Pusdiena

Šodien oficiāli spēkā stājas ASV noteiktās sankcijas pret Irānu

Pusdiena

Pusdiena 06.11.2018

Augsta līmeņa tiesneši un advokāti Lielbritānijā aicina rīkot atkārtotu referendumu

Lielbritānijā 1400 tiesnešu un advokātu aicina rīkot atkārtotu referendumu par «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijā 1400 augsta līmeņa tiesnešu un advokātu aicina rīkot atkārtotu referendumu par Lielbritānijas attiecībām ar Eiropas Savienību, nosūtot vēstuli premjerministrei Terēzai Mejai. Autoru vidū ir kādreizējais Eiropas Tiesas tiesnesis Deivids Edvards. Līdzīgu vēstuli, ko bija rakstījuši britu uzņēmēji, vēl nedēļas nogalē publicēja izdevums „Sunday Times”. Tuvojoties „Brexit” dienai, spiediens ļaut sabiedrībai izteikties vēlreiz Lielbritānijā aug.

Vēstulē tiesu jomas pārstāvji norāda, ka 1975.gadā, kad Lielbritānija iestājās Eiropas Savienībā, referendums notika tikai tad, kad visas sarunas bija pabeigtas, tādēļ līdzīgi vajadzētu būt arī šajā situācijā – vajadzētu ļaut cilvēkiem balsot vēlreiz, kad būtu noslēgtas sarunas ar Eiropas Savienību par izstāšanos.

„2016. gada „Brexit” referendumā cilvēki balsoja par nezināmo, jo nedz sarunu saturs, nedz iznākums tobrīd vēl nevienam nebija skaidrs. Cilvēki izdarīja izvēli starp zināmo realitāti un nezināmo nākotni. Savukārt, kampaņās faktu un realitātes vietu ieņēma nepārbaudāmi apgalvojumi,” tā tiesneši raksta vēstulē Mejai.

Līdzīgi vēstuli ar aicinājumu sarīkot atkārtotu tautas balsošanu vēl nedēļas nogalē publiskoja pazīstamais izdevums „Sunday Times”. Šo aicinājumu bija parakstījuši 70 Lielbritānijā un arī ārpus tās labi zināmu uzņēmumu pārstāvji, norādot, ka īpaši ir nobažījušies par to, ka Lielbritānija no Eiropas Savienības varēti aiziet bez līguma par tālākām attiecībām, kas varētu nopietni iedragāt biznesa vidi. Uzņēmēji rakstīja, ka jau tagad cieš investīciju tirgus, jo ir ļoti liela neziņa par tālāko.

Uz tiesnešu vēstuli Dauningstrīta vēl nav reaģējusi, taču atbilde uzņēmējiem no premjerministres Terēzas Mejas puses arvien paliek nelokāma, proti, ka rīkot atkārtotu referendumu būtu nodevība pret sabiedrības izvēli, kas izteikta referendumā 2016.gadā.

Savukārt vairāk nekā 1000 cilvēki Īrijas salas abās pusēs – gan Īrijas Republikā, gan Ziemeļīrijā dzīvojoši mākslinieki, sportisti, biznesa, medicīnas, izglītības vides pārstāvji, tiesneši un citi uzrakstījuši vēstuli Īrijas premjerministram Leo Varadkaram ar lūgumu aizstāvēt īru tiesības reģionā un abās salas pusēs. Vēstulē sacīts, ka viņi izjūt dziļas bailes par pašreizējo „Brexit” sarunu procesu un vēlas, lai Īrijas premjerministrs dara visu, lai nosargātu Lielās piektdienas vienošanos, kas pārtrauca vardarbību Ziemeļīrijā starp īru nacionālistiem, kas pieprasīja salas apvienošanos, un lojālistiem, kas atbalstīja Ziemeļīrijas palikšanu Lielbritānijas sastāvā. 

Patlaban izstāšanās sarunas ir liela neskaidrības un minējumu apvītas.  Britu medijos ik pa laikam parādās informācija, ka Meja būtu gatava drīzumā nākt klajā ar jaunu plānu, kā risināt joprojām sarežģīto robežjautājumu ar Īriju, taču premjerministres pārstāvji to sauc par spekulācijām.Tikmēr ar pārmetumiem Mejai neskopojas viņas pašas partijas pārstāvji. Bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons valstī populārajam tabloīdam „The Sun” izteicies, ka premjerministres plāns paredz Lielbritāniju padarīt par vasaļu valsti uz vismaz 18 mēnešiem vai pat ilgāk. Tieši nesaskaņas Lielbritānijas pašas politiskajā vidē un dažādie viedokļi valdībā un parlamentā ir viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem, lai „Brexit” sarunas virzītos uz priekšu un izstāšanās notiktu plānotājā laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti