Pasaules panorāma

Ieskats 9. decembra «Pasaules panorāmas» tematos

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. (Ar surdotulkojumu)

Cerības uz Covid-19 vakcīnām

Lielbritānijā brīdina par alerģisku reakciju pret jauno Covid-19 vakcīnu

Lielbritānijas veselības aprūpes nozares amatpersonas trešdien brīdinājušas, ka cilvēkiem ar nopietnām alerģijām pagaidām nevajadzētu vakcinēties pret Covid-19 ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) farmācijas giganta "Pfizer" un Vācijas kompānijas "BioNTech" izstrādāto vakcīnu. Brīdinājums izskanējis pēc tam, kad vieni no pirmajiem vakcinētajiem cilvēkiem cieta no alerģiskas reakcijas. 

Tikai dienu pēc plašas vakcinācijas programmas uzsākšanas Lielbritānijas veselības aprūpes nozares amatpersonas brīdinājušas, ka cilvēkiem ar nopietnām alerģijām pagaidām nevajadzētu vakcinēties pret koronavīrusu ar šo vakcīnu.

Šāds brīdinājums izskanējis pēc tam, kad divi Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta darbinieki, kuri vieni no pirmajiem otrdien saņēma jauno vakcīnu, cieta no alerģiskas reakcijas un viņiem bija nepieciešama medicīniska palīdzība. 

Pēc notikušā neatkarīgā Medikamentu un veselības aprūpes produktu regulācijas aģentūra ieteikusi cilvēkiem "ar nozīmīgu alerģisku reakciju vēsturi" pret medikamentiem, vakcīnām un pārtiku piesardzības nolūkos nevakcinēties ar "Pfizer" un "BioNTech" izstrādāto vakcīnu. Vakcinācijas programmā iesaistītās slimnīcas informētas par jaunajām vadlīnijām. 

Arī citās valstīs izskanējušas bažas par jaunās vakcīnas efektivitāti un drošību. Kompānijas “Pfizer” izpilddirektors Alberts Burla pieaugošajā skepticismā vainoja vakcīnu politizēšanu.

Burla skaidroja: “Es varu saprast, ka cilvēki var būt skeptiski, jo šoreiz vakcīna ir izstrādāta ļoti ātri. Taču šoreiz šis jautājums ir ļoti politizēts, īpaši Savienotajās Valstīs. Cilvēki ir apjukuši un nezina, kam ticēt, jo diskusijas notiek politiskā, nevis zinātniskajā līmenī.”

Tāpat Burla norādīja, ka vakcīna ir pienācīgi testēta: “Es varu teikt tikai to, ka mēs neesam samazinājuši nekādas pārbaudes. Mēs šo vakcīnu pārbaudījām tieši tādā pašā veidā, kā jebkuru citu vakcīnu. Vēl jo vairāk – šī vakcīna tika testēta ar daudz lielāku rūpību un augstākiem standartiem. Visa industrija ir darbojusies ļoti caurskatāmi, daloties ar datiem tūlīt pēc to iegūšanas.”

KONTEKSTS:

ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" iesniegušas pieteikumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas 29. decembrī sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.

Aģentūra arī pavēstīja, ka jau 12. janvārī varētu pieņemt lēmumu, vai apstiprināt ASV farmācijas kompānijas "Moderna" izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu.

Šobrīd panākt apstiprinājumu savām vakcīnām, lai tās varētu sākt lietot jau decembrī, mēģina trīs Covid-19 vakcīnu izstrādātāji – „Pfizer” un „BioNTech”"Moderna", kā arī „AstraZeneca” un Oksfordas Universitāte. Novembra beigās “Moderna” iesniedza reģistrācijas pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā, kā arī atbildīgajās institūcijās ASV un citās valstīs.

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt