Lībijā vēl parlamentu ar cerību uz haosa izbeigšanu valstī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lībijā trešdien notiek parlamenta ārkārtas vēlēšanas cerībā, ka tas būs jauns sākums un izbeigs haosu, kas valstī iestājies trīs gadus kopš Muamara Kadafi gāšanas. Naftas resursiem bagātās Lībijas ekonomisko attīstību un pārēju uz stabilu un demokrātisku pārvaldi kavējuši iekšpolitiskie ķīviņi un daudzie nemiernieku grupējumi, kas neatzīst centrālo valdību. Tostarp bijušais armijas ģenerālis ar atbalstītājiem pašrocīgi uzsācis cīņu pret islāmistu kaujiniekiem Bengāzī.

Kopš pirms trim gadiem NATO aviācijas atbalstītie nemiernieki gāza Muamara Kadafi režīmu, Lībijas varasiestādēm tā arī nav izdevies ieviest efektīvu valsts pārvaldi. Iedzīvotāji parlamentu pirmajās brīvajās vēlēšanās ievēlēja pirms diviem gadiem - Vispārējo nacionālo kongresu. Toreiz uzvarēja sekulāri noskaņotas partijas, taču parlamenta darbu bieži bloķējušas politiskās cīņas par varu. Vēl pirms dažām nedēļām valdības darbu pilnībā paralizēja situācija, kad uzreiz divi konkurējoši politiķi uzstāja, ka viņi ieņem premjerministra amatu.

Bez politiskajiem ķīviņiem nopietnas grūtības valdībai rada dažādo cilšu pretenzijas uz vietvaldību. Valstī darbojas liels daudzums bruņotu kaujinieku vienību, bandu, kā arī islāmistu radikāļu grupējumu. Nemiernieku aktivitāšu dēļ cietis arī Lībijas ekonomikai svarīgais naftas ieguves sektors, īpaši pērn, kad kaujiniekiem izdevās bloķēt eksporta termināļus.

Valdībai ir bijušas grūtības izveidot efektīvu armiju un policiju, un tagad bruņotajos spēkos ir arī dezertēšanas problēma. Valstī šobrīd ir kļuvis zināms bijušā Lībijas armijas ģenerāļa Halifa Haftara vārds, kurš austrumos, Bengāzī, ar saviem atbalstītājiem uzsācis cīņu pret islāmistu kaujiniekiem, kurus sauc par teroristiem un apsūdz par Lībijas turēšanu gūstā. Teroristiskās organizācijas „Al Qaeda" Ziemeļāfrikas atzars ir mudinājis Lībijas iedzīvotājus cīnīties pret Haftaru un viņa tā dēvēto Nacionālo armiju. Bet viņu nosoda arī Lībijas varasiestādes, kas Haftara aktivitātes pasludinājušas par pretlikumīgām.

Lībija cer, ka trešdien notiekošās parlamenta ārkārtas vēlēšanas pāršķirs lappusi un būs jauns sākums valsts centienos ieviest stabilu demokrātisku pārvaldes iekārtu.

Lai mēģinātu novērst valdības darbu paralizējošo politisko partiju savstarpējo cīņu, šajās vēlēšanās kandidāti startē individuāli, nevis kā partiju izvirzīti. Bet tas nozīmē, ka rezultāti ir grūti prognozējami, un analītiķi brīdina, ka jaunais parlaments riskē kļūt par tādu, kur ievēlētie deputāti ir marionetes un darbojas saskaņā ar cilšu vai bruņoto grupējumu instrukcijām.

Uz 200 vietām parlamentā pretendē aptuveni 1600 kandidātu, 32 vietas likumdevēju sapulcē ir rezervētas sievietēm.

Kandidātu skaits šoreiz gan ir par aptuveni tūkstoti mazāks nekā iepriekšējās vēlēšanās.

Bez nemieriem, un atsevišķos reģionos vietējo cilšu aicinājumiem boikotēt vēlēšanas, balsojuma rīkotājiem arī jāsakaras ar iedzīvotāju vienaldzību. Balsstiesības ir aptuveni 3,5 miljoniem lībiešu, bet reģistrējušies dalībai vēlēšanās ir tikai pusotrs miljons- gandrīz uz pusi mazāk nekā 2012.gadā.

Ir bažas par vardarbības uzplaiksnījumiem arī šodien, it īpaši austrumos. Apvienoto Nāciju Drošības padome aicinājusi  garantēt vēlēšanu mierīgu norisi, brīdinot, ka tās ir „svarīgs solis Lībijas pārejā uz stabilu, demokrātisku pārvaldi".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti