Lielbritānijā sāk izstrādāt Skotijas tiesību plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc referenduma Skotijā Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons pirmdien sasauc partijas biedru sapulci, lai diskutētu par to, kā mainīt Skotijas pārstāvju ietekmi Lielbritānijas parlamentā pēc tam, kad Skotijai ir apsolītas lielākas tiesības nacionālajā līmenī. Kamerons jau ir uzdevis ekspertiem izstrādāt Skotijas tiesību plānu, kam gatavam būtu jābūt līdz novembrim.

Skotijai solītais tagad šķeļ pašus Lielbritānijas valdības politiķus, jo atšķiras domas par to, vai teju pilnībā būtu jāreformē Lielbritānijas konstitucionālā kārtība.

„Tagad ir laiks mūsu Apvienotajai Karalistei sanākt kopā un virzīties uz priekšu. Izšķirošs tajā būs balanss, kas būtu godīgs gan pret Skotijas cilvēkiem, gan ikvienu Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā,” - šie Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona vārdi tūlīt pēc Skotijas referenduma rezultātu paziņošanas ar sparu atvēruši diskusiju apcirkņus gan sabiedrībā, gan politikas visaugstākajā līmenī par to, ko nozīmēs lielāku pilnvaru piešķiršana visām četrām Lielbritānijas zemēm.

Lai par to runātu, premjerministra Čekueras lauku rezidencē Deivids Kamerons sasauc savas partijas biedru, konservatīvo spēku vadošo politiķu sanāksmi, kuru britu mediji jau nodēvējuši par, iespējams, visnozīmīgāko partijas galotņu tikšanos līdz pat vēlēšanām, kas gaidāmas nākamā gada maijā.

Diskusiju galvenais temats būs, ko iesākt ar Londonas solīto Skotijai, tā kā daudzi no konservatīvajiem ir samulsuši par premjerministra pielāgošanos savam agrākajam sāncensim, bijušajam Lielbritānijas premjerministram no leiboristu partijas, skotam Gordonam Braunam, kurš nāca klajā ar Skotijas tiesību ideju, un Kamerons neilgi pirms referenduma dienas, kad aptauju rezultāti radīja neatkarības piekritēju pārsvaru, tai dedzīgi piekrita. Tagad viņa partijas biedri to vērtē kā pārsteidzīgu un līdz galam neizsvērtu soli.

Vecākie konservatīvo līderi sola nepiekrist skotu lielākai teikšanai par nodokļiem, sociālo jomu un izdevumiem, kamēr līdzīgas tiesības nav ieguvusi Anglija.

Kamerons ir nodomājis dzēst šo uguni, piedāvājot ieceri, ka tikai angļu parlamentārieši var balsot par Anglijai svarīgiem likumiem, kas nozīmē izslēgt no šīm aktivitātēm Lielbritānijas parlamentā esošo skotu pārstāvniecību.

Kamerons pie pusdienu galda premjerministra rezidencē ir aicinājis virkni savu asāko kritiķu, lai uzklausītu viņu viedokli, un starp viņiem būs arī kaislīgi Lielbritānijas federālisma idejas piekritēji, kuri uzskata, ka Apvienotajai Karalistei turpmāk jāpastāv kā četru neatkarīgu zemju savienībai, kurā gan Anglijai, gan Skotijai, gan Velsai un Ziemeļīrijai ir savi neatkarīgi parlamenti ar tādu pašu pirmo ministru, kā Skotijā līdz šim. Britu mediji vēsta, ka šī sanāksme ir arī vērtējama kā signāls Anglijas vēlētājiem, ka arī viņu intereses nav aizmirstas.

Savukārt Skotijā turpinās diskusijas par jaunās varas veidošanu, tā kā līdzšinējais pirmais ministrs un Skotu neatkarības partijas vadītājs Alekss Salmonds paziņoja par atkāpšanos no visiem amatiem pēc tam, kad viņa vadītā Skotijas neatkarības kampaņa cieta neveiksmi.

Salmonda sekotāja, pēc daudzu aplēsēm, varētu būt enerģiskā Skotijas premjerministra un Skotu neatkarības partijas līdera vietniece Nikola Stērdžena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti