Pusdiena

Neraugoties uz meksikāņu kritizēšanu, Trampu vizītē uzaicina Meksikas prezidents

Pusdiena

Patērētāju sargs mudina iedzīvotājus piesardzīgi iegādāties mājokļu dūmu detektorus

Lielbritānija un Francija aicina pret Asadu vērst sankcijas par ķīmisko ieroču izmantošanu

Lielbritānija un Francija aicina pret Asadu vērst sankcijas par ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielbritānija un Francija aicina ieviest sankcijas pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu pēc tam, kad ANO ziņojumā tas vainots par ķīmisko ieroču izmantošanu. Krievija ziņojumu apšauba. Maskava atzina, ka ķīmiskie ieroči, visticamāk, tika izmantoti, tomēr apšaubīja, vai par to vainojams Asada režīms. Arī Damaska paziņoja, ka tam nav nekādu pierādījumu.

Lielbritānija un Francija otrdien, 30.augustā, aicināja ieviest sankcijas pret Damasku pēc tam, kad ANO Drošība padomes izveidota izmeklēšanas grupa savā ziņojumā secināja, ka Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēki īstenojuši vismaz divus ķīmisko ieroču uzbrukumus.

Iepriekšējos Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas ziņojumos bija secināts, ka Sīrijas karā ir bijuši izmantoti toksiskas gāzes ieroči, taču nekad nebija norādīts, kas šos uzbrukumus būtu īstenojis.

ANO izmeklēšanas grupa savā ziņojumā pagājušajā nedēļā pirmo reizi ķīmisko ieroču uzbrukumos vainoja Asada režīmu, ko Damaska allaž noliegusi.

Saskaņā ar ziņojumu Sīrijas režīms nometis ķīmiskos ieročus uz diviem ciematiem Idlibas provincē Sīrijas ziemeļrietumos – 2014.gada aprīlī un 2015.gada martā.

Abos gadījumos tie bijuši gaisa spēku helikopteri, kas uz mājām nometa "ierīci", kam sekoja "toksiskas vielas izplūde", kas vienā no gadījumiem atbilda "hlora pazīmēm".

Hlora izmantošanu kā ieroci aizliedz Ķīmisko ieroču konvencija, kam Sīrija Krievijas spiediena ietekmē pievienojās 2013.gadā.

Otrdien šo ziņojumu apsprieda ANO Drošības padomes sanāksmē. Balstoties uz tā secinājumiem, Lielbritānija un Francija aicināja ieviest ANO sankcijas pret Sīriju.

Londonas un Parīzes vēstnieki Apvienotajās Nācijas ķīmisko ieroču izmantošanu pret civiliedzīvotājiem raksturoja kā kara noziegumu. Savukārt ASV vēstniece ANO Samanta Pauera aicināja rīkoties, lai par ķīmisko ieroču izmantošanu atbildīgie "samaksātu".

Savukārt Krievija izmeklēšanas rezultātus apšaubīja. Maskavas vēstnieks Apvienotajās Nācijās Vitālijs Čurkins pēc sanāksmes teica, ka ziņojumā nav minēts "neviens, pret ko varētu ieviest sankcijas".

"Tajā nav ne vārdu, ne detaļu, ne pirkstu nospiedumu," paziņoja Čurkins.

Viņš piekrita, ka "hlors, visticamāk, tika izmantots", tomēr nav skaidrs, kas to darīja. Tādēļ Krievijai ir "ļoti nopietni jautājumi" par ANO vadīto izmeklēšanu, norādīja Čurkins.

Līdzīgu nostāju pauda Sīrijas vēstnieks Bašars Džafari, noraidot izmeklēšanas secinājumus, kuros par hlora gāzes uzbrukumiem vainots Asada režīms. Džafari paziņoja, ka nav nekādu "fizisku pierādījumu", kuros varētu balstīt šo apgalvojumu. Turklāt ziņojums "pilnībā balstās uz bruņotu teroristu grupējumu piedāvātiem lieciniekiem", paziņoja Sīrijas vēstnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti