Lielbritānijā parlaments balsos par jauno «Brexit» vienošanos; ielās iziet protestētāji

19. oktobris ir vēl viena izšķiroša diena “Brexit” jautājumā – britu parlaments debatēs un balsos par jauno Lielbritānijas izstāšanās vienošanos, ko pēc intensīvām sarunām noslēdza Brisele un Londona. Vienlaikus Londonā notiek “Brexit” pretinieku masu demonstrācija, lai pieprasītu vēl vienu referendumu.

Iepriekšējo – ekspremjers Terēzas Mejas panākto – vienošanos britu parlaments noraidīja trīs reizes. Tagad pienākusi kārta jaunā premjera Borisam Džonsonam vienošanās variantam.

Parlamentā sākušās debates, kurām nav noteikts laika ierobežojums. Tādēļ nav zināms, cikos varētu notikt balsošana, kuras rezultātu ir ļoti grūti prognozēt. Ja parlaments sestdien ratificēs vienošanos, tam būs ātri jāpieņem likums par vienošanās ieviešanu, lai Lielbritānija varētu oficiāli izstāties no bloka 31.oktobrī. Ja parlaments vienošanos noraida, tad saskaņā ar likumu Džonsonam līdz sestdienas vakaram jānosūta vēstule Eiropas Savienībai, lūdzot pagarināt izstāšanās termiņu. Džonsons paziņojis, ka viņš to nedarīs, taču valdības juristi tiesā atzinuši, ka premjers plāno pildīt likumu.

Britu parlaments pulcējas uz sanāksmi sestdienā, kas ir ļoti rets gadījums Lielbritānijas politikā. Šī ir tikai piektā britu parlamenta sestdienas plenārsēde kopš 1939. gada – toreiz to sasauca, jo sākās Otrais pasaules karš. Sestdienā britu deputāti pulcējušies arī 1956. gadā Suecas krīzes dēļ, bet pēdējo reizi kas tāds piedzīvots pirms 37 gadiem – toreiz sākās Folklendu karš.

Tikmēr pilsētu ielās sestdien notiek demonstrācija, kuru rīko organizācija „People’s Vote” jeb „Tautas balsojums”. Tā līdzīgas akcijas organizējusi arī iepriekš, un tajās piedalījušies simtiem tūkstoši cilvēki. Galvenais gājiens paredzēts Londonā, bet mītiņi plānoti arī citās pilsētās visā valstī.

KONTEKSTS:

Pašreiz noteiktais "Brexit" datums ir 31. oktobris, un Boriss Džonsons, kurš vasarā Lielbritānijas premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, aktīvi uzstāj, ka šajā datumā Lielbritānijas izstāsies no Eiropas Savienības (ES) ar vai bez vienošanās. Iepriekšējo vienošanos britu parlaments noraidīja.

2 oktobrī Džonsons piedāvāja izmaiņas izstāšanās līgumā – Ziemeļīrija paliek Eiropas Savienības vienotajā preču tirgū, bet izstājas no muitas savienības, muitas pārbaudes notiktu nevis uz robežas, bet citos punktos vai elektroniski.

Lai gan Eiropas Parlamenta "Brexit" koordinācijas grupa kategoriski noraidīja jaunākos Lielbritānijas valdības priekšlikumus, 17. oktobrī tika paziņots par vienošanos par jaunu līguma variantu. Tajā paša vakarā "zaļo gaismu" tam deva Eiropadome, kas pulcē visu ES dalībvalstu vadītājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti