Lielbritānijā izgāžas konservatīvo un leiboristu «Brexit» sarunas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ar neveiksmi beigušās kārtējās “Brexit” sarunas – šoreiz starp abām galvenajām partijām britu parlamentā: Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas konservatīvajiem un opozīcijā esošajiem leiboristiem. Sarunu mērķis bija rast izeju no politiskā strupceļa, ko radīja nespēja vienoties par “Brexit” procesu. Leiboristu līderis neveiksmē vaino valdības nestabilitāti un vājumu, tikmēr Meja norāda uz pārāk lielo viedokļu atšķirību.

ĪSUMĀ:

  • Britu valdošās Konservatīvās partijas un opozīcijā esošo Leiboristu partijas līderu centās vienoties par “Brexit” kompromisu.
  • Nu sarunas ir cietušas neveiksmi.
  • Leiboristu līderis Džeremijs Korbins norādījis uz valdības nestabilitāti un vājumu.
  • Premjere Terēza Meja notiekošajā vaino šķelšanos Leiboristu rindās.
  • Kritiķi uzsver, ka atkal ir pazaudētas vairākas nedēļas tik dārgā laika, bet skaidrības par nākotnes perspektīvām joprojām nav.

Lielbritānijā izgāžas konservatīvo un leiboristu «Brexit» sarunas
00:00 / 03:53
Lejuplādēt

“Brexit” vajadzēja notikt 29. martā, bet, tā kā britu parlaments trīsreiz noraidīja vienošanos, Brisele iedeva britiem pagarinājumu līdz 31. oktobrim. Lai izmantotu doto laiku, Meja centienos panākt kādu vienošanos lēma uzsākt sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem. Galvenā cerība bija panākt kompromisu strīdīgākajos jautājumos vai rast jaunus piedāvājumus, kas varētu iegūt atbalstu dažādu politisko partiju pārstāvju vidū.

Lai arī britu valdība uz šādām sarunām lika visai augstas cerības, abu partiju pārstāvji un arī politikas vērotāji bija vienisprātis – šo sarunu izgāšanās ir tikai laika jautājums, jo neviena no pusēm tā īsti piekāpties nav gatava.

Tagad leiboristu līderis Džerembijs Korbins paziņojis – sarunas sevi ir izsmēlušas: “Valdība nav fundamentāli mainījusi savu pozīciju. Vēl aizvien ir pamatīgas nesaskaņas. Mēs gribam muitas vienošanos ar Eiropas Savienību, kas aizsargās darbavietas un tirdzniecību. Tāpēc sarunas nonākušas pie dabiska nobeiguma. Meja arī teikusi, ka pametīs amatu. Bet mēs izaicināsim jebkuru, kurš stāsies viņas vietā, lai pārliecinātos, ka mums ir tādas attiecības ar Eiropas Savienību, kādas vēlamies.”

Turklāt pašreizējās valdības vājums un nestabilitāte nozīmējot tikai to, ka garantiju par atbalstu panāktajiem kompromisiem pilnīgi nav. Tāpat Korbins norādījis, ka viena valdības daļa piedāvā vienu, tikmēr otra valdības daļa šādus piedāvājumus kritizē. Leiboristu līderis uzsvēris, ka rūpīgi izvērtēs jaunos valdības piedāvājumus, taču partija tos nevarēs atbalstīt, ja tie nebūs ļoti nozīmīgi.

Leiboristi vēlas pastāvīgu muitas savienību ar Eiropas Savienību, lai starp Lielbritāniju un pārējām bloka valstīm nebūtu tarifu. Vienlaikus nav atmetuši variantu par vēl vienu referendumu, kurā par labāko “Brexit” vienošanos lemtu tauta.

Ar šiem plāniem nav mierā daudzi toriji, kuri uzskata, ka muitas savienība neļaus britiem slēgt tirdzniecības vienošanās ar pārējo pasauli, bet vēl viens referendums, viņuprāt, būtu nedemokrātisks. Daži pat kritizējuši Meju par to, ka viņa vispār iesaistās šādās sarunās.

Kaut arī tajās nav panākts būtisks progress, gan Meja, gan Korbins aizritējušās sarunas atzinuši par konstruktīvām.

“Dažās jomās spējām atrast kopīgu valodu, bet citas bija sarežģītākas. Leiboristiem pašiem nav vienprātības par to, vai viņi grib izstāties, vai arī noturēt otru referendumu, kas “Brexit” atceltu. Tāpēc izdarīsim secinājumus no šīm sarunām, pirms kaut ko piedāvāsim likumdevējiem.

Skatīsimies, vai parlamentā pietiktu balsis referenduma piedāvājumam un pārējiem variantiem,” sacīja Meja.

Šķelšanās gan leiboristu, gan toriju rindās arī jau kādu laiku nevienam nav pārsteigums. Un arī Eiropas Parlamenta Zaļo grupas līdzpriekšsēdētājs un “Brexit” darba grupas pārstāvis Filips Labmerts atzīst, ka iespējamā kompromisa panākšana jau no laika gala bija lemta neveiksmei: “Jebkāds kompromiss iedragātu viņu partiju vienotību. Meja un Korbins abi ir apsēsti ar domu par nepieciešamību saglabāt vai iegūt premjerministra krēslu, un viņi abi apzinās, ka to ir iespējams panākt tikai ar vienotu partiju. Pat ja tā ir tikai vienotības izkārtne, tā ir jāsaglabā.”

Pagaidām nav skaidrības par to, kāds būs turpmākais notikumu attīstības scenārijs. Iespējams, jau nākamajā nedēļā britu parlamentā varētu tikt sarunāti jauni indikatīvie balsojumi par turpmākajiem scenārijiem. Valdība ir paudusi savu vēlmi izstāšanās likumu apstiprināt parlamentā līdz jūlija beigām, kad sākas parlamenta vasaras pārtraukums. Džeremijs Korbins norādījis, ka pat tad, ja leiboristi atbalstītu pašu dokumentu, viņaprāt, noteiktais termiņš nav reāls. Britu uzņēmēju interešu aizstāvības organizācijas jau asi kritizējušas pašreizējo valdības kavēšanos, norādot, ka tik atbildīgā laikā doties atvaļinājumā no parlamentāriešu puses būtu ļoti bezatbildīgi.

Nākamais parlamenta balsojums par “Brexit” gaidāms jūnija sākumā. Ja parlaments to atkal noraidīs, Meja solījusi no amata atkāpties. Viņas demisiju pieprasījuši vairāki viņas pašas partijas deputāti. Uz viņas vietu cer arī konservatīvo pārstāvis un bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti