Lielākā daļa Afganistānas aizvien nav droša – pērn rekordaugsts civilo upuru skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kaut arī pagājuši 14 gadi, kopš ASV vadītā koalīcija uzsāka kampaņu Afganistānā, šajā valstī atkal pieredzēts vardarbības kāpums. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ziņojums vēsta par satraucošu stāvokli Afganistānā. Aizvadītā gada laikā vairāk nekā trīs ar pusi tūkstoši civiliedzīvotāju gājuši bojā, bet gandrīz septiņi ar pusi tūkstoši – ievainoti militāru operāciju gaitā.

ASV vadītās koalīcijas karš Afganistānā oficiāli noslēdzās 2014.gada nogalē ar svinīgu ceremoniju Kabulā. Taču Savienotās Valstis un tās sabiedrotās kaut mainītā statusā, bet vēl arvien ir Afganistānā.

Vācija un Francija, saskaroties ar nepieredzētu bēgļu pieplūdumu, pat paziņoja, ka afgāņu bēgļus no drošākām valsts daļām gaida atgriešana dzimtenē. Viņiem neesot jātērē nauda, lai nonāktu Eiropā, bet jānododas savas valsts atjaunošanai. To sakot, oficiālā Berlīne gan atzina, ka izraidīs vien tos, kas nāk no salīdzinoši drošās galvaspilsētas – Kabulas – apkaimes. Lielākā daļa Afganistānas, kā apliecina Apvienoto Nāciju ziņojums, nav droša cilvēka dzīvībai.

Ziņojums satur arī daudzus dokumentētus aculiecinieku vēstījumus. “Mēs ieturējām pusdienas teltī netālu no pistāciju audzes. Izdzirdējām helikopteru virs savām galvām, tādēļ izgājām laukā, lai uz to paskatītos. Piepeši helikopters sāka raidīt raķetes. Viena no tām trāpīja manas ģimenes teltī. Skriešus devos uz telti.. Raķete bija nogalinājusi manu sievu, ievainojusi abus brāļus un māsu,” stāsta kāds vīrietis.

Arī kāds cits sievietes stāsts vēsta par uzbrukumiem: “Pēc tam, kad biju pabarojusi mazuli un nolikusi viņu atpakaļ gulēt, devos padzerties ūdeni un atgriezos gultā. Notika milzu sprādziens un jumts iebruka. Redzēju, kā jumts mani aprok un tad zaudēju samaņu. Kad atvēru acis, redzēju, ka manas rokas, kājas un mugura asiņo. Kādas 20 minūtes vēlāk dzirdēju vīru klaigājam un saucam: Kur ir pārējie? Mans tēvs, mans tēvs! Sprādziens nodarīja viņam un manam dēlam smagus ievainojumus, bet svainis zaudēja abas acis. Esam nabadzīga ģimene un zaudējām pilnīgi visu.”

Septīto gadu pēc kārtas civiliedzīvotāju upuru skaits audzis un nule sasniegts augstākais līmenis. Tikai civilo upuru skaits pērn pārsniedzis 3,5 tūkstošus, bet vēl 7,5 tūkstoši guvuši dažādus ievainojumus un ķermeņa sakropļojumus. Rietumu koalīcijas karavīru upuri, un kaujinieki nav iekļauti šajā skaitā.

Civilie iedzīvotāji gājuši bojā ne tikai talibu vai citu teroristisko un nemiernieku grupu uzbrukumos. Teju par desmit procentiem pieaudzis arī rietumvalstu koalīcijas uzbrukumos bojā gājušo civilo personu skaits. Īpaši traģisks šajā ziņā ir ASV veiktais uzlidojums no gaisa organizācijas “Ārsti bez robežām” vadītajai slimnīcai – bojā gāja 42, bet ievainoti 43 cilvēki: medpersonāls, pacienti un viņu piederīgie.

“Patiesā cena šiem skaitļiem, par kuriem runājam, ir mērāma sakropļotos bērnu ķermeņos, kopienās, kurām nākas sadzīvot ar savu biedru un tuvinieku zaudēšanu, ģimenēm, kam nākas iztikt bez pelnītāja, vecākiem, kas apraud savus bojā gājušos bērnus un bērniem, kas apraud savus zaudētos vecākus,” pauda ANO īpašais sūtnis Afganistānā Nikolass Heisoms.

Pērnajā septembrī īslaicīgi talibu kontrolē nonāca Kondozas pilsēta. Intensificējoties prorietumniecisko spēku operācijām, talibi atbildēja ar pašnāvnieku sprādzienu vilni, ievainojot un laupot dzīvības simtiem cilvēku.

Tomēr kā īpaši satraucošs ANO apskatā izcelts sieviešu un bērnu upuru skaitu pieaugums par gandrīz 40%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti