Lielākā daļa Latvijas eirodeputātu atbalstīja jauno EK sastāvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pēc karstām debatēm, kurās jaunās Eiropas Komisijas (EK) virzienā plūda gan atbalsts, gan kritika, Eiropas Parlamenta (EP) deputāti trešdien plenārsesijā Strasbūrā ir atbalstījuši jauno EK sastāvu. Līdz ar to Latvijas bijušais premjerministrs Valdis Dombrovskis („Vienotība”) iegūst EK viceprezidenta portfeli ar atbildības jomu „Eiro un sociālais dialogs”. Taču ne visi Latvijas deputāti ir atbalstījuši jauno Eiropas Komisiju.

EP deputātu vairākums sesijā Strasbūrā deva zaļo gaismu Luksemburgas bijušā premjerministra Žana Kloda Junkera vadītajai EK.  No 751 deputāta kopumā, balsoja 699, „ par” - 423, „pret” - 209, atturējās 67, savukārt 52 deputāti uz balsojumu neieradās. Pirms balsojuma gan bija daudz kritikas, tomēr visa EK, viņu vidū arī Dombrovskis, kurš jau ieguvis iesauku Misters Eiro, tika apstiprināti jaunajos amatos.

Jauno komisiju visai pārliecinoši atbalstīja EP pārstāvētās lielāko politisko grupu koalīcija - centriski labējā Eiropas Tautas partija,  sociālisti, liberāļi, šķēlās Eiropas konservatīvie un reformisti, bet aktīvi „pret” balsoja zaļie, eiroskeptiķi, komunisti un pie grupām nepiederošie deputāti.

Kritiku vērsa gan pret portfeļu sadalījumu, gan pašas komisijas jauno struktūru, gan spējām un interesi risināt Eiropas ekonomikas izaugsmi, bezdarbu un daudzās sociālās problēmas.

Tieši tas būs pirmais EK darāmais darbs. Tā pēc rezultātu paziņošanas savā pirmajā komentārā sacīja jaunais EKviceprezidents ar atbildības jomu „Eiro un sociālais dialogs” Valdis Dombrovskis. „Pašreiz jaunās EK jaunais uzdevums būs bez kavēšanās ķerties pie to svarīgo uzdevumu risināšanas, kuru arī ES iedzīvotāji no mums arī sagaida. Ja runājam par ekonomiku, tad tā ir ekonomikas izaugsmes nodrošināšana un jaunu darbavietu radīšana,” sacīja Dombrovskis.

No astoņiem līdz šim EP pārstāvētajiem deputātiem balsot varēja septiņi, jo pats Dombrovskis kā komisāra kandidāts balsojumā nepiedalījās. Visi viņa partijas biedri, no „Vienotības” EP ievēlētie deputāti - Sandra Kalniete, Krišjānis Kariņš, Artis Pabriks balsoja „par” jauno komisiju, to atbalstīja arī Iveta Grigule, kura ievēlēta no Zaļo un Zemnieku savienības, savukārt Roberts Zīle no „VL-TB/LNNK” atturējās.

Sarunā ar Latvijas Radio Roberts Zīle norādīja, ka līdz pēdējai nedēļai bijis domājis komisiju atbalstīt, taču viņa lēmumu ietekmējusi tās nākamā vadītāja Žana Kloda Junkera attieksme. Proti, pēdējā brīdī mainot transporta lietu komisāru, uzticot šos pienākumus Slovēnijas pārstāvei Violetai Bulcai, kurai nācās nomainīt parlamenta noraidīto Alenku Bratušeku, un pēc Zīles domām daudz spēcīgāko transporta komisāra amata kandidātu slovāku Marošu Ševčoviču pārceļot uz enerģijas portfeli.

Turklāt Junkers nav pūlējies laikus atbildēt uz Zīles pārstāvētās Transporta lietu komitejas iebildumu vēstuli.

Savukārt citi argumenti bija Tatjana Ždanokai, kas parlamentā ievēlēta no Latvijas Krievu savienības un Andrejam Mamikinam  no "Saskaņas", kuri balsoja "pret". Mamikins sacīja, ka viņa balsojums ir bijis tieši vērsts pret Valdi Dombrovski.

Tāpēc, ka es kā deputāts nevarēju nobalsot atsevišķi pret vienu komisāru. Vienīgais cilvēks, pret kuru es iebildu un iebilstu, ir cienījamais Dombrovska kungs. Es neticu, ka viņš būs spējīgs nodrošināt sociālo dialogu, es neticu, ka viņš kā cilvēks brīvi jūtas šajā sociāldemokrātiskajā nišā. Bet laiks rādīs – varbūt es kļūdos un es savas domas mainīšu,” teica Mamikins.

Tagad, kad Dombrovskis pārcelsies uz EK, viņa vietā darbu EP drīz varētu sākt partijas biedre no „Vienotības” Inese Vaidere, kas palika nākamā vēlēšanu sarakstā.

Jaunā Eiropas Komisija (EK) darbu sāks 1.novembrī, kad pēc diviem sasaukumiem darbu beigs arī līdzšinējais Latvijas komisārs Andris Piebalgs, kurš bijis gan enerģētikas, gan attīstības komisārs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti