Lībijā ķīmiskie ieroči iznīcināti, Sīrijā process ievelkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kamēr Lībija paziņojusi, ka pilnībā iznīcinājusi savu ķīmiskos ieročus, rietumvalstis kļūst arvien bažīgākas par Sīrijas ķīmisko ieroču arsenāla iznīcināšanu. Līdz šim prezidenta Bašara al Asada režīms no valsts izvedis tikai nelielu daļu ķīmisko ieroču materiālu, un plāna izpilde krietni atpaliek no nospraustajiem termiņiem. Līdz trešdienai bija paredzēts izvest gandrīz visas ķimikālijas, bet tas nav noticis. Krievija gan aicina situāciju nedramatizēt, un apgalvo, ka Damaska ir gatava procesu noslēgt līdz marta sākumam.

Atbilstoši Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas apstiprinātajam plānam, paši bīstamākie Sīrijas režīma rīcībā esoši ķīmisko ieroču izgatavošanas materiāli no valsts bija jāizved līdz pagājuša gada beigām. Bet visas ķimikālijas, kas izmantojamas  ķīmisko ieroču gatavošanā, izņemot izopropanolu, ko izmanto zarīna gāzes ražošanā, no Sīrijas  bija jāizved līdz 5.februārim.

Abi termiņi ir nokavēti. Gada sākumā pašus bīstamākos materiālus sāka izvest ar nedēļas nokavēšanos. Bet tagad vajadzēja būt izvestām aptuveni 1300 tonnām ķimikāliju. Pirms nedēļas Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija atzina, ka Sīrija nodevusi iznīcināšanai vien nelielu daļu - aptuveni 5% no visbīstamākajām ķimikālijām. Ja process turpināsies līdzšinējā tempā, diez vai izdosies īstenot plānu visu arsenālu iznīcināt līdz gada vidum. Konteineri nogādāti uz Dānijas un Norvēģijas kuģiem. Plāns paredz, ka materiālus nogādās uz ostu Itālijā, kur tos iznīcināšanai starptautiskos ūdeņos pārkraus īpaši pielāgotā ASV kuģī.

Aizkavēšanās izsaukusi jo īpaši Vašingtonas satraukumu, kas pēc ķīmisko ieroču uzbrukuma augustā Damaskas pievārtē bija gatava rīkot uzlidojumus režīma objektiem, bet tos atcēla pēc vienošanās par arsenāla iznīcināšanu. ASV atkārtoti paudusi satraukumu, ka prezidenta Bašara al Asada režīms vilcinās ar savu ķīmisko ieroču nodošanu iznīcināšanai. Valsts sekretārs Džons Kerijs vēl pagājušajā nedēļā atgādināja, ka militāra spēka pielietošana joprojām ir iespēja, ko Vašingtona var izmantot „attiecībā uz jautājumu par ķīmiskajiem ieročiem, un atkarībā no tā, kas notiks nākotnē.”

Plāna kavēšanās dēļ aug aizdomas, ka prezidents Asads izmantojis vienošanos, tikai lai iegūtu laiku un novērstu uzbrukumu. Sīrijas valdība noliedz, ka apzināti velk laiku, no norāda, ka arsenāla izvešanu kavējis valstī notiekošais bruņotais konflikts, loģistikas problēmas un sliktie laika apstākļi.

Uz to norāda arī Krievija, kas cenšas mazināt bažas par kavēšanos. Ārlietu ministra vietnieks Genādijs Gatilovs vēl otrdien aicināja nedramatizēt situāciju. Ziņu aģentūrai „RIA Novosti” viņš paziņoja, ka Sīrijas valdība ieplānojusi šomēnes izvest no valsts lielu ķīmisko vielu partiju, un  ir gatava procesu noslēgt līdz 1.martam. Gatilovs arī uzsvēra, ka, pieņemot plānu, „daudzas nianses nebija zināmas, tāpēc ir pilnīgi loģiski, ka šeit varētu būt kaut kādas korekcijas”.

Vienlaikus labas ziņas pienākušas no Lībijas, kas paziņojusi, ka pilnībā iznīcinājusi savu ķīmisko ieroču arsenālu. Process tika sākts pirms desmit gadiem, kad Lībija toreizējā valsts prezidenta Muamara Kadafi vadībā pievienojās starptautiskajai Ķīmisko ieroču konvencijai. Toreiz Tripole paziņoja, ka tās arsenālā ir 25 tonnas sinepju gāzes un vairāki tūkstoši aviobumbu, kurās šo gāzi var iepildīt. Lībijai vēl jāiznīcina ķīmisko ieroču ražošanai izmantojamās ķimikālijas, ko paredzēts izdarīt līdz 2016.gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti