Dienas ziņas

Vērienīgas pārmaiņas Dobeles pils kapelā

Dienas ziņas

D. Tramps prasa sameklēt par viņu atdotās balsis

Lielbritānijā sākas vakcinēšana ar otro vakcīnu

Lielbritānijā sāk izmantot «AstraZeneca» un Oksfordas Universitātes izstrādāto Covid-19 vakcīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Apvienotā Karaliste 4. janvārī kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kas izmanto Oksfordas Universitātes un farmācijas uzņēmuma “AstraZeneca” radīto vakcīnu pret koronavīrusu Covid-19. Briti cer, ka šī vakcīna ļaus tuvākajā laikā ievērojami paplašināt iedzīvotāju imunizācijas programmu.

Lielbritānijā sāk izmantot «AstraZeneca» un Oksfordas Universitātes izstrādāto Covid-19 vakcīnu
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Sešas slimnīcas Anglijā ir saņēmušas pirmās 530 tūkstoš “AstraZeneca” vakcīnas devas, bet tuvākajās dienās vakcīnu paredzēts piegādāt vēl simtiem medicīnas iestāžu visā Lielbritānijā. Veselības ministrs Mets Henkoks paziņojis, ka “AstraZeneca” vakcīnas izmantošana ir pagrieziena punkts karalistes cīņa ar bīstamo vīrusu, ar ko līdz šim valstī ir inficējušies vairāk nekā 2,6 miljoni cilvēku. 75 tūkstoši britu ir miruši no Covid-19 izraisītajām komplikācijām.

Apvienotā Karaliste ir vienojusies ar “AstraZeneca” par 100 miljonu vakcīnas dozu iegādi. Ar to pietiktu, lai sapotētu vairumu no 66 miljoniem valsts iedzīvotāju.

Lielbritānijā masu vakcinācija sākās 8. decembrī, un līdz šim vismaz vienu devu ir saņēmuši vairāk nekā miljons cilvēku. Līdz šodienai britu imunizācijai izmantoja uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” radīto vakcīnu, kas ir salīdzinoši dārga un sarežģīti uzglabājama. “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes vakcīna ir lētāka un to var glabāt normālā ledusskapja temperatūrā. Ja viena “Pfizer” vakcīnas deva maksā aptuveni 12 eiro, tad vienas “AstraZeneca” vakcīnas dozas cena ir nedaudz vairāk par 3 eiro.

Valdības plāns paredz, ka līdz aprīļa sākumam būtu jāimunizē 30 miljoni iedzīvotāju, taču tā īstenošana būs atkarīga no diviem faktoriem – ražotāju spējām saražot pietiekami daudz vakcīnu devu un piegādes kapacitātes.

Vakcīnas vairo cerību, ka jau pārredzamā nākotnē varētu ievērojami samazināt Covid-19 izplatīšanos, kas ļautu iedzīvotājiem kaut vai daļēji atgriezties normālā dzīvē. Tomēr britu premjerministrs Boriss Džonsons ir brīdinājis, ka var nākties vēl vairāk pastiprināt iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumus. Svētdien jau sesto diennakti pēc kārtas Apvienotajā Karalistē reģistrēja vismaz 50 tūkstošus jaunus inficēšanās gadījumus ar Covid-19.

Vakcinācija turpinās arī citviet Eiropā. Polijā sašutumu izraisījušas ziņas, ka vairāki politiķi un citi sabiedrībā zināmi cilvēki jau ir saņēmuši savu pirmo Covid-19 vakcīnas devu. Valsts imunizācijas stratēģija paredzēja, ka pirmos vakcinēs mediķus un viņu ģimenes locekļus.

Zināms, ka to personu vidū, kuras saņēma vakcīnu, bija kādreizējais Polijas premjerministrs Lešeks Millers, kā arī populāri aktieri un dziedātāji. Viņus visus savakcinēja Varšavas Medicīnas universitātes slimnīcā vakcinēšanās popularizēšanas kampaņas ietvaros. Atbildīgās iestādes apgalvo, ka tās neesot zinājušas par šo kampaņu.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis notikušo nodēvējis par skandālu un pieprasījis veselības ministram uzsākt izmeklēšanu.

Tikmēr Zviedrijā kritiku izpelnījies civilās aizsardzības aģentūras vadītājs Dans Eliasons, kurš Ziemassvētku brīvdienās atpūtās Kanāriju salās. Viņš apsūdzēts divkosībā, jo vēl decembra sākumā Eliasons publiski aicināja Zviedrijas iedzīvotājus nedoties uz ārvalstīm, lai samazinātu iespēju inficēties ar koronavīrusu. Eliasons apgalvo, ka devies uz Kanāriju salām ģimenes apstākļu dēļ, jo tur dzīvo viņa meita.

KONTEKSTS:

"AstraZeneca" ir otrā pretvīrusa vakcīna, kas apstiprināta Apvienotajā Karalistē. Lielbritānijā jau teju mēnesi izmanto Vācu un ASV farmācijas gigantu "BioNTech" un "Pfizer" izstrādāto preparātu. Taču jaunajam izgudrojumam ir vairākas priekšrocības, pirmkārt, to nav jāieved no ārzemēm un, otrkārt, tam nav nepieciešama tik zema uzglabāšanas temperatūra.

"AstraZeneca" vakcīnai pieteikusies arī Eiropas Savienība (ES) un uz to cer arī Latvija. Tiesa, Eiropas Zāļu aģentūra decembra izskaņā paziņoja, ka janvārī, visticamāk, vēl neapstiprinās šo vakcīnu lietošanai ES.

Decembrī vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijā, sākusies vakcinācija pret Covid-19. Pasaulē gan joprojām pieaug saslimstība. Pašlaik Eiropā apstiprināta tikai vienas kompānijas radītā vakcīna – "Pfizer"/"BioNTech". Turpinās "Moderna", kā arī "AstraZeneca" vakcīnu izpēte, lai tās varētu reģistrēt. Šo vakcīnu uzglabāšana un loģistika varētu būt vieglāka, jo tās nav jāuzglabā tik zemās temperatūrās kā "Pfizer"/"BioNTech" vakcīna.

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti