Lielbritānija varētu ierobežot viesstrādnieku ieceļošanu no ES valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lielbritānija varētu ierobežot citu Eiropas Savienības (ES) pilsoņu iespējas ierasties valstī darba meklējumos, ja tiem nebūs skaidra darba piedāvājumu. Šādu ideju ir gatavi atbalstīt arī Lielbritānijas opozīcijas pārstāvji. Tikmēr Eiropas Komisijas pārstāvji norāda, ka dati par imigrantu pārpludināto Lielbritāniju ir tikai mīts.

Pēc tam, kad šī gada 1.janvārī Lielbritānijas un vēl vairāku Eiropas Savienības dalībvalstu darba tirgus tika atvērts viesstrādniekiem no Rumānijas un Bulgārijas, Lielbritānijā ir saasinājušās diskusijas par iespējamiem ierobežojumiem viesstrādnieku ieceļošanai Apvienotajā karalistē. Britu premjers Deivids Kamerons izvirzījis diezgan ambiciozu un pēc ekspertu domām neizpildāmu mērķi līdz nākamā gada sākuma samazināt ieceļojušo darba meklētāju skaitu zem 100 tūkstošiem.

Savu nostāju šajā jautājumā sāk mainīt arī pašlaik opozīcijā esošā Lielbritānijas Leiboristu partija, kura atzīst, ka tās darbības laikā pēc Eiropas Savienības paplašināšanās 2004. gadā bija pieļauta virkne kļūdu. Opozīcijas ēnu valdības biznesa, inovāciju un prasmju ministrs Čuka Umunna intervijā raidsabiedrībai BBC ierosinājis ierobežot darbaspēka brīvu pārvietošanos Eiropas Savienības iekšienē cilvēkiem, kuriem nav konkrēta darba piedāvājuma no kāda uzņēmuma. Viņš arī norādījis, ka šī ideja jau apspriesta ar vairāku Eiropas valstu pārstāvjiem.

„Eiropas Savienības dibinātāji domāja par brīvu strādājošo, nevis brīvu darba meklētāju pārvietošanos. Un mums šajā jautājumā ir jāstrādā kopā ar mūsu Eiropas partneriem. Es ar daudziem no viņiem jau esmu ticies, un viņi ir gatavi sadarboties konstruktīvi.

Eiropas Savienības dibināšanas laikā doma bija ļaut augstu kvalificētiem cilvēkiem strādāt arī citās valstīs, taču pašlaik mūsu problēma ir tā, ka augstu kvalificēti darbinieki atbrauc pie mums un dara zemu kvalificētu darbu," paudis Umunna.

Lielbritānijas varas iestādes gan līdz šim nav publiskojušas datus par imigrantu skaitu, taču valdība cer, ka, ierobežojot piekļuvi sociālajiem pabalstiem, jaunie ieceļotāji dos lielāku ieguldījumu valsts ekonomikā. Šādu Lielbritānijas pozīciju kārtējo reizi asi kritizējusi Eiropas Komisijas viceprezidente Vivjena Redinga, paziņojot, ka apgalvojumi par viesstrādnieku invāziju Lielbritānijā ir mīts.

Apgalvojumi par citu valstu pilsoņu invāziju, kā arī darba vietu, sociālo pabalstu un veselības apdrošināšanas naudas nozagšanu, vienkārši nav patiesi, un to apliecina skaitļi, uzsvērusi Redinga. „Mēs esam analizējuši datus visās Eiropas Savienības valstīs un redzējuši, ka kopumā viesstrādnieku ieguldījums nodokļu sistēmā un sociālajā drošībā ir daudz lielāks, nekā viņi saņem pretī. Un tie, kas izkrāpj līdzekļus no sociālajiem fondiem, vairāk ir tieši vietējie iedzīvotāji, nevis citu Eiropas Savienības valstu pilsoņi, kas gūst labumu no brīvas pārvietošanās. Tāpēc invāzija ir tikai mīts," sacījusi Redinga.

Bet tikmēr Lielbritānijas valdošās Konservatīvās partijas deputāts parlamentā Marks Rekless intervijā BBC Radio 4 paudis pārliecību, ka valdības līdz šim pieņemtie pasākumi ir bijuši ļoti mēreni. Savukārt tādi politiķi kā Vivjena Redinga, nodarbinātības komisārs Lāslo Andors un Polijas premjerministrs Donalds Tusks situāciju tikai mākslīgi saasina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti