Lībijas parlamenta vēlēšanās uzvaru guvuši liberālo spēku pārstāvji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Tagad visu jaunajā parlamentā ievēlēto partiju pārstāvjiem un neatkarīgajiem deputātiem būs jāsēžas pie sarunu galda, cenšoties izveidot nākamo Lībijas valdību. Tikmēr iedzīvotāju vidū valda neapmierinātība ar iespējamo islāmistu iekļaušanu valdībā.

7. jūlijā notikušās Lībijas vispārējā nacionālā kongresa jeb parlamenta vēlēšanas bija pirmās pēc ilggadējā diktatora Muamara Kadafi gāšanas un pirmās neatkarīgās vēlēšanas vairāk nekā pus gadsimta laikā. Pēdējās parlamenta vēlēšanas tika rīkotas 1952. gadā. 1965. gadā notika nacionāls balsojums, kurā politiskām partijām piedalīties gan netika ļauts. Šoreiz vēlēšanās piedalījās gandrīz 100 dažādu politisko partiju,kas lielākoties tika izveidotas tieši vēlēšanu priekšvakarā. No šī balsojuma iznākuma lielā mērā ir atkarīgs tas, kā turpmāk attīstīsies politiskie procesi šajā valstī.

Kā paziņojusi Centrālā vēlēšanu komisija, uzvaru vēlēšanās ir izcīnījusi liberāli noskaņotā "Nacionālo spēku alianse", kuru vada bijušais pārejas valdības premjerministrs Mahmuds Džibrils. No 80 politiskajām partijām atvēlētajām deputātu vietām šī partija ieguvusi 39. Otrajā vietā ierindojusies Musulmaņu brālības veidotā taisnīguma un celtniecības partija, kura parlamentā iegūs 17 deputātu mandātus. Pārējās 24 vietas aizņems dažādu mazo, galvenokārt reģionālo, partiju pārstāvji. Savukārt pārējie 120 būs neatkarīgie deputāti.

Centrālās vēlēšanu komisijas vadība norādījusi, ka šie joprojām nav oficiālie vēlēšanu rezultāti, jo tie tiks paziņoti tuvāko divu nedēļu laikā. Šajā laika periodā jebkuras partijas drīkst pārsūdzēt vai apstrīdēt vēlēšanu rezultātus.

Kā norāda analītiķi, šajā situācijā pagaidām vēl ir pāragri runāt par to, kādi politiskie spēki īsti nākotnē pārvaldīs Lībiju, jo viss būs atkarīgs no tā, kādas koalīcijas savā starpā izveidos ievēlētās partijas un neatkarīgie deputāti. Islāmistu pārstāvji iepriekš pauda vilšanos par savu zaudējumu, taču vienlaicīgi izteica gatavību sadarboties koalīcijas valdības veidošanā.

Tomēr, kā norāda britu raidsabiedrības BBC korespondente Lībijā, liela daļa vēlētāju, īpaši gados jaunie iedzīvotāji, aktīvi iestājas pret islāmistu nākšanu pie varas. Tieši tāpēc viņi vēlēšanās balsojuši pret tiem politiskajiem formējumiem, kuri savas programmas balstījuši uz reliģiskiem pamatiem. Daudzi Lībijas iedzīvotāji uzskatot, ka kaimiņu valstīs Tunisijā un Ēģiptē islāmisti ar savām uzvarām faktiski ir nodevuši tās idejas, par kurām iedzīvotāji cīnījās Arābu pavasara laikā.

Pēc oficiālo vēlēšanu rezultātu paziņošanas jaunajam parlamentam 30 dienu laikā būs jāizveido jaunā valdība. Viens no tās galvenajiem uzdevumiem būs tikt galā ar bruņotajām sadursmēm, kas vairākos reģionos joprojām turpinās arī pēc Kadafi režīma gāšanas. Kā norāda CNN, līdzšinējai pārejas padomei tā arī nav izdevies ierobežot un kontrolēt bijušos režīma pretiniekus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti