka sadarbība ir jāturpina arī turpmāk, tostarp veidojot kaujas lidmašīnu koalīciju. Noslēgumā viņš pajokoja un teica, ka pateiksies parlamentam jau iepriekš par britu kaujas lidmašīnu nodošanu Ukrainai. Zāle uz to reaģēja ar smiekliem un aplausiem.

Briti solījuši apmācīt ukraiņu pilotus lidot ar NATO standarta iznīcinātājiem, lai gan par pašu iznīcinātāju došanu Ukrainai Londona vēl nav pieņēmusi lēmumu. Bet tas šobrīd ir Ukrainas galvenais lūgums Rietumiem – dodiet kara aviāciju.

Ukrainas prezidents simboliski parlamenta spīkeram pasniedza arī veiksmīgi misiju veikuša ukraiņu pilota ķiveri, uz kuras rakstīts: "Mums ir brīvība, dodiet mums spārnus, lai to aizsargātu."

 

Zelenskis devās arī pie Lielbritānijas karaļa Čārlza III. Runas laikā parlamentā Zelenskis teica, ka Lielbritānijas karalis ir kvalificēts militārais pilots, bet šodien Ukrainā katrs gaisa spēku pilots esot karalis, tā uzsverot Ukrainas nepieciešamību pēc gaisa spēkiem.

Plānots, ka vakarā Zelenskis dosies uz Parīzi, tiksies ar Francijas prezidentu, un ceturtdien, 9. februārī, būs Briselē. Tāpēc Brisele būs nevis otrā, bet tikai ceturtā pilsēta, ko Zelenskis kopš kara sākuma apmeklē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti