Panorāma

Dnipro atgūstas pēc Krievijas uzbrukuma iedzīvotājiem

Panorāma

Panorāma

Ukraina pateicas sabiedrotajiem, bet gaida "Leopard 2"

Latvija sarūgtināta par Vācijas vilcināšanos piegādāt tankus Ukrainai

Vācijas valdības kavēšanās pieņemt lēmumu par "Leopard" tanku piegādi Ukrainai, kas palīdzētu ukraiņiem atvairīt Krievijas uzbrukumu, izraisījusi daudzu Ukrainas sabiedroto, arī Latvijas līderu vilšanos.

"Tā ir liela vilšanās visiem. Gan visiem Vācijas sabiedrotajiem, un, protams, arī Ukrainai. Un arī Latvijai. Domāju, ka Vācijai ir nopietni jāpārdomā sava politika šajā jautājumā," sestdien atzina Valsts prezidents Egils Levits.

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ārlietu ministri aicina Vācijas valdību nekavējoties piegādāt Ukrainai tankus "Leopard".

"Tas ir nepieciešams, lai apturētu Krievijas agresiju, palīdzētu Ukrainai un ātri atjaunotu mieru Eiropā. Vācijai kā vadošajai Eiropas valstij šajā ziņā ir īpaša atbildība," uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Latvija piegādās Ukrainai helikopterus

Jau ziņots, ka Latvija tuvākajā laikā Ukrainai piegādās "Stinger" pretgaisa aizsardzības raķetes, ložmetējus ar munīciju un bezpilota lidaparātus.

Tāpat zināms, ka Latvija, pārejot uz "Black Hawk" helikopteriem, atdos Ukrainai pēdējos mūsu Bruņoto spēku rīcībā esošos padomju laikā izgatavotos lidaparātus.

Latvijai jau ir piegādāti pirmie divi jaunie "Black Hawk" helikopteri, un līdz šī gada beigām plānots saņemt vēl tādus pašus lidaparātus.

Līdz ar to Latvija šogad Ukrainai varēs dāvināt pēdējos Nacionālo bruņoto spēku rīcībā esošos "Mi" sērijas helikopterus.

Pērn vasarā Latvija uzdāvināja ukraiņiem divus helikopterus "Mi-17" un divus "Mi-2". Tikmēr arī Lietuva šonedēļ paziņoja, ka jaunajā palīdzības paketē Ukrainai nosūtīs divus helikopterus "Mi-8".

Zelenskis tic, ka Vācija pieņems pareizo lēmumu

Ukrainas amatpersonas ir atzinīgi novērtējušas sabiedroto militāro atbalstu, kas piektdien panākts tikšanās laikā ASV militārajā bāzē Ramšteinā un cer, ka saņems arī no Vācijas tankus "Leopard 2". Vācija pagaidām nav izšķīrusies par šo soli. Vācijā, kā arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā, reaģējot uz to, cilvēki sestdien jau izgājuši protesta akcijās.

NATO kontaktgrupas sanāksme Ramšteinā tikai daļēji nesusi cerētos rezultātus. Pretēji gaidītajam Vācija piektdien nespēja pieņemt lēmumu par "Leopard" tanku piegādi Ukrainai.

Pēdējo nedēļu laikā vairākas Eiropas valstis ir apņēmušās nosūtīt tankus uz Ukrainu. Bet, pirms pievienoties šim solījumam, Vācija vēlējās, lai ASV apņemtos nosūtīt savus "Abrams" tankus. ASV skaidro – to piegādes ir loģistika ir pārlieku sarežģīta.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis gan norādīja, ka ne viss tiek izziņots publiski, – daudzi lēmumi par ieroču piegādēm tiek pieņemti aiz slēgtām durvīm, un pauda cerību, ka svarīgais lēmums tiks pieņemts.

"Kopumā varam secināt, ka Ramšteina stiprinās mūsu izturību. Partneri ir stingri savā attieksmē – atbalstīs Ukrainu tik ilgi, cik būs nepieciešams mūsu uzvarai. Jā, mums joprojām būs jācīnās par modernu tanku piegādi, taču ar katru dienu mēs padarām acīmredzamāku, ka lēmuma pieņemšanai par tankiem nav citas alternatīvas," uzsvēra Zelenskis.

Ukrainas puse atzīst, ka kopumā ir apmierināta ar Ramšteinas tikšanās rezultātiem, piebilstot, ka daļa no informācijas par militārajām piegādēm ir slepena.

Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks gan norādījis, ka Vācijas neizlēmība un kavēšanās nozīmē jaunus ukraiņu upurus ik dienu.

Vācu tanki būtu piemērotāki nekā amerikāņu

Baltais nams arvien pauž – Ukrainai būs visi nepieciešamie ieroči. Šo solījumu atkārtojis arī ASV prezidents Džo Baidens.

Bet kādēļ Ukrainai tik ļoti nepieciešami tieši vācu "Leopard" tanki?

Salīdzinājumā ar citiem tanku modeļiem "Leopard 2" ir zemas apkopes prasības un augsts aizsardzības līmenis, piemēram, pret mīnām.

Atšķirībā no "Abrams" tie ir ekonomiskāki degvielas patēriņa ziņā. Turklāt tie jau atrodas Eiropā – dažviet pavisam tuvu Ukrainai.

"Tanki nodrošina arī iespēju efektīvi pārvietoties pa kaujas lauku, taču, protams, tiem ir daudz lielāka uguns jauda. Un tāpēc ir pilnīgi saprotams, kāpēc prezidents Zelenskis, saskaroties ar to, ar ko viņš saskaras Donbasā, un sagaidot, ka turpmākajās nedēļās saskarsies ar tiem pašiem draudiem, vēlas papildu tankus," skaidro Baltā nama Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs.

Lietuvā protestē pie Vācijas vēstniecības

Reaģējot uz Vācijas amatpersonu lēmumu, cilvēki izgāja ielās, lai paustu savu neapmierinātību. Vācijā liels cilvēku pūlis pulcējās pie kanclera Olafa Šolca biroja Berlīnē, pieprasot nosūtīt "Leopard" tankus Ukrainai.

Protesta akcijas dalībnieki Berlīnē pieprasa Vācijas valdībai piešķirt "Leopard" tankus Uk...
Protesta akcijas dalībnieki Berlīnē pieprasa Vācijas valdībai piešķirt "Leopard" tankus Ukrainai. Plakāts vēsta "Atbrīvo Leopardus!"

Arī Lietuvā pie Vācijas vēstniecības norisinājās līdzīgs protests.

"Esmu šeit, jo es vēlos, lai karš Ukrainā beidzas, cik drīz vien iespējams, un viņi varētu atgūt savas zemes un padzīt okupantus, un es vēlos, lai cilvēki pārstātu nogalināt," stāsta kāds piketa dalībnieks.

"Šis ir mūsu reģions, un mums par to jārūpējas. Mums nevajadzētu visu likt uz Amerikas pleciem un teikt, ka viņiem ir jāpiegādā tanki. Ja mēs tā sakām, kāpēc mēs esam šeit?" norāda Viļņas iedzīvotāja.

"Es vēlos paust savu nostāju valstij, no kuras daudzējādā ziņā ir atkarīga Eiropas nākotne. Karš turpinās gandrīz gadu, un Vācija ir pastāvīga vilšanās.

Tātad bija jāierodas šeit pie vēstniecības un jāpasaka, ko domāju," savu lēmumu piedalīties piketā skaidro kāds Viļņas iedzīvotājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti