Latvijā Covid-19 saslimstības pīķis – 8. lielākais pasaulē pandēmijas vēsturē. Kas nogājis greizi citiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms vairākām dienām, 27. oktobrī, Latvija kļuva par vienu no tām valstīm, kur visā Covid-19 pandēmijas vēsturē bijusi augstākā saslimstība ar koronavīrusu, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. Rus.LSM.lv vētīja, kuras valstis vēl ir šajā sarakstā un kā tās tur nokļuvušas.

Saslimstības rādītāja aprēķinos tiek izmantots 7 dienu vidējais diennaktī inficēto skaits uz miljonu iedzīvotāju pēc “Our World in Data” datiem. Pēc šī rādītāja izveidots globāls tops.

Pasaules valstu sarakstā, kas veidots no 2020. gada 1. marta līdz 2021. gada 31. oktobrim, Latvija ierindojas 8. vietā. Jāpiebilst, topa augšējās vietās pārsvarā ir valstis ar mazāk nekā miljonu iedzīvotāju – no pirmā desmitnieka tādas ir sešas.

Rus.LSM.lv palūkojās uz valstīm ar vairāk nekā vienu miljonu iedzīvotāju un iemesliem, kā tās tikušas pie šiem bēdīgajiem rādītājiem.

Bahreina 

Rādītāja maksimums: 1702
Laiks: 29.05.2021.
Uzliesmojuma galvenais iemesls: masu pulcēšanās svētā mēneša ramadana laikā
Iedzīvotāju skaits: 1,71 miljons

Šā gada maija beigās vakcinācijas pret Covid-19 tempos Bahreina bija 6. vietā pasaulē (vismaz vienu devu bija saņēmuši 55%, pilnu vakcinācijas kursu – 46%). Taču pirms tam – aprīļa vidū – saslimstība bija sākusi augt, bet maija vidū uzlēca, 12 dienas vēlāk sasniedzot pīķi. Rekordliela Covid-19 slimnieku mirstība bija novērota 1. jūnijā – mira 29 cilvēki.

Valsts Veselības ministrijas vērtējumā iemels šādam straujam saslimstības pieaugumam bija masu pasākumi svētā mēneša ramadana laikā (šogad no 12. aprīļa līdz 12. maijam) un to noslēdzošie svētki. Daļēji rādītāja pieaugumu ietekmēja testēšanas paplašināšana.

Beļģija

Rādītāja maksimums: 1530
Laiks: 30.10.2020.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: pāragra ierobežojumu atcelšana un valdības juceklīgā komunikācija
Iedzīvotāju skaits: 11,56 miljoni

Jau pirmā uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Beļģija  kļuva par vienu no visvairāk cietušajām valstīm. Lai gan valstī ir augsts veselības aprūpes līmenis un bija ieviesta strikta karantīna, Beļģijā Covid-19 mirstība (attiecībā pret iedzīvotāju skaitu) bija augstākā pasaulē tajā brīdī. Beļģijas amatpersonas to skaidroja ar precīzāku sistēmu nāves gadījumu uzskaiti, iekļaujot arī ārpus slimnīcām mirušos.

Bet 2020. gada rudenī valsti pārņēma nevis Covid-19 vilnis, bet “cunami”, kā to raksturoja par jomu atbildīgais ministrs. Saslimstība bija sākusi strauji kāpt septembra beigās, un 30. oktobrī tika sasniegts inficēšanās pīķis (17 800 gadījumi diennaktī), bet 10. novembrī – mirstības pīķis (205 mirušie).

Uzliesmojuma laikā desmit slimnīcas pat bija lūgušas darbu turpināt arī ar Covid-19 inficētos ārstus un medmāsas, kuriem nebija saslimšanas simptomu.

No 19. oktobra valdība bija noteikusi ierobežojumus, bet no 2. novembra tos pastiprināja. Karantīna valstī ieilga līdz 2021. gada pavasarim, un tikai jūnija sākumā gandrīz visus ierobežojumus atcēla.

Arī šī gada rudenī Beļģijā, neraugoties uz augstajiem vakcinācijas rādītājiem (73%), saslimstība ir strauji pieaugusi.

Latvija

Rādītāja maksimums: 1336
Laiks: 27.10.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: (skat. novēloto Covid-19 lēmumu hronoloģiju)
Iedzīvotāju skaits: 1,89 miljoni

Īrija

Rādītāja maksimums: 1311
Laiks: 10.01.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: karantīnas mazināšana pirms Ziemassvētkiem
Iedzīvotāju skaits: 4,99 miljoni

2020. gada decembra sākumā Īrijā noslēdzās pusotru mēnesi ilgs “lokdauns” ar viszemākajiem Covid-19 saslimstības rādītājiem Eiropas Savienībā. Vācijā un Lielbritānijā tajā brīdī rādītāji bija četrreiz sliktāki.

Jau decembra vidū saslimstības rādītāju līkne sāka kāpt gandrīz vertikāli. Un jau pēc svētkiem – 11. janvārī – Īrijā bija augstākais Covid-19 inficēšanās rādītājs pasaulē. Turklāt aptuveni pusi gadījumu saistīja ar tajā brīdī jaunu Covid-19 vīrusa variantu – britu jeb alfa variantu.

Saslimstības pīķī slimnīcā bija 1582 Covid-19 pacienti, reanimācijas nodaļās – 146. Ik nedēļu stacionēto skaits dubultojās, un veselības aprūpes sistēmai draudēja kolapss. Ar koronavīrusa sasirgušo mirstības pīķis sasniegts 4. februārī – 59 mirušie slimnieki.

Ziemassvētki nebūt nebija svinīgās noskaņās – 22. decembrī ieviesti ierobežojumi, janvārī tos vēl pastiprināja. Un tikai marta beigās ierobežojumus sāka mīkstināt.

Līdz ar vīrusa delta varianta izplatīšanos jūnijā inficēšanās rādītāji atkal sāka pieaugt. Pēc nelielā krituma saslimstība atkal aug, neraugoties uz 75% vakcinācijas aptveri.

Igaunija

Rādītāja maksimums: 1286
Laiks: 31.10.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: vēl tiek vētīti
Iedzīvotāju skaits: 1,3 miljoni

Igaunijā Covid-19 saslimstība nepārtraukti augusi no jūlija beigām, bet pieauguma lēciens sākās 19. septembrī.

Igaunijas slimnīcas sākušas uzņemt tikai smagākos Covid-19 pacientus. Tikmēr valstī kopumā no novembra stājušies spēkā stingrāki ierobežojumi.

Portugāle

Rādītāja maksimums: 1268
Laiks: 28.01.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: ierobežojumu mīkstināšana pirms Ziemassvētkiem un jauna vīrusa paveida ievešana
Iedzīvotāju skaits: 10,31 miljoni

Pandēmijas sākumu 2020. gada pavasarī Portugāle pārdzīvoja bez lieliem zaudējumiem, īpaši salīdzinot ar kaimiņvalsti Spāniju. Taču tad pāri valstij vēlās divi Covid-19 viļņi. Pirmais bija mazāks, bet otrajā, kas sākās 2021. gada pirmajās dienās, uzrādīja rekordus. 28. janvārī tika atklāti 12 890 inficēšanās gadījumi, bet lielākā mirstība – 290 cilvēku nāve diennaktī – fiksēta 1. februārī. Janvārī vien koronavīruss Portugālē laupīja 5510 dzīvības.

Par galveno uzliesmojuma iemeslu eksperti uzskata modrības zaudēšanu. Valdība, redzot saslimstības mazināšanos, nolēma neliegt cilvēkiem Ziemassvētku prieku. Iedzīvotājus gan mudināja būt piesardzīgiem, bet nenoteica ierobežojumus, pulcējoties pie svētku galda.

Savu artavu saslimstībā deva arī tūristi. Kad Lielbritānija informēja par lipīgāku Covid-19 vīrusa variantu (tagad saukts par alfa variantu), Portugāle līdz ar citām valstīm noteica iebraukšanas ierobežojumu. Taču tūristi jau bija paguvuši ievest valstī jauno vīrusa variantu.

Rezultātā janvāra beigās slimnīcas jau bija pārpildītas, reanimācijas palātas – tuvu galīgai robežai. Valdība ieviesta “lokdaunu” no 13. janvāra un lūdza starptautisko palīdzību. Austrija uzņēma daļu smagi slimo, Vācija aizsūtīja mediķus un aprīkojumu.

Ierobežojumi uzrādīja efektu martā, kas ļāva samazināt ierobežojumus. Kad vasarā klāt bija vīrusa delta variants, valdība jau reaģēja preventīvi, neļaujot saslimstībai uzliesmot. Jūlijā noteica virkni ierobežojumu un vienlaikus solīja tos samazināt, sasniedzot noteiktu vakcinācijas aptveri. Un šie imunizācijas mērķi tika sasniegti. Pašlaik Portugālē pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu ir saņēmuši 86% iedzīvotāju.

Gruzija

Rādītāja maksimums: 1255
Laiks: 18.08.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: delta variants un zemā vakcinācijas aptvere
Iedzīvotāju skaits: 3,71 miljons

Saslimstība ar Covid-19 Gruzijā sāka augt jūlijā, un augusta sākumā tika pārspēti iepriekšējā viļņa rādītāji. No 10.augusta valdība pastiprināja epidemioloģiskos noteikumus.

Par vienu no uzliesmojuma iemesliem eksperti uzskata ļoti zemo vakcinācijas aptveri. Vakcīnu deficīta dēļ līdz augusta sākumam bija pilnībā vai daļēji pret Covid-19 potēti 12% iedzīvotāju. Līdz šim vakcinācijas kursu pabeiguši 24%.

Gruzijā līdz 22. oktobrim saslimstība bijusi samērā augsta, un pašlaik vērojams zināms samazinājums.

Izraēla

Rādītāja maksimums: 1254
Laiks: 14.09.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: Covid-19 delta variants un vakcīnu iedarbības mazināšanās
Iedzīvotāju skaits: 9,2 miljoni

“Visvairāk vakcinētā valsts pasaulē” arī kļuva par pirmo, kurā Covid-19 vilnis skāra arī potētos. Izraēla vakcinācijas kampaņu sāka 2020. gada 19. decembrī, paveicot to strauji un veiksmīgi. Maijā un jūnijā Covid-19 saslimstība bija krietni sarukusi. Taču jūnija beigās valstī nonāca koronavīrusa delta variants. Četrās nedēļās jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaits pieauga 100 reizes un inficējās gan potētie, gan nepotētie, taču atšķirīgos apjomos. Tajā brīdī vakcinēti bija 60% iedzīvotāju.

Kā liecina Izraēlā veiktais pētījums, tiem, kas poti saņēma pirmie (lielākoties riska grupas pēc vecuma), aizsardzība pret vīrusa delta variantu samazinājās piecas reizes. Taču vakcīna vēl aizvien būtiski mazināja smagas slimošanas, hospitalizācijas un nāves risku.

Par galveno atbildi Covid-19 izplatībai valdība izvēlējās masu revakcināciju. Jūlija beigās to sāka darīt visvecākie, augusta vidū – iedzīvotāji vecumā virs 50 gadiem, bet no augsta beigām – jau no 12 gadiem. Novembrī plāno sākt 5–11 gadus veco bērnu vakcinēšanu pret Covid-19.

Čehija

Rādītāja maksimums: 1208
Laiks: 10.01.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: veikalu atvēršana pirms Ziemassvētkiem un valdības novēlota reakcija
Iedzīvotāju skaits: 10,7 miljoni

Pērn septembra beigās ar Covid-19 inficēto skaits Čehijā sāka strauji augt, bet stingrs “lokdauns” tika ieviests vien mēnesi vēlāk, kad diennaktī reģistrēja līdz 12 tūkstošiem jaunatklāto saslimšanas gadījumu un slimnīcas bija pārpildītas. Neizpalika ierobežojumi.

Decembra sākumā, saslimstības mazināšanās uzmundrinātas, varasiestādes nolēma mīkstināt ierobežojumus pirms gaidāmajiem Ziemassvētkiem. Tā izrādījās kļūda. Saslimstības rādītāji atkal strauji kāpa, un divas nedēļas vēlāk atkal nācās izsludināt komandantstundu.

Inficēšanās pīķis tika sasniegts 10. janvārī, kad arī hospitalizēto Covid-19 slimnieku skaits pārsniedza septiņus tūkstošus. Bet mirstības maksimums bija 12. martā. Jāpiemin, ka pēc saslimstības sarukuma februāra sākumā sākās vēl viens vilnis. Un tikai aprīļa vidū radās iespēja mazināt ierobežojumus.

Kipra

Rādītāja maksimums: 1140
Laiks: 20.07.2021.
Uzliesmojuma galvenie iemesli: jauniešu nepietiekama vakcinācija un testēšanas paplašināšana
Iedzīvotāju skaits: 1,2 miljoni

2021. gada Covid-19 saslimstības pirmajā vilnī saslimstības līkne līdzinās amerikāņu kalniņiem.  Pēc janvāra sākumā piedzīvotā pīķa bija mēnesi ilga samazināšanās. Aprīļa beigās atkal pieaugums, kam sekoja nozīmīgs kritums. Taču tad vēl straujāks pieaugums, 20. jūlijā sasniedzot maksimumu. Tas gan pakāpeniski samazinājās.

Vasarā piedzīvoto lēcienu eksperti sliecas skaidrot ar to, ka valstī sāka daudz vairāk testēt. Tas ļāva arī atklāt vairāk inficēšanās gadījumu.

Vasaras sākumā vairāk nekā 55% Kipras iedzīvotāju bija vakcinēti pret Covid-19, taču jauniešu vakcinācijas aptvere aizvien zema. Un tieši vecuma grupā 20–59 bija vairāk nekā puse jaunatklāto Covid-19 gadījumu.

Tāpēc vasaras uzliesmojuma laikā galvenais instruments cīņai ar vīrusu bija vakcīnās tempu palielināšana. Pašlaik Kiprā pret Covid-19 vakcinēti mazāk nekā puse iedzīvotāju vecumā līdz 25 gadiem. Tomēr rudenī saslimstības pieaugums nav novērots. Iespējams, ietekme bijusi arī tam, ka Kipra bija tūrisma “sarkanajā” zona un to apmeklēja daudz mazāk viesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti