Latvija pievienojas kopīgajam EP aicinājumam atcelt nāvessodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

42 Eiropas Padomes (EP) dalībvalstu, tostarp Latvijas, ārlietu ministri parakstījuši kopīgu aicinājumu, kurā norādīts, ka ceļš uz nāvessoda atcelšanu ir garš un grūts un apņēmībai to izdarīt jānāk gan no valsts, gan sabiedrības, informēja Ārlietu ministrijas (ĀM) Preses centrā.

Nāvessoda atcelšana pamazām kļūst par universālu principu visā pasaulē. Šobrīd tikai apmēram 50 valstis joprojām pieļauj nāvessodu, lai gan pirms divdesmit gadiem to bija gandrīz divreiz vairāk. Apvienoto Nāciju Organizācijas rezolūcijas apliecina, ka aizvien lielāks dalībvalstu vairākums atbalsta vispārēja moratorija noteikšanu nāvessodam. Šī pozitīvā tendence ļauj iztēloties, ka nākamās paaudzes dzīvos pasaulē bez nāvessoda, un rosina kopīgos centienus atbalstīt valstis, kas virzās uz nāvessoda vispārēju atcelšanu.

Eiropā nāvessoda pilnīgu atcelšanu veicināja Eiropas cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 13.protokols par nāvessoda pilnīgu atcelšanu. Latvija to ratificējusi 2012.gada janvārī un tas stājās spēkā 2012.gada 1.maijā. Latvija ir ratificējusi arī citus starptautiskos aktus, kas nosaka nāvessoda atcelšanu. Latvijā nāvessoda moratorijs noteikts jau kopš 1996.gada un nevienam tiesājamajam nāvessods netiek piespriests un izpildīts.

"Taisnīgums, kas nogalina, nav taisnīgums. Pārliecībā, ka nāvessods ir necilvēcīgs, šeit pārstāvētās 42 valstis iebilst pret tā piemērošanu visos gadījumos visā pasaulē. Nāvessods ir ne vien neciešams apvainojums cilvēka cieņai, bet tā piemērošana iet roku rokā arī ar neskaitāmiem notiesāto un viņu ģimeņu cilvēktiesību pārkāpumiem. Turklāt nāvessodam nav pozitīvas ietekmes uz noziegumu novēršanu vai drošību, un tas nekādi neatlīdzina kaitējumu, kas nodarīts upuriem un to ģimenēm," teikts kopīgajā aicinājumā atcelt nāvessodu.

Tā mērķis nav izteikt pārmetumus, bet dalīties pieredzē un pārliecībā. Tajā uzsvērts, ka nāvessoda atcelšanas ceļš ir garš un grūts un tā atcelšana kļuva par īstenību tikai tad, kad bija nostiprinājusies sapratne un pastāvīgi kopīgi centieni. "Apņēmība, kas vajadzīga, lai sasniegtu nāvessoda atcelšanu, ir jāpauž gan valstīm, gan atsevišķiem cilvēkiem, un tas ir arī šīs dienas kopīgā aicinājuma vēstījums," sacīts aicinājumā.

Reģiona tendenci atteikties no nāvessoda veicinājušas Eiropas Padome un Eiropas Cilvēktiesību konvencija. "Mēs stingri pieprasām pēdējai Eiropas valstij, kas joprojām piemēro nāvessodu, spert pirmo soli nāvessoda atcelšanas virzienā, pievienojoties nāvessoda moratorijam."

"Eiropa atspoguļo to, cik būtiska ir reģionālu un daudzpusēju organizāciju nozīme, sekmējot nāvessoda atcelšanu. Nāvessoda atcelšana daudzās Amerikas, Āfrikas un Āzijas valstīs ir piemērs šīs cīņas vispārējam raksturam. Tā arī uzskatāmi pierāda, ka vajadzīgs spēcīgs politisks signāls un ka šajos centienos jāiesaistās visai sabiedrībai," pausts aicinājumā.

10.oktobris ir Pasaules diena pret nāvessodu, to atzīmē kopš 2003.gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti