Lavrovs: ASV cenšas pasaulei uzspiest savu demokrātiju

Ņujorkā turpinās ANO ģenerālās asamblejas sesija un sestdien tajā uzstājies arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Savas uzrunas laikā Lavrovs apsūdzējis ASV un to sabiedrotos par mēģinājumiem uzspiest demokrātiju citur pasaulē. Tāpat pieminēta arī situācija Ukrainā, kā arī izteikts aicinājums vēlreiz pārstartēt ASV un Krievijas attiecības.

Šī gada ANO ģenerālās asamblejas sesijas uzmanības centrā ir divi galvenie jautājumi - cīņa pret radikālajiem islāmistu kaujiniekiem no grupējuma „Islāma valsts” Sīrijā un Irākā, kā arī satraucošā situācija Ukrainā. Abos šajos jautājumos nozīmīgu lomu ir spēlējusi arī Krievija, tāpēc ar īpašu nepacietību tika gaidīta Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova uzruna.

Kā jau bija sagaidāms, Lavrovs savos izteikumos bijis ļoti ass, īpaši attiecībā pret ASV. Savā uzrunā viņš tās apsūdzējis par militāro iejaukšanos atbalstīšanu savu interešu aizstāvībai. Šādi viņš netieši norādījis uz ASV uzsāktajiem uzlidojumiem islāmistu kaujinieku pozīcijām Sīrijā.

Pēc Lavrova vārdiem, ASV ir atklāti pasludinājušas savas tiesības vienpusēji pielietot spēku jebkurā vietā uz pasaules un militārās intervences ir kļuvušas normu. Krievijas ārlietu ministrs gan norādījis, ka visas iepriekšējās kampaņas - gan Dienvidslāvijā, gan Lībijā, gan Irākā, gan Afganistānā ir pierādījušas, ka ASV militārās operācijas tikai rada haosu un nestabilitāti. Lai arī Vašingtona un tās sabiedrotie cenšoties sevi parādīt kā demokrātijas aizstāvjus, patiesībā tā mēģinot citu vietā izlemt, kas ir labs, un kas slikts.

Sava daļa kritikas ASV veltīta arī par notikumiem Ukrainā, kur ASV un ES esot atbalstījušas valsts apvērsumu, gāžot no amata likumīgo Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču. Lavrovs arī aicinājis ANO pieņemt īpašu deklarāciju, kas neatļautu valstu iejaukšanos citu suverēno valstu iekšējās lietās un kas neatzītu valsts apvērsumus par likumīgu varas nomaiņas veidu.

Krievijas pārstāvis paudis pārliecību, ka visu Ukrainā pastrādāto noziegumu vaininieki ir jāsauc pie atbildības, pretējā gadījumā uz pamiera noturēšanos neesot vērts paļauties. Lavrovs arī izteicies, ka vienīgais veids kā izkļūt no krīzes Ukrainā ir pārstāt atbalstīt „kara partiju”, ar to domājot pašreizējo Ukrainas vadību, kura atbalstot konflikta atrisināšanu ar spēku un grūžot ukraiņu tautu pretī bezdibenim.

Cita starpā, runājot par vienpusēji ieviestajām sankcijām, Lavrovs norādījis, cik bezjēdzīga un neproduktīva ir izrādījusies ASV īstenotā Kubas blokāde. Acīmredzot, Kubas piemērs atspoguļo arī Krievijas viedokli par to, cik lietderīgas ir pašlaik Rietumvalstu pret Krieviju ieviestās sankcijas.

Lavrovs savā uzrunā kritizējis arī NATO, kuras agresīvā retorika un vēlme pastiprināt savu infrastruktūru Krievijas pierobežā esot parādījusi alianses nespēju mainīt savu ģenētisko kodu, kas radīts jau „Aukstā kara” laikā.

Vēlāk preses konferencē Lavrovs norādījis, ka Krievijas un ASV attiecībās būtu nepieciešama vēl viena pārstartēšana. Krievijas puse nekad neesot centusies šīs attiecības pasliktināt un esot ieinteresēta attiecību normalizēšanā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti