Lielā pieprasījuma dēļ daudzviet pasaulē trūkst Ziemassvētku vecīšu

Ziemassvētki daudziem nav iedomājami bez eglītes, bagātīga svētku galda un dāvanām, bet vairākām ģimenēm būtiska sastāvdaļa ir arī Ziemassvētku vecīša ciemošanās. Tomēr šogad vairākās pasaules vietās nākas saskarties ar Ziemassvētku vecīšu trūkumu. Tas tādēļ, ka pērn daudzviet svētku laikā Covid-19 dēļ tika noteikti ierobežojumi un ģimenes nevarēja sanākt kopā.

Nevarēja notikt arī dažādi citi pasākumi, kuros Ziemassvētku vecīša klātbūtne ir būtiska sastāvdaļa šajā gada laikā. Šogad, kad ierobežojumu ir mazāk, notiek vairāk pasākumu, daudzi alkst satikties un Ziemassvētkus nosvinēt kārtīgi, tostarp ar Ziemassvētku vecīša klātbūtni. Tieši tādēļ pieprasījums ievērojami kāpis. 

Ziemassvētku vecīšiem pasaulē nelabvēlīga situācija
00:00 / 04:29
Lejuplādēt

ASV pieprasījums pēc Ziemassvētku vecīša uzstāšanās ballītēs, parādēs un citos pasākumos 2021.gada brīvdienu sezonā ir strauji pieaudzis, tikmēr īpaši apmācīto un pieejamo Ziemassvētku vecīšu skaits ir samazinājies. Mičs Alens, ASV Dalasā bāzētās kompānijas “Hire Santa” jeb “Nolīgsti Ziemassvētku vecīti” dibinātājs un vadītājs paskaidroja, ka

uzņēmumi, kas nodrošina Ziemassvētku vecīšus dažādiem svētku pasākumiem, ar lielām grūtībām cenšas apmierināt pieprasījumu.

Alens sacīja, ka viņa uzņēmumam šogad ir par 10% mazāk Ziemassvētku vecīšu, savukārt pieprasījums ir vairāk nekā divkāršojies, salīdzinot ar to, kāds tas bija pirms pandēmijas.

“Visi vēlas atgriezties pie normālas dzīves, un cilvēki nevarēja satikt savus draugus un ģimeni pagājušajā gadā, tādēļ viņi vēlas to izdarīt šogad un vēlas, lai Ziemassvētku vecītis būtu daļa no šīs satikšanās," teica Alens. "Šeit, “Hire Santa” mēs redzam milzīgu pieprasījuma pieaugumu, kas pārsniedz 120%, ja salīdzinām to ar pirmspandēmijas līmeni. Vienlaikus pēdējā gada pusotra laikā esam zaudējuši vairākus vecīšus.”

Uzņēmums jau kopš oktobra saskāries ar grūtībām atrast cilvēkus, kas vēlētos pildīt Ziemassvētku vecīša lomu. Par 15% nācies paaugstināt atalgojumu. Tāpat kā citās nozarēs pieprasījums pēc darbiniekiem palielinājies arī šajā jomā. ASV bezdarba līmenis novembrī samazinājās vairāk, nekā prognozēts.

Pandēmijas dēļ daudzi ilggadēji Ziemassvētku vecīši savus sarkanos mēteļus nolikuši skapī un devušies pensijā.

Tims Konagans, saukts par “Nacionālo Ziemassvētku vecīti”, kurš piedalās lielākajās svētku parādēs un ir galvenais Ziemassvētku vecītis jūras kājnieku rotaļlietu kampaņā, aptaujājis savus kolēģus un atklājis, ka aptuveni 18% šogad aizgājuši pensijā.

Ziemassvētku vecīšu trūkums saistāms arī ar to, ka šo profesiju izvēlas pildīt gados vecāki cilvēki, taču tieši tos Covid-19 skar vissmagāk. “Hire Santa” kompānijas vadītājs Mičs Alens atzina, ka, saskaņā ar viņa aplēsēm, pēc saslimšanas ar Covid-19 miruši vairāk nekā 330 šīs jomas pārstāvju. Tiek lēsts, ka

vidējais Ziemassvētku vecīša vecums ir 60 gadi, un šie cilvēki Covid-19 dēļ pēdējā laikā ir atteikušies no sava darba, jo nevēlas riskēt ar veselību.

To norādīja arī Džesika Vatofa, kas vecīšus nolīgst Austrālijā.

“Jā, šīs bailes no inficēšanās noteikti ir viens no iemesliem, un tas ir arī darbs ar maziem bērniem," sacīja Vatofa. "Bet mēs ievērojam vairākus piesardzības pasākumus, piemēram, bērniem, kad tie vēlas nofotografēties, ir jāsēž pusotra metra attālumā. Un arī paši vecīši ir droši, lai gan, protams, daži nevēlas vakcinēties, kam ir dažādi iemesli. Bet mēs meklējam cilvēkus un gaidām, ka tie nāks un izglābs Ziemassvētkus. Mēs uzņemšanu padarām pieejamāku un nolīgstam cilvēkus, kas ir jaunāki par 30 gadiem. Viņiem nav jābūt garai bārdai un vēderam, mēs to varam nodrošināt.”

Grūtības nolīgt vecīti ir ne tikai ģimenēm, bet arī iepirkšanās centriem, kur svētku laikā sastapt Ziemassvētku vecīti ir pilnīgi ierasts.

Vairāku ASV tirdzniecības centru īpašniece Hetere Kromvela norādījusi, ka, lai gan bažās par vīrusa omikrona paveida izplatību atsevišķi ierobežojumi var tikt pastiprināti, tomēr sagaidāms, ka Ziemassvētku vecīša pieredze šogad būs ierastāka. Tagad vairākos veikalos bērni atkal var iesēsties klēpī vecītim, kuriem tagad jau jābūt vakcinētiem. Līdz ar to šogad var iztikt bez pērn dažviet izplatītajiem aizsargstikliem starp mazajiem apmeklētājiem un vecīti. Kādā aptaujā ASV secināts, ka 15% patērētāju tieši Ziemassvētku vecīša apmeklēšana un fotografēšanās ar viņu ir tā svētku tradīcija, kuras viņiem pagājušajā gadā visvairāk pietrūcis.

Mazāk Ziemassvētku vecīšu esot arī speciālajās vecīšu skolās. 2020. un 2021. gadā skolās visā ASV Covid-19 dēļ bija mazāks topošo vecīšu skaits. Piemēram, profesionālā Ziemassvētku vecīšu skola Denverā zaudējusi 120 potenciālos Ziemassvētku vecīšus, jo cilvēki nevēlējušies vai nevarējuši izbraukāt uz nodarbībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt