Lielbritānija, Japāna un Itālija apvieno spēkus nākamās paaudzes reaktīvā iznīcinātāja projektā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānija, Japāna un Itālija apvieno savus nākamās paaudzes reaktīvo iznīcinātāju projektus revolucionārā partnerībā. Projekts aptver Eiropu un Āziju, kas ir arī Japānas pirmā lielākā industriālā aizsardzības sadarbība kopš Otrā pasaules kara bez Amerikas Savienoto Valstu (ASV) iesaistes.

Japānai projekts palīdzēs stāties pretī jau esošai Ķīnas militārās aktivitātes pastiprināšanai Japānas un Taivānas reģionā, kā arī piešķirs Lielbritānijai reģionā lielāku lomu. Projektu arī dēvē par globālās ekonomikas izaugsmes virzītājspēku. 

Trīs valstis apvieno spēkus nākamās paaudzes iznīcinātāja projektēšanā
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Projektu apvienošanas mērķis ir līdz 2035. gadam nodot ekspluatācijā modernu, sestās paaudzes frontes līnijas iznīcinātāju. Globālā kaujas gaisa programma apvienos Lielbritānijas un Itālijas nākotnes gaisa kaujas sistēmas projektus un Japānas F-X programmu. Projektu sadarbība ļauj valstīm sadalīt izmaksas un nodrošināt vieglu sadarbošanos ar saviem tuvākajiem partneriem.

Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks norādīja, ka

lidaparātu mērķis būs paaugstināt valsts drošību, taču tie sniegs pienesumu arī valsts ekonomikai.

"Mēs esam vienas no retajām valstīm pasaulē, kuras ir spējīgas radīt tehnoloģiski attīstītas kaujas lidmašīnas. Tas ir svarīgi, jo mēs spēsim pasargāt savu valsti no jauniem draudiem, ar kuriem mēs saskaramies," uzsvēra Sunaks. "Tas papildus sniedz miljardus mūsu ekonomikai un atbalsta vairākus tūkstošus darbinieku visā valstī. Protams, projekts arī uzlabo mūsu starptautisko reputāciju. Mēs vēlamies sadarboties ar Japānu un Itāliju, kas ir mūsu tuvākie sabiedrotie, lai veidotu nākamās paaudzes lidaparātus. Mēs ar to varam ļoti lepoties."

Projektā lidaparātiem attīstīs dažādas spējas un funkcijas. Paredzēts, ka reaktīvā lidmašīna spēs lidot ātrāk par skaņas ātrumu un spēs šaut ar virsskaņas ieročiem.

Nākamās paaudzes lidaparātu veidos tā, lai spētu konkurēt ar kaujas lidmašīnām, kuras pašlaik izmanto Ķīna, Krievija un pat ASV,

kas ir galvenā visu trīs projektā iesaistīto valstu sabiedrotā.

Britu aizsardzības analītiķis Tims Riplijs uzsver, ka projekta attīstības laikā būs interesanti vērot gan projekta dalībvalstu, gan sabiedroto dinamiku.

"Japānas iesaiste projektā ir jauna dimensija, jo Japāna līdz šim ir sadarbojusies tikai ar ASV," paskaidroja Riplijs. "Būs interesanti vērot, kā šī dinamika starp valstīm attīstīsies, kā ASV reaģēs, ka tās sabiedrotie vēlas konkurēt. Nākamajos gados varēsim redzēt ne tikai to, kā pretinieki reaģēs, bet arī kā sabiedrotie reaģēs un vai tie vēlēsies piebiedroties vai tieši pretēji – kaitēt projekta attīstībai."

ASV ir izteikusi atbalstu Japānas sadarbībai ar Lielbritāniju un Itāliju un atzinīgi vērtē Eiropas valstu un Japānas vienošanos.

Plānots, ka jaunās paaudzes lidaparāti būs savietojami ar iznīcinātājiem, ar kuriem lido citi NATO sabiedrotie. Ķīna un Krievija šobrīd izmanto piektās paaudzes iznīcinātājus, taču tiek uzskatīts, ka šīs valstis šobrīd attīsta sestās paaudzes lidmašīnas.

Tikmēr Lielbritānijai, Japānai un Itālijai vēl ir jāizstrādā dažādas detaļas par projekta attīstību, finansējumu un vietu, kur notiks lidaparātu izstrāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti