Latvija ar Ukrainu attīstīs plašāku sadarbību tranzīta koridora ietvaros

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ceturtdien un piektdien Ukrainā valsts vizītē Ukrainā uzturas Latvijas Republikas prezidents Andris Bērziņš, kuru pavada arī ievērojama uzņēmēju delegācija. Tieši abu valstu ekonomiskās sadarbības turpmākās iespējas ir viens no centrālajiem vizītes tematiem, kurš ceturtdien tika apspriests arī Ukrainas un Latvijas biznesa forumā.

2012. gadā Ukrainas un Latvijas savstarpējās tirdzniecības līmenis ir ievērojami palielinājies. Salīdzinot ar 2011. gadu, tas ir pieaudzis par aptuveni 27%, sasniedzot gandrīz 500 miljonus dolāru. Kā, atklājot Kijevā notikušo Ukrainas un Latvijas biznesa forumu paziņoja Latvijas republikas prezidents Andris Bērziņš, pašlaik Ukraina ir 15 lielākais Latvijas ekonomiskās sadarbības partneris, taču tā nebūt nav galējā robeža un izaugsmes potenciāls noteikti ir. Lai to veicinātu, Bērziņš aicinājis sadarboties ne tikai uzņēmēju līmenī, bet īpaši aicinājis pievērsties izglītības sfērai, jo tieši jaunā paaudze var palīdzēt pārvarēt globālos izaicinājumus.

Kā norāda viens no biznesa foruma organizatoriem, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols, līdz šim Latvija no Ukrainas ir vairāk importējusi, nekā eksportējusi, taču abos šajos rādītājos ir novērojams pieaugums. Pēc Ozola domām, ir ļoti daudz sfēru, ar kuru aktīvu darbību abu valstu darījumu bilanci varētu uzlabt vēl vairāk: „Vislielākā interese ir pakalpojumu sektorā, piemēram, tranzīts un loģistika, kur lielākie spēlētāji ir "Latvijas dzelzceļš" un "LDZ Cargo". Tāpat specifiskas nišas, piemēram, loģistika farmācijas uzņēmumiem, kas atšķiras no dzelzceļa loģistikas. Tāpat informācijas tehnoloģiju uzņēmumi, būvniecības un kokapstrādes uzņēmumi, arī mašīnbūve un inženiertehniskās būves. Jāatzīst ir arī attīstība starp augstskolām, tāpēc delegācijas sastāvā ir arī Mākslas akadēmijas un Rīgas tehniskās universitātes rektori. Ir jau konkrētas sarunas ar iespējamiem līgumu partneriem no Ukrainas puses, tāpēc es šo biznesa forumu vērtēju kā lielisku izdevību.”

Ukrainas un Latvijas biznesa forumā piedalījās ne tikai uzņēmēji, kas vēl tikai vēlas attīstīt savu darbību Ukrainā, bet arī tādi, kas to jau veiksmīgi ir paveikuši. Tā, piemēram, kokapstrādes uzņēmums „SOHO TREE”, kas no ukraiņu oša koka jau septiņus gadus ražo sporta inventāru Īrijas nacionālajam sporta veidam kērlingam. Uzņēmuma vadītājs Andis Priednieks atzīst, ka šādiem forumiem ir jēga, taču veiksmīgu biznesa kontaktu nodibināšanai ir jāizprot Ukraiņu mentalitāte: „Ukrainā kāds laiks ir jāpadzīvo, lai saprastu šo mentalitāti, viņu biznesa saprašanu. Tas ir stipri, stipri atšķirīgi nekā Rietumos. Te nenotiek tā, ka atbrauc, sarunā un kaut kas sāk notikt. Te ir jādibina nopietni personiskie kontakti – var pāris stundas parunāt par kaut ko citu un beigās varbūt tiek noslēgts kāds darījums. Tas, ka es esmu šeit bijis, kad šeit ir manas valsts prezidents un viņu valsts prezidents un mēs šeit esam uzklausījuši viņus abus, tas man dod papildus spēkus uz vietas kārtot savas lietas.”

Savukārt Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs foruma laikā atzina, ka Latvijas pieredze un uzņēmēju ieteikumi būs ļoti noderīgi, Ukrainai cenšoties modernizēt savu ekonomiku un vairojot tās produktu konkurētspēju globālajā tirgū. Pēc Janukoviča vārdiem, šāda sadarbība noteikti nāks par labu gan Latvijai, gan Ukrainai.

Šodien uzņēmēju delegācija viesosies arī Odesā un tiksies arī ar šīs Melnās jūras ostas pilsētas uzņēmējiem, lai diskutētu par veidiem, kā veiksmīgāk īstenot ideju par transporta koridora izveidi, kas savienotu Melno jūru ar Baltijas jūru, Ukrainu ar Latviju un tālāk arī ar Skandināvijas valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti