Lielbritānijā apstiprinātas pirmās zāles Covid-19 pacientu ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Apvienotās Karalistes zāļu regulators apstiprinājis pirmo medikamentu koronavīrusa Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Klīniskie pētījumi apliecinājuši, ka orāli lietojamais pretvīrusu līdzeklis molnupiravīrs aptuveni uz pusi samazina risku, ka Covid-19 slimnieks nonāks slimnīcā vai nomirs no vīrusa izraisītajām komplikācijām.

Pagājušajā nedēļā arī Eiropas Zāļu aģentūra uzsāka molnupiravīra paātrināto vērtēšanu.

Molnupiravīrs iedarbojas, uzbrūkot enzīmam, ko Covid-19 izraisošais koronavīruss izmanto, lai vairotos. Medikaments ir lietojams orāli kapsulas veidā, kas ir būtiska priekšrocība. Citus medikamentus, ko pašlaik izmanto Covid-19 ārstēšanai, piemēram, “Remdesivir”, nākas ievadīt organismā ar injekciju vai intravenozi.

Molnupiravīra tabletes lietojamas uzreiz pēc Covid-19 simptomu parādīšanās, ieteicamais kurss ir piecas dienas, pa divām tabletēm dienā.

"Merck" pētījumā no pacientiem, kas pēc Covid-19 simptomu parādīšanās sāka lietot molnupiravīru, mēneša laikā 7,3% bija nonākuši slimnīcā vai miruši, savukārt kontroles grupā, kas nelietoja attiecīgo medikamentu, šis rādītājs bija 14,1%.

Medikaments gan nav bijis iedarbīgs Covid-19 pacientiem, kas jau ir smagā stāvoklī un nonākuši slimnīcā.

Lielbritānija iegādājusies 480 000 medikamenta devu; pirmās piegādes cer saņemt jau novembrī.

"Šodien ir vēsturiska diena mūsu valstij, jo Apvienotā Karaliste ir pirmā valsts pasaulē, kas apstiprinājusi pretvīrusu zāles, ko mājas apstākļos iespējams lietot pret Covid," vēsta Lielbritānijas veselības ministrs Sadžids Džavids.

ASV tikmēr plāno iegādāties 1,7 miljonus devu par 1,2 miljardiem dolāru; viena pacienta ārstēšanas izmaksas ar šo preparātu būtu ap 700 dolāru. Pasūtījumus veikušas arī citas valstis, piemēram, Austrālija, Singapūra un Dienvidkoreja.

Tikmēr Pasaules Veselības organizācijas Eiropas nodaļas direktors Hanss Klūge paziņojis, ka pēdējo četru nedēļu laikā Eiropā un Centrālāzijā par 55% pieaudzis jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits. Viņš brīdina, ka reģionam priekšā ir smaga ziema.

“Saskaņā ar ticamām aplēsēm, ja saglabāsies šāda saslimstības trajektorija, tad līdz nākamā gada 1. februārim Eiropa un Vidusāzija varētu pieredzēt vēl pusmiljonu Covid-19 izraisītu nāves gadījumu, bet 43 mūsu reģiona valstis kādā brīdī tajā pašā periodā saskarsies ar augstu vai ekstrēmu stresu attiecībā uz gultasvietu noslodzi slimnīcās," brīdina Klūge.

"Tātad, kāpēc Eiropā un Centrālāzijā saslimšanas gadījumu skaits ir strauji pieaudzis četras nedēļas pēc kārtas? Tam ir divi iemesli. Pirmkārt, nepietiekama vakcinācijas aptvere, bet otrkārt, ierobežojumu atvieglošana,” sacīja Klūge.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti