Lielbritānija nolemj izslēgt «Huawei» no 5G tīkla infrastruktūras

Lielbritānija paziņojusi, ka no nākamā gada telekomunikāciju operatoriem būs aizliegta Ķīnas ražotāja „Huawei” aprīkojuma iegāde. Tiek minēts, ka Lielbritānijas nostājas maiņā lielu lomu spēlējušas Amerikas Savienotās Valstis (ASV) un to vērstais spiediens pret Apvienoto Karalisti. „Huawei” šādu britu lēmumu nodēvējis par politizētu, savukārt Ķīna jau pagājušajā nedēļā brīdināja, ka šādam Lielbritānijas solim būs sekas.

Lielbritānija nolemj izslēgt «Huawei» no 5G tīkla infrastruktūras
00:00 / 02:44
Lejuplādēt

Pēc ilgas vilcināšanās Lielbritānijas valdība janvārī nolēma ierobežot Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” iesaisti 5G tīklā, bet neizslēgt to. Taču jaunas sankcijas maijā ierobežoja „Huawei” piekļuvi ASV mikroshēmu tehnoloģijām.

Tas savukārt piespieda Apvienotās Karalistes Nacionālo kiberdrošības centru uzsākt izmeklēšanu saistībā ar šīm tehnoloģijām pašmājās. Bija skaidrs, ka no kiberdrošības centra secinājumiem būs atkarīgi ne tikai tehniskas dabas jautājumi, bet arī britu ģeopolitiskie un iekšpolitiskie lēmumi.

Ziņas par to, ka Lielbritānija tomēr gatavojas „Huawei” produktu izslēgšanai no 5G mobilo sakaru tīkla infrastruktūras valstī, parādījās jūlija sākumā. Toreiz par šādu iespējamo soli, atsaucoties uz avotiem valdībā, vēstīja laikraksts „Financial Times”. Tas notika tieši tad, kad šī izmeklēšana tika pabeigta un tika norādīts, ka centra ziņojumam būs nozīmīga ietekme uz „Huawei” lomu 5G tīklā Lielbritānijā.

Otrdien, 14. jūlijā, notika premjerministra Borisa Džonsona vadīta tikšanās ar Ministru kabinetu un Nacionālās drošības padomi.

Pēc tās Lielbritānijas digitālo lietu ministrs Olivers Daudens paziņoja: „Valdība piekrīt Nacionālā kiberdrošības centra ieteikumam, proti, ka telekomunikāciju operatoriem jāpārtrauc lietot jauno „Huawei” aprīkojumu nākotnes Lielbritānijas 5G tīkla izveidē. Un tas ir labākais veids, kā nodrošināt mūsu tīklu drošību. Tātad, sākot no nākamā gada, telekomunikāciju operatori nedrīkst iegādāties 5G aprīkojumu no „Huawei”. Un, tiklīdz telekomunikāciju drošības likums būs pieņemts, šāda aprīkojuma iegāde būs nelegāla.”

Tāpat noteikts, ka

uzņēmumiem no saviem tīkliem nepieciešams izņemt visas jau esošās „Huawei” tehnoloģijas līdz 2026. gada beigām.

Ministrs norādīja, ka šāds valdības solis aizkavēs 5G ieviešanu valstī par gadu. Viņš atzina, ka tas nav bijis viegls lēmums, bet tas ir pareizs.

Pēc šī paziņojuma „Huawei” aicināja Lielbritānijas valdību pārskatīt tās lēmumu, sakot, ka tas bijis politizēts. Proti, Londona esot reaģējusi uz Vašingtonas spiedienu, nevis drošības apsvērumiem.

Britu lēmums draud vēl vairāk sabojāt Lielbritānijas attiecības ar Ķīnu un radīt lielas izmaksas Apvienotās Karalistes mobilo pakalpojumu sniedzējiem, kuri jau gandrīz 20 gadus paļaujas uz „Huawei” aprīkojumu.

Ķīna jau pagājušajā nedēļā brīdināja Lielbritāniju – ja tā izslēgs „Huawei” izmantošanu, Apvienotā Karaliste varētu tikt pakļauta sekām saistībā ar tās starptautisko reputāciju kā tirdzniecības nācijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt