Dienas notikumu apskats

EK: Globalizācija rada spriedzi sabiedrībā, bet norobežoties no tās nevar

Dienas notikumu apskats

Mediju uzraugs patur Roķi Latvijas Radio vadītājas amatā

Līdz ar prezidenta nomaiņu strauji uzlabojas Dienvidkorejas attiecības ar Ķīnu

Līdz ar prezidenta nomaiņu strauji uzlabojas Dienvidkorejas attiecības ar Ķīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Dienu pēc stāšanās Dienvidkorejas prezidenta amatā Muns Džēins saņēmis apsveikumus no Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina. Tā ir pirmā reize, kad Ķīnas līderis apsveicis jaunievēlēto Dienvidkorejas valsts galvu, paejot vien nepilnai diennaktij. Turklāt telefonsaruna starp viņiem ilgusi ap 40 minūtēm, iezīmējot attiecību uzlabošanos starp abām reģiona lielvarām, paziņojis Muna preses sekretārs.

Seulas un Pekinas attiecības pēdējā laikā bija saasinājušās, galvenokārt ASV pretraķešu aizsardzības sistēma THAAD izvietošanas dēļ. Tā Dienvidkorejā tika izvietota un ir darba kārtībā kopš maija sākuma jau desmit dienas.

Taču vēl pirms pretraķešu aizsardzības sistēmas izvietošanas un uzstādīšanas Pekina paudusi bažas, ka tā ietekmēs Ķīnas ballistisko raķešu spējas un varētu pat izjaukt drošības līdzsvaru reģionā,

tādējādi veicinot vēl lielāku nestabilitāti ne tikai Korejas pussalā, bet visā Āzijas reģionā.

Tomēr Dienvidkorejas puse apgalvo, ka sistēma ir nepieciešama Ziemeļkorejas draudu atvairīšanai nevis spēku līdzsvara izjaukšanai. Kaut gan jaunievēlētais Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins telefonsarunā ar Sji Dzjiņpinu arī pauda šaubas par šīs sistēmas lietderību.

Kā atbildi uz šo Dienvidkorejas rīcību, Ķīna pretī izmantojusi dažādas ekonomiskās sviras, kas ietekmējušas savstarpējo tirdzniecību un atsaukušas uz Dienvidkorejas uzņēmumiem.

Vēl nesen abu valstu finanšu ministri bija tikušies, lai saskaņotu nostājas pirms ekonomiski attīstīto valstu G-7 finanšu ministru sanāksmi, kura notiek Itālijā kopš vakardienas un kopumā ilgs trīs dienas. Savukārt mēneša beigās plānots G-7 valstu līderu samits. Abu valstu finanšu ministri norādīja, ka viedokļu saskaņošanai var būt noteica loma.

Ja vēl izdotos atrisināt konfliktu ar Ziemeļkoreju, tad tiktu pielikts punkts drošības draudiem reģionā. Tā uzskata, gan Muns, kurš nesen ievēlēts Dienvidkorejas prezidenta amatā un paudis vēlmi sava pilnvaru termiņa laikā uzlabot attiecības vai vismaz biežāk kontaktēties ar Ziemeļkoreju, gan Ķīna, kura līdz šim ir galvenais diplomātiskais atbalstītājs Ziemeļkorejai, nodrošinot dialogu starp Phenjanu un Rietumiem.

Viens ir skaidrs, ka nepieciešams panākt Phenjanas iesaistīšanos sarunās par tās kodolprogrammu un raķešu programmu apturēšanu, ko abu valstu prezidenti pārrunāja telefonsarunas laikā.

Viņi vienojās, ka Ziemeļkorejas kodolatbruņošana ir abu valstu kopīgais mērķis.

Muns ir arī uzaicinājis Ķīnas amatpersonas uz divpusējām sarunām, lai veicinātu sapratni abu valstu starpā. Tāpat viņš ierosinājis uz Ķīnu nosūtīt īpašu delegāciju, lai apspriestu ASV pretraķešu aizsardzības sistēmu un Ziemeļkorejas jautājumu.

Uz to Sji savukārt atbildējis ar oficiālu ielūgumu Munam ierasties vizītē Pekinā.

Bez Ķīnas līdera, Munu ar ievēlēšanu prezidenta amatā ir apsveikuši arī Japānas un ASV valsts vadītāji. Arī viņi uzsvēruši nepieciešamību pēc iespējas ātrāk panākt Ziemeļkorejas kodolatbruņošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti