Lielbritānijā atkal pieprasa referendumu par izstāšanos no ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Apvienotajā Karalistē referendumu par palikšanu Eiropas Savienībā (ES) vajadzētu rīkot jau nākamā gada oktobrī. To pieprasa viens no valdošās konservatīvo partijas eiroskeptiski noskaņotajiem deputātiem. Priekšlikums draud radīt plaisas premjera Deivida Kamerona vadītajā partijā, kaut gan pagaidām ideja neesot guvusi plašu atsaucību. Deputāts uzskata, ka jautājums par Lielbritānijas būšanu ES jāatrisina pēc iespējas ātrāk, bet citi baidās, ka lietu sasteigšana iniciatīvu var sagraut.

Lielbritānijā, turpinoties debatēm par valsts attiecībām ar ES, diskusijas ir arī par datumu, kad vajadzētu rīkot referendumu par palikšanu vai izstāšanos no kopienas. Lai nomierinātu valdošās konservatīvās partijas eiroskeptiskāko spārnu, premjers Deivids Kamerons ir apsolījis - ja toriji paliks pie varas arī pēc 2015. gada vēlēšanām, tad viņš panāks nosacījumu maiņu Lielbritānijas dalībai ES, un tautas nobalsošana būs 2017. gadā.

Valdība jau ir sākusi pētījumus par dalības ES plusiem un mīnusiem. Tomēr Kamerona vadītajā konservatīvo partijā atkal ir radusies nevienprātība. Adams Afrije, viens no konservatīvo deputātiem, kurš vēl šī gada sākumā britu presē tika minēts kā iespējams Kamerona pēctecis partijas vadītāja amatā, pieprasa ES referendumu rīkot jau pēc gada, proti, pirms vēlēšanām. Laikrakstā „Daily Mail" viņš svētdien pauda uzskatu, ka jautājums ir jāatrisina pēc iespējas ātrāk. Turklāt iedzīvotājiem neesot pārliecības, vai tad, ja jāgaida laiks pēc nākamajām vēlēšanām, referendums vispār notiks.

Savukārt tautas nobalsošana jau nākamgad oktobrī paātrinās sarunu procesu ar Brisele, uzstāj Afrije, kurš raidsabiedrībai BBC atzina, ka šobrīd balsotu par izstāšanos no Eiropas Savienības. „Referendums 2014. gadā dos mums 12 mēnešus laika, lai pārskatītu attiecības ar ES. Bet tas arī patiesi liks sākt sarunas. Jo, ja ES vēlas, lai mēs paliekam dalībvalsts, tai nāksies veikt izmaiņas, lai pārliecinātu britu sabiedrību. Es domāju, ka tas stiprinātu premjera Kamerona pozīcijas, un uzskatu, ka 12 mēneši ir pietiekošs laiks šādām sarunām ar ES," teica Afrije.

Opozīcijā esošās leiboristu partijas pārstāvis Maikls Dugers paziņoja, ka Afrijes priekšlikums liecina par to, ka Kamerons nav spējīgs pārtraukt iekšējās cīņas paša vadītajā partijā. Britu prese vēsta, ka aicinājums referendumu rīkot jau pēc gada tomēr nav guvis atsaucību arī konservatīvo partijas eiroskeptiskajā spārnā, baidoties, ka lietu sasteigšana varētu procesu sagraut pilnībā. Par to brīdināja arī iekšlietu ministre Terēza Meja, BBC norādot, ka valdība Afrijes priekšlikumu neatbalstīs, un jāgaida vēlēšanas.

„Mums ir jāveic sarunas ar ES, un tad iedzīvotājiem jādod iespēja izvēlēties, vai viņi vēlas būt iekšā vai ārā. Es uzskatu, ka ir svarīgi, lai nākamajās vēlēšanās mums ir konservatīvā partija, kas piedāvās jaunas attiecības ar Eiropu," saka Terēza Meja.

Britu parlamenta deputāti par Afrijes priekšlikumu tautas nobalsošanu rīkot pēc iespējas ātrāk varētu diskutēt novembrī, kad gaidāma likumprojekta par ES referendumu vispārēja apspriešana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti