Latvija uz Baltkrieviju sūtīs papildu inspekciju «Zapad 2017» novērošanai

Latvija ir vienīgā NATO dalībvalsts, kura uz Baltkrieviju nosūtīs papildu inspekciju, lai novērotu Krievijas un Baltkrievijas mācības   "Zapad 2017".

Tas bija viens no tematiem, ko tikšanās laikā pārrunāja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un Zemnieku savienība) un  Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieks Džeimss Everards.

NATO ģenerālis ieradies, lai pārraudzītu mācības “Steadfast Pyramid” un “Steadfast Pinnacle”, kas sāksies šonedēļ. 40 augstākie virsnieki un komandieri no NATO valstīm, kā arī no Somijas un Zviedrijas, uzlabos spējas plānot un vadīt apvienotās operācijas, kad ģeopolitiskā situācija un jauno tehnoloģiju laiks prasa ātru rīcību un lēmumu pieņemšanu. Virsnieku treniņi Latvijā noritēs jau septīto reizi. Taču šoreiz tie sakrīt ar laiku, kad Krievija un Baltkrievija rīkos militārās mācības “Zapad”.

"Mēs uzmanīgi sekojam līdzi šīm mācībām, lai būtu gatavi jebkuram negaidītam pavērsienam," norāda Everards.

"It sevišķi, ņemot vērā lielo karavīru skaitu un caurskatāmības trūkumu no Baltkrievijas un Krievijas puses. Tas ir pretrunā ar Vīnes konvenciju (..) Baltkrievijai un Krievijai ir tiesības rīkot mācības. Taču šajā gadījumā Krievija tomēr izmanto ļoti lielus kaujas spēkus, kam ir vienota vadība. Tas satrauc cilvēkus (..) esmu pārliecināts, ka Krievija šīs mācības izmantos, lai sniegtu politisku vēstījumu un izmēģinātu jaunu kaujas tehniku. Taču tūlītējus militārus draudus NATO tajā nesaskata," komentē Everards.

Kā izteicās ģenerālis - "Zapad" sūta spēcīgu vēstījumu, ka Krievija ir stipra un spējīga. NATO ir jāpievērš uzmanība, ka Krievijas armijas modernizēšanas programma pastāv.

Viņš arī uzsvēra, ka aliansei ātri izdevies stiprināt drošību Baltijā, izvietojot kaujas grupas. "Militāro spēku skaits Baltijas valstīs ir politisks lēmums. Savukārt militārajā jomā, domāju, ka mums izdevās lielu darbu paveikt ļoti ātri. Visas izvietotās kaujas grupas ir pilnā gatavībā. Tas attiecas uz sauszemi. Tagad mums jāveido kopīgas spējas, saskaņojot jūras, sauszemes un gaisa spēkus. Tas ir nākamais izaicinājums," saka Everards.

Latvija bija izteikusi vēlmi, pamatojoties uz divpusējo līgumu, nosūtīt papildu inspekciju uz "Zapad" vingrinājumiem. Baltkrievijas puse tam piekritusi. "Esam ļoti pateicīgi, ka esam vienīgā NATO valsts, kas dosies šādā papildus novērotāju vizītē. Tas dos iespēju vairāk uzzināt  ... par lielāku informāciju.. rezultātā mēs mazinām šos riskus. Būsim priecīgi ar iegūto informāciju dalīsimies ar citiem cilvēkiem, lai mazinātu šos riskus un bažas, kas valda sabiedrībā," norāda Bergmanis.

Papildus tam Minska iepriekš bija atsūtījusi oficiālu ielūgumu 2-viem ekspertiem un diviem militārajiem atašejiem novērot mācības.

Jau ziņots, ka "Zapad 2017" mācības notiks no ceturtdienas, 14. septembra līdz 21. septembrim.

 

 

 

 

 

+1

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt