Lielbritānijā sākusies cīņa par premjera amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānijā sākusies cīņa par to, kurš ieņems Terēzas Mejas vietu kā valdošās Konservatīvo partijas līderis un līdz ar to būs nākamais premjerministrs. Jau pieci kandidāti sevi pieteikuši dienu pēc Mejas paziņojuma par atkāpšanos, viņai atzīstot nespēju nodrošināt "Brexit". Tostarp par favorītu uzskatītais bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons, kurš sola, ka Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības, kaut vai bez vienošanās. Šī nostāja izraisījusi sāncenšu kritiku. Sacensībā par līdera krēslu dominējošais būs tieši "Brexit" stratēģijas jautājums.

Lielbritānijā sākusies cīņa par premjera amatu
00:00 / 01:26
Lejuplādēt

Līdz sestdienas pēcpusdienai par gatavību nomainīt Terēzu Meju Konservatīvo partijas līdera amatā, un līdz ar to kļūt par nākamo Lielbritānijas premjeru, paziņojuši jau pieci kandidāti.
Viens no viņiem ir bijušais ārlietu ministrs, stingrā "Brexit" piekritējs Boriss Džonsons. Viņš tiek uzskatīts par favorītu un paziņojis, ka Lielbritānijai ir jābūt gatavai izstāties no Eiropas Savienības arī bez vienošanās, ja nebūs iespējams panākt kompromisus.

Džonsons piektdien teica, ka Lielbritānija „izstāsies no Eiropas Savienības 31. oktobrī ar vai bez vienošanās.” Šis ir pašlaik nospraustais datums, līdz kuram jānotiek "Brexit".

Tieši jautājums par to, kādu "Brexit" startēģiju vajadzētu īstenot nākamajam premjeram, būs galvenais šajā sacensībā. Cīņā iesaistījies arī starptautiskās attīstības ministrs Rorijs Stjuarts. Viņš sestdien paziņoja, ka atteiksies ieņemt amatu valdībā, ja tās vadītājs būs Boriss Džonsons. Stjuarts iebilst viņa nostājai "Brexit" jautājumā un sola pretoties jebkādiem mēģinājumiem pieļaut Lielbritānijas izstāšanos bez vienošanās.

Vēl par kandidēšanu uz Konservatīvo partijas līdera amatu paziņojuši ārlietu ministrs Džeremijs Hants un bijusī nodarbinātības un pensiju ministre Estere Makveja.

Kā pagaidām pēdējais un piektais par savu kandidatūru sestdienp paziņoja veselības ministrs Mets Henkoks. Viņš iestājas pret parlamenta ārkārtas vēlēšanu rīkošanu kā iespēju atrisināt breksita strupceļu.  Taču breksitam ir jānotiek, raidsabiedrībā BBC teica Henkoks.

"Uzdevums ir izdomāt, kā "Brexit" vienošanos dabūt cauri šajā parlamentā. Mums ir jābūt pilnīgi atklātiem par kompromisiem. Tie ir kompromisi starp suverenitāti un pieeju [vienotajam] tirgum. Ir jāpanāk vienošanās apstiprināšana parlamentā. Jo parlaments gluži vienkārši nepieļaus izstāšanos bez vienošanās," teica Henkoks.

Līdz sestdienas pēcpusdienai par kandidēšanu paziņojuši tikai pieci, taču gaidāms, ka augstajam amatam sevi virzīs vēl vismaz desmit politķu. Piemēram, sestdien šādu iespēju neizslēdza tirdzniecības ministrs Liams Fokss.

Cīņa par valdošās Konservatīvo partijas līdera amatu sāksies 10. jūnijā. Vispirms par kandidātiem balsos konservatīvo deputāti, pēc katra balsojuma no cīņas izslēdzot to, kurš saņēmis vismazāk balsu. Tā tas turpināsies, līdz paliks tikai divi kandidāti, no kuriem nākamo līderi pasta balsojumā izvēlēs Konservatīvo partijas biedri.

Nespējot atrisināt breksita strupceļu, Terēza Meja piektdien paziņoja, ka 7. jūnijā atkāpsies no partijas līderes krēsla, taču turpinās pildīt premjeres pienākumus, līdz būs izvēlēts jaunais partijas vadītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti