Lielbritānijā pret Covid-19 vakcinēti jau 11%; «AstraZeneca» noraida ES pārmetumus par saistību nepildīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Reģistrētais koronavīrusa Covid-19 inficēto personu skaits pasaulē ir pārsniedzis 100 miljonu robežu. Tikmēr valstis izmisīgi cenšas tikt galā ar jaunatklātajiem vīrusa paveidiem un risināt vakcīnu deficītu. Farmācijas uzņēmums “AstraZeneca” noraidījis Eiropas Savienības (ES) pārmetumus par saistību nepildīšanu, atsakoties piegādāt Covid-19 vakcīnas solītajā daudzumā.  

ĪSUMĀ:

  • Gandrīz 1,3% pasaules iedzīvotāju saslimuši ar Covid-19.
  • No Covid-19  pasaulē miruši vairāk nekā 2 miljoni cilvēku.
  • Vissmagāk skartās valstis - ASV, Indija, Brazīlija, Krievija un Lielbritānija.
  • Lielbritānijā vakcinācija norit sekmīgi – pirmo devu saņēmuši 6,8 miljoni.
  • Lielbritānijā abas vakcīnas devas saņēmuši gandrīz 11% iedzīvotāju.
  • ES nesokas tik labi, vakcīnu ražotāji nespēj pildīt savas saistības.
  • Piemēram, “AstraZeneca” par diviem mēnešiem atpaliekot no ražošanas plāna.
  • “AstraZeneca” pārmet EK, ka tā esot pārāk vēlu noslēgusi vienošanos. 

Lielbritānijā pret Covid-19 vakcinēti jau 11%; «AstraZeneca» noraida ES pārmetumus par saistību nepildīšanu
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Līdz šim gandrīz 1,3% pasaules iedzīvotāju bijuši inficēti ar Covid-19, bet vairāk nekā divi miljoni ir nomiruši no tā izraisītajām veselības komplikācijām. Kopš gada sākuma vidēji ik pēc 7,7 sekundēm kāda persona inficējas ar šo koronavīrusu, bet diennaktī vidēji reģistrēti vairāk nekā 668 000 jauni inficēšanās gadījumi, aprēķinājusi ziņu aģentūra “Reuters”.

Vīrusa vissmagāk skartajās valstīs – ASV, Indijā, Brazīlijā, Krievijā un Apvienotajā Karalistē – ir atklāti vairāk nekā puse no visiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem, lai gan tur dzīvo tikai 28% no visiem pasaules iedzīvotājiem.

Apvienotajā Karalistē Covid-19 upuru skaits pārsniedzis 100 000. Britu premjerministrs Boriss Džonsons otrdien, 26. janvārī, vakarā televīzijas uzrunā sacīja, ka pandēmija ir radījusi milzīgas ciešanas valsts iedzīvotājiem, kuri mēnešiem nevar tikties ar ģimenes locekļiem un atvadīties no mirstošiem tuviniekiem.

“Man ir ļoti žēl par katru zaudēto dzīvību. Kā premjerministrs es uzņemos pilnu atbildību par valdības lēmumiem un rīcību. Mēs patiešām izdarījām visu, ko varējām, un turpinām darīt visu, ko varam, lai samazinātu mirušo skaitu un mazinātu ciešanas šajā ļoti, ļoti sarežģītajā krīzē, ko piedzīvo mūsu valsts. Un mēs turpināsim to darīt,” televīzijas uzrunā sacīja Džonsons.

Tomēr Lielbritānijai cerību dod vakcinācija pret Covid-19, kas līdz šim ir noritējusi sekmīgi. Kopš vakcinācijas sākuma 8. decembrī valstī pirmo vakcīnas devu ir saņēmuši vairāk nekā 6,8 miljoni cilvēku. Valdība vēlas, lai līdz februāra vidum pirmo poti būtu saņēmuši vismaz 15 miljoni. Pirmo un otro vakcīnas dozu līdz šim ir saņēmuši kopumā vairāk par 7,3 miljoniem cilvēku jeb gandrīz 11% karalistes iedzīvotāju.

Ne tik labi ar vakcināciju sokas ES dalībvalstīm. Tas lielā mērā ir saistīts ar vakcīnu ražotāju nespēju pildīt savas saistības.

Piemēram, farmācijas kompānija “AstraZeneca”, kam Eiropas Komisija (EK) ir samaksājusi par vismaz 300 miljonu Covid-19 vakcīnas devu piegādi, paziņojusi, ka līdz marta beigām nevarēs piegādāt solītos 80 miljonus vakcīnas devu. ES dalībvalstis sākotnēji varētu saņemt aptuveni 31 miljonu devu.

“AstraZeneca” vadītājs Paskāls Sorio itāļu laikrakstam “La Repubblica” sacījis, ka uzņēmums par diviem mēnešiem atpaliekot no ražošanas plāna. Taču kompānijas darbinieki strādājot 24 stundas diennaktī, lai varētu palielāt vakcīnu ražošanas jaudu rūpnīcās Nīderlandē un Beļģijā.

Sorio pārmet EK, ka tā esot pārāk vēlu noslēgusi vienošanos ar “AstraZeneca”, tāpēc kompānijai bijis ļoti ierobežots laiks, lai atrisinātu problēmas ar vakcīnas piegādēm.

Tā kā ar Lielbritāniju vienošanās esot parakstīta trīs mēnešus agrāk, tad uzņēmumam esot bijis vairāk laika, lai novērstu sarežģījumus ar vakcīnu piegādi karalistei.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 
 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti