Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

«Mīlestības vārdā. 18+»

Svētki arī latviešu skoliņās pasaulē

Latvijas simtgadi svin arī latviešu skoliņā Lielbritānijas pilsētā Lesterā

Valsts svētkus svinēja arī latviešu skoliņās visā pasaulē. Lesterā, kas ir populāra tautiešu apmešanās vieta Apvienotajā Karalistē, latviešu skolu apmeklē 26 bērni. Telpu īri Lesteras latviešu skolas vajadzībām sedz vecāki, ar mācību materiāliem palīdz Latviešu valodas aģentūra, taču paši skolotāji strādā pilnīgi par brīvu - tas ir viņu sirdsdarbs. 

Latviešu skoliņa Lesterā atradusi mājvietu vietējā Kultūras centrā, kur katru sestdienas rītu bērni var apgūt latviešu valodu. Lielākajiem bērniem atsevišķi ir nopietnākas valodas nodarbības, taču mazākie mācās dziedot, dejojot un rotaļājoties. 

Daudzi bērni latviešu valodu tikai apgūst, tādēļ nopietnākas lietas nākas paskaidrot citās valodās.

"Mans uzstādījums personīgais ir tāds, ka mēs gribam skolā apvienot bērnus un ģimenes no Latvijas. Un mēs viņus nešķirojam. Un mēs strādājam īpašā vidē, kur ir valodu dažādība, un mēs gribam, lai jebkurš bērns šeit justos gaidīts. Mums ir pamatlieta – latviešu valoda, bet bērni atnāk, un viņi grib, lai viņi iemācītos par savu zemi Latviju, tad mums ir jāpastāsta visās valodās, lai viņi saprot," pastāstīja skoliņas vadītāja Dace Dundure-Kluce.

Latviešu skoliņā mācās vairāki krievu ģimeņu bērni, jo viņu vecāki vēlas saglabāt saikni ar Latviju. Krievu bērniem palīdz skolotāja, kura pati ir krieviete, taču arī viņa savus bērnus ved uz latviešu skoliņu.

"Mēs ģimenē runājam krieviski, skolā viņi mācās angliski, un latviešu skoliņā mēs runājam latviski, un mums vairāki draugi, ar kuriem mēs latviski runājam. Lasām grāmatas latviski, multenes skatāmies latviski. Jo vairāk valodu, jo labāk, manuprāt. Bērniem ir vieglāk nekā pieaugušajiem, bērni diezgan viegli to aptver," skaidroja skolotāja Olga Neimane.

Skoliņa pirms trim gadiem tika dibināta pavisam personīgu iemeslu dēļ - tās dibinātājas meita pēc pārvākšanās uz Angliju sāka strauji zaudēt latviešu valodas prasmes. Tagad meita jau palīdz citiem bērniem.

"Bieži, jā, es domāju, pazaudē latviešu valodu, it īpaši tad, ja ir dzimuši Anglijā. Bet, ja vecāki ir ļoti uzstājīgi, tad bērni arī var nepazaudēt valodu," teica skolotāja palīdze Marta Kluce.

"It sevišķi tie, kas ir sākuši iet angļu skolā, savā starpā sarunājas angliski. Mums ir uzstādījums, ka šeit jāsarunājas latviešu valodā, bet tas nav tik strikti, kā tas bija tajās latviešu skolās pirms varbūt 30, 40 gadiem. Latviešu valoda ir svarīga, un nav viegli viņiem to iemācīt, bet man ir svarīgi, lai viņi nāk un lai viņi ir latviskā vidē," norādīja skoliņas vadītāja.

Par godu svētkiem skoliņā ir īpaša programma - bērni tiek iepazīstināti ar Latvijas ģerboni. Tiek izrunāts, kas jādara tad, kad skan valsts himna - jāstāv kājās, nedrīkst skraidīt apkārt, jābūt nopietnam. Par valsts simboliem tiek izskaidrots arī krieviski un angliski.

Ne tikai Latvijas valsts, bet arī divas meitenes svin dzimšanas dienas, tādēļ pēc sveikšanas visi tiek pie garšīga tortes gabaliņa.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt