Panorāma

Izraudzīts projekts Dailes teātra laukuma labiekārtošanai

Panorāma

LIZDA sāk streika procedūru

Tautieši gatavojas «Brexit»

Latvijas pilsoņi Lielbritānijā piesakās rezidenta statusam; neskaidrību netrūkst

Pēc trīs dienām oficiāli sāksies Apvienotajā Karalistē dzīvojošo Eiropas Savienības (ES) pilsoņu pieteikšanās jaunajam rezidenta statusam. To var izdarīt ar viedtelefonu, noskenējot pases vai identiifikācijas (ID) kartes čipu. Daudzi mūsu tautieši šo statusu jau ir ieguvuši, taču pārējiem joprojām ir ļoti daudz neskaidrību.

Katrā diasporas tikšanās reizē tiek atgādināts par to, ka rezidenta statuss būs nepieciešams visiem, taču daudzi vēl cer, ka varbūt “Brexit” nemaz nenotiks un nekādas izmaiņas nebūs nepieciešamas.

“Viņi vairāk uztraucās par to – dodiet mums beidzot ziņu, ko mums darīt, un mēs to arī izdarīsim. Pašlaik situācijā ir diezgan maz skaidrības, kas notiks tālāk un kā tālāk mēs būsim, ko mēs tālāk darīsim,” saka sociāla projekta „Kopā” vadītāja Ineta Cukermane.

“Varu teikt to, ka līdz šim Gērnsijā ārkārtīgi maz cilvēki ir zinājuši par to, ka būs tāds “settled status”, un tāpēc kopā ar Gērnsijas “Border Agency” mēs taisām semināru maijā,” stāsta Latvijas goda konsule Gērnsijā Lilita Krūze.

Daudziem joprojām nav skaidrs, kā šo statusu iegūt. Latvijas vēstniecība bieži saņem iesniegumus pasu noformēšanai un reizē arī lūgumu reģistrēt jaunajam rezidenta statusam, taču tas jāveic pašam.

“Pastāvīgo statusu, kas attiecas uz ES pilsoņiem Lielbritānijā, var piešķirt tikai un vienīgi Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrija, tāpēc aicinām vērsties Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijā. Mēs no savas puses centīsimies izplatīt informāciju par iespēju reģistrācijai, bet atcerieties, ka šī ir Apvienotās Karalistes nodrošināta reģistrācijas sistēma,” norādīja Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē otrais sekretārs Kaspars Krumholcs.

Reģistrēšanās statusam notiek ar viedtālruņa palīdzību, kas nolasa pases informāciju un atpazīst īpašnieku. “Tas process bija diezgan viegls, ātrs un pašsaprotams, bet nu bija mazas aizķeršanās ar čipa nolasīšanu. Bija pāris reizes jāpamēģina, tas aizkavēja visu, bet nu esmu veiksmīgi pieteikusies, e-pastu esmu saņēmusi, tad nu gaidīšu rezultātu,” stāsta Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē lietvede Liene Seļāvina. Viņa tika apstiprināta jaunajam statusam nākamajā dienā dažu stundu laikā.

Britu Iekšlietu ministrija informēja, ka pirmajās divās testēšanas fāzēs ir pieteikušies aptuveni 150 000 eiropiešu, no kuriem ap 5000 latviešu. 71% pienācies rezidenta statuss, bet pārējie, kas vēl nav nodzīvojuši valstī piecus gadus, ir saņēmuši pirmsrezidenta statusu.

“Gribu pateikt pavisam vienkāršu lietu – lūdzu, palieciet valstī! Esam padarījusi šo pieteikšanās procesu tik vienkāršu, cik nu bija iespējams.

Es ļoti augstu vērtēju Latvijas pilsoņu ieguldījumu gan sabiedrībā, gan ekonomikā,” sacīja Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijas imigrācijas ministre Kerolaina Nouksa.

Jauno statusu var nepiešķirt, ja pieteicējam ir krimināla pagātne, netiek iesniegti pareizi dati vai arī nav iespējams pierādīt atrašanos valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti