Latvijas vēstniece Lielbritānijā: ES un Lielbritānija ir gatavas, cik vien tas iespējams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemassvētkos panāktā Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) vienošanās par abu pušu turpmākajām attiecībām nav pilnīga, taču abās pusēs gatavība sadarbībai ir tāda, kādu šajā situācijā varēja sagaidīt. Šādu viedokli Latvijas Radio intervijā pauda Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Ivita Burmistre, kas amatā stājās vien pagājušajā gadā. Vēstniece skaidroja, kā šīm pārmaiņām ir sagatavojušies arī Lielbritānijā dzīvojošie Latvijas valstspiederīgie un tur strādājošie latviešu uzņēmumi.

Intervija ar Latvijas vēstnieci Lielbritānijā Ivitu Burmistri
00:00 / 13:15
Lejuplādēt

Vēstniece norādīja, ka ES un Apvienotā Karaliste, lai panāktu vienošanos, strādāja abiem variantiem, proti, abas puses bija gatavas arī scenārijam, kad netiek panākta vienošanās. Tomēr Burmistre neslēpa, ka ES ir gatava, cik vien tas ir iespējams, viņasprāt, abas puses situācijai ir sagatavojušās maksimāli kvalitatīvi. 

Tāpat vēstniece skaidroja, ka Lielbritānijas iedzīvotāju vidū ir jūtams atvieglojums, jo ilgais “Brexit” posms ir beidzot noslēdzies. Kopumā pašreizējo sabiedrības noskaņojumu Apvienotajā Karalistē vēstniece vērtēja kā optimistisku.

Skaidrojot Latvijas valstspiederīgo gatavību jaunajām attiecībām starp Lielbritāniju un ES, Burmistre norādīja, ka Latvijas tautieši ir bijuši starp tiem, kuri gatavojas visvairāk un laikus iepriekš vaicājuši neskaidros jautājumus. 

Īpaši aktīvi valstspiederīgie ir bijuši, lai reģistrētos pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāju statusam. Latvijas vēstniece norādīja, ka reģistrēti 108 050 pieteikumi iedzīvotāja statusam, vienlaikus atzīmējot, ka latvieši ir laicīgi pildījuši šo procesu salīdzinājumā ar citu ES dalībvalstu pilsoņiem. 

Savukārt no Latvijas uzņēmējiem, kas sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, vēstniecība nav saņēmusi daudz jautājumus. Galvenokārt tie bijuši par pasta sūtījumiem un sūtījumu muitas nosacījumiem. 

Vēstniece akcentēja, ka tirdzniecības līgums ir labvēlīgs uzņēmējiem, jo tas neparedz papildu eksporta tarifus, taču kā galveno problēmu viņa norādīja administratīvo slogu, ko paredz muitas formalitātes.

KONTEKSTS:

Lielbritānija Jaungada naktī pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija ES bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz šim faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt. 

Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem būs jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti