Lepēnai var atņemt EP deputātes tiesisko imunitāti

Francijas galēji labējai politiķe Marina Lepēnai drīz var atņemt Eiropas Parlamenta deputātes tiesisko imunitāti. Tas nozīmētu, ka viņai nāksies stāties tiesas priekšā dzimtenē saistībā ar apsūdzībām par „rasu naida kurināšanu.” Pašlaik jautājumu izskata parlamenta komiteja, kas sliecas atbalstīs Lepēnas imunitātes atcelšanu. Tomēr pati politiķe par procesu neizrāda interesi, kamēr viņas sabiedrotais Eiropas Parlamentu apsūdz par mazākuma apspiešanu.

Francija Eiropas Parlamentam lūgumu atcelt imunitāti galēji labējās „Nacionālās Frontes” līderei Marinai Lepēnai iesniedza pagājušā gada novembrī. Francijas varasiestādes vēlas, lai viņa varētu tikt tiesāta par to, ka kādā uzrunā saviem atbalstītājiem 2010.gadā musulmaņu lūgšanas ielās pielīdzināja nacistu okupācijai.

Lepēna toreiz pauda nosodījumu tam, ka Francijas pilsētās, kur trūkst mošeju, musulmaņu lūgšanas notiek zem klajām debesīm. Viņa paziņoja, ka tā ir Francijas „teritorijas daļu okupācija. Nav bruņu transporta, nav karavīru, bet tā vienalga ir okupācija, un tā apspiež tautu.”

Lionā, kur Lepēna uzstājās ar šo runu, prokuratūra, saņēma rasisma apkarotāju sūdzību, un 2011.gada sākumā sāka izmeklēšanu par „rasu naida kurināšanu”. Tomēr franču politiķe ir Eiropas Parlamenta deputāte, pirmoreiz ievēlēta 2004. gadā, un tad vēlreiz 2009. gadā. Tādēļ, tāpat kā daudzos nacionālo valstu parlamentos, viņa bauda deputāta tiesisko imunitāti.

Jautājumu par tās atcelšanu šobrīd skata parlamenta Juridisko jautājumu komiteja. Tomēr pati Lepēna nav izrādījusi interesi par šo lietu. Par to paziņojusi eirodeputāte Sesīlija Vikstrēma, kas ir attiecīgās komitejas locekle, un kuras uzdevums ir apkopot šīs lietas secinājumus, lai tos iesniegtu Eiropas Parlamentam. „Viņa ar mani nav sazinājusies. Esmu bijusi nozīmēta par šīs lietas atbildīgo ziņotāju jau vairākus mēnešus, bet viņa ne reizi nav kontaktējusies ne ar mani, ne sekretariātu, ne komiteju kā tādu. Viņa vairākkārt tikusi uzaicināta personīgi ierasties uz sēdēm, bet no tām ir izvairījusies,” norāda Vikstrēma.

Neformāls balsojums Juridisko jautājumu komitejā liecināja, ka 13 deputāti atbalsta Lepēnas imunitātes atcelšanu, un pret iestājās tikai viens. Pēc pusotras nedēļas notiks formāls balsojums, bet jūlija sākumā par to lems pats Eiropas Parlaments.

Imunitātes atcelšanu atbalsta arī atbildīgā deputāte Vikstrēma. Viņa norāda, ka komitejas lēmums balstīsies uz iepriekšēju Eiropas Savienības Tiesas spriedumu. Proti, ka eiroparlamentārietim imunitāti pret tiesvedību par viņa izteikumiem var saglabāt tikai tad, ja tiem bijusi acīmredzama, tieša saikne ar viņa pienākumiem kā Eiropas Parlamenta deputātam. Vikstrēma ir pārliecināta, ka šis nav Lepēnas gadījums. „Starp viņas darbu kā Eiropas Parlamenta deputāti, darbu komitejās un paziņojumam 2010. gadā nav pilnīgi nekādas saistības. Tādēļ es rekomendēju, ka mēs atceļam viņas imunitāti, lai juridiskās iestādes Francijā var rīkoties atbilstoši saviem pienākumiem un izmeklēt šo lietu,” uzsver Vikstrēma.

Pati Lepēna pagaidām nav komentējusi iespēju, ka viņai drīz varētu atcelt deputātes imunitāti. Taču komitejas rīcību asi nosodījis viņa partijas biedrs, arī Eiropas Parlamenta deputāts, Bruno Golinšs. Viņš paziņoja, ka „agrāk Eiropas Parlaments aizsargāja savu deputātu izteiksmes brīvību, vai viņi būt kreisi, labēji vai centriski noskaņoti.” „Tagad tas aizsargā tikai tos, kas ir vairākumā, bet imunitāti atceļ tiem, kas mazākumā,” Francijas medijos paziņoja Golinšs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti