Panorāma

ES dalībvalstu Ziemassvētki – ar atšķirīgiem ierobežojumiem

Panorāma

ES ierobežos digitālos gigantus

Mediķis Vācijā: Līdz vasarai situācija varētu normalizēties

Latviešu mediķis Vācijā: Līdz vasarai situācija varētu normalizēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vācijā svētku laikā ir atcelti tradicionālie tirdziņi un ierobežota pulcēšanās, jo vīruss valstī kopš oktobra sākuma sācis izplatīties īpaši strauji. Aizvadītajā diennaktī saslimšana atklāta vēl vairāk nekā 30 tūkstošiem, bet no Covid-19 izraisītām komplikācijām miruši vēl 838 cilvēki. Kaut arī slodze slimnīcās palielinās, Vācijas veselības aprūpes sistēma šai situācijai ir gatavojusies un pašlaik ir stabilā stāvoklī, Latvijas Televīzijai teica mediķis Kārlis Milbergs, kurš strādā Vācijas rietumos.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Vācijai pavasarī klājās krietni labāk. Inficēšanās un ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits attiecībā pret iedzīvotāju skaitu bija salīdzinoši neliels. To saista ar vietvaru operatīvo rīcību vīrusa perēkļu konstatēšanā un tālākas izplatības ierobežošanā. Tagad situācija ir mainījusies.

Nevēloties apstādināt ekonomisko dzīvi, Vācijā novembrī darbību turpināja mācību iestādes un veikali. Ierobežota bija vienīgi restorānu un bāru, kā arī kultūras un izklaides vietu darbība. Tagad pacientu skaits slimnīcās strauji pieaug un vairākās slimnīcās trūkst gan gultu, gan mediķu.

Vienlaikus situācija dažādos reģionos būtiski atšķiras,

paskaidroja Milbergs. Viņš ir asinsvadu ķirurģijas rezidents, dežurējošais ķirurgs Unnas klīnikā netālu no Dortmundes.

"Lai gan ar ikdienas Covid-19 pacientu ārstēšanu nodarbojas iekšējo slimību speciālisti un intensīvās terapijas ārsti, arī ķirurģijas nozare ir ietekmēta," pastāstīja Milbergs. "Pēdējo divu nedēļu laikā ir būtiski samazinājies arī ķirurģisko pacientu skaits. Mūsu klīnikā gan tas nav vēl tik izteikti, jo mūsu klīnika, par laimi, nav pārslogota, kā tas ir citās, netālu esošajās klīnikās, kuras savus pakalpojumus ir slēgušas uz šo laiku un apkalpo tikai neatliekamos pacientus."

Unnas klīnikā, tāpat kā citās slimnīcās, visi strādā maskās. Izņēmumi ir nelielas pauzes, kad to iespējams novilkt. Milbergs apgalvo, ka reizēs, kad jāstrādā pilnā aizsargtērpā, divās minūtēs varot nosvīst, "kā zaļumballē pie Raimonda Paula popūrija". Bet

ierobežojumi ir saprotami un arī lielākā daļa sabiedrības izprot to nepieciešamību.

"Redzot arī to, kas notiek Latvijā, līdzīga situācija ir arī šeit. Ir nelielas grupas ar savām interesēm vai savu informācijas profilu, ko viņi vēlas pasniegt cilvēkiem, bet tā noteikti ir mazākā daļa," teica ārsts. "Es arī savā klīniskajā praksē notekti neesmu sastapis nevienu, kurš absolūti iebilstu pret šiem ierobežojumiem. Visi izturas tieši pretēji – ar sapratni pret tiem. Ir sevišķi vecāka gadagājuma cilvēki, kuri ļoti apzinās to, cik viņiem šī infekcija var būt bīstama."

Vācijā tāpat kā citās Eiropas Savienības valstīs aptuveni pēc nedēļas sāksies iedzīvotāju masveida vakcinēšana. Izstāžu zāles un koncertzāles, viesnīcas, kā arī bijušie bēgļu centri ir starp vairākiem simtiem vietu visā valstī, kur varēs saņemt potes. Pirmie vakcīnas devu varēs saņemt vecāka gadagājuma cilvēki, pacienti ar nopietniem veselības traucējumiem un medicīnas personāls. Šajās grupās ietilpst aptuveni astoņi miljoni cilvēku.

Federālā valdība segs vakcinācijas izmaksas un organizēs vakcīnas centrālo uzglabāšanu un transportēšanu – tam paredzēti 2,7 miljardi eiro. Milbergs apgalvoja, ka viņu un kolēģus vakcinēs, vēlākais, nākamā gada sākumā.

"Šīs nedēļas sākumā mēs tikām informēti no slimnīcas vadības, ka mums būs iespēja piedalīties šajā vakcinēšanas gaitā, kuru sāks jaunā gada sākumā vai, ja viss izdosies kā cerēts, šī gada pēdējās dienās," paskaidroja Milbergs. "Pieteikties šai vakcīnai mēs varam brīvprātīgi, tas noteikti nav uzspiests. Kolēģi uz to skatās pārsvarā pozitīvi. Ir daži kolēģi, kas izsaka aizdomas par vakcīnas paātrināto izstrādi, par ko, protams, var rasties bažas un par ko ir arī bažas sabiedrībā. Lai gan Eiropas Savienības ietvaros šī vakcīnas apstiprināšana un dokumentācijas apstiprināšana ir bijusi pamatīgāka un detalizētāka nekā ASV vai Apvienotajā Karalistē. Līdz ar to arī mana ticība šai vakcīnai ir daudz drošāka, nekā tad, ja tas būtu bijis citādi."

Mediķis paredz, ka situācija varētu normalizēties līdz vasarai. Pirmkārt, ap to laiku liela daļa sabiedrības jau būs saņēmusi vakcīnu. Otrkārt,

kā rāda pieredze, vasarā saslimšana ar elpceļu infekcijām būtiski mazinās.  

Dažādas zemes Vācijā izvēlas pašreizējo situāciju risināt atšķirīgi, pastāstīja Milbergs. "Piemēram, man nācās būt pirms neilga laika Hamburgā, kur, atšķirībā no šejienes, pilsētā centrā var pastaigāties bez maskas," teica ārsts. "Šeit, piemēram, mums ir pienākums to darīt. Pilsētas centrā atzīmētas zonas, kur maskas jāvalkā."

Situācijas pasliktināšanos Milberhs izskaidro ar vīrusa dabu, kas izpaužas visā pasaulē. "Vācijā uz tā fona, protams, arī ir pieaugusi [saslimšana], bet ne tik krasi, kā tas ir citās valstīs. Mums atšķirībā no Latvijas jau kopš pavasara nepārtraukti, arī viscaur vasarā, publiskās vietā ir jāvelk maskas visai sabiedrībai, arī sabiedriskajā transportā," paskaidroja Milbergs. "Tas noteikti ir viens no iemesliem, kāpēc šie infekcijas rādītāji ir relatīvi zemāki nekā citās valstīs ar līdzīgu veselības sistēmas kvalitāti."

Milbergs saskata, ka veselības aprūpes sistēmās katrā ir savas nepilnības, bet Vācijā veselības aprūpe ne velti tiek uzskatīta par vienu no kvalitatīvākajām Eiropas Savienībā. "Atbilstošs gultasvietu skaits, atbilstošs intensīvās terapijas gultu skaits arī ir vieni no iemesliem, kāpēc smagu pacientu un mirstības rādītāji Vācijā uz citu valstu fona ir zemāki," viņš paskaidroja.

Reģionā, kur dzīvo mediķis, svētku laikā ļauts pulcēties divām mājsaimniecībām līdz pieciem cilvēkiem kopumā. Kaut arī, visticamāk, iedzīvotāji ciemosies cits pie cita, Milbergs ir pārliecināts, ka lielākā daļa izprot ierobežojumu nozīmi un necentīsies noteikumus pārkāpt.

"Tas, kas nāk līdzi šai epizodei, ir tas, ka mūsu paaudzē šī ir bezprecedenta pandēmija. Tai līdzi nāk arī stress," uzsvēra Milbergs. "Arī par vakcīnu un tās drošību. Es no savas puses noteikti ieteiktu klausīties aktīvu, praktizējošu ārstu domās, viedokļos un datos, praktizējošu epidemiologu un veselības speciālistu viedokļos un teiktajā, kā arī politiķu teiktajā, kuri, uz šo informāciju balstoties, pieņem savus lēmumus. Es skatos, Latvijas šajā ziņā ir uz pareizā ceļa."

Milberga ikdiena šobrīd ir darbs un mājas, jo jebkādas brīvā laika aktivitātes principā nenotiek. Laiks Vācijā ir samērā silts, tāpēc var braukt ar velosipēdu vai iet skriet, pastaigāt.

"Ģeogrāfiskā ziņā esam šeit mazliet pasargāti, jo, lai gan šeit vēl pirms pāris nedēļām skaitījās Covid-19 "hotspots", sistēmas pārslodzi neizjutām," pastāstīja ārsts. "Tas ir pateicoties gan gadiem ilgi sakārtotai sistēmai, gan vāciešu pragmatismam un slimnīcas profesionālajai vadībai, kura domā trīs soļus uz priekšu. Vācieši kopumā attiecas daudz atbildīgāk pret savu veselību nekā latvieši. To es ievēroju jau studiju laikā Latvijā."

Cita situācija esot, piemēram, Bavārijā vai nabadzīgākās Vācijas zemēs, kur sistēmas pārslodze ir ļoti jūtama.

Sekojot Latvijas ziņu plūsmai sociālajos medijos, Milbergs pārliecinājies, ka nereti tiek aplami sagrozīti fakti, piemēram, par situāciju Vācijā.

"Nesen bija gadījums, kad Berlīnē notika protests pret ierobežojumiem, kura laikā policija ilgstoši lūdza dalībniekus ievērot distanci un lietot mutes un deguna aizsegus. Pēc ilgstošas ignorēšanas, lai pūli izkliedētu, to apsmidzināja ar ūdeni. Latvijā tas tika plaši pasniegts un daudz šērots ar domu, ka Vācijā apspiež protestus un aizliegta brīva runa," teica Milbergs. "Tajā pašā dienā bija telesakaru traucējumi, kas Vācijā nav retums. Nu tad dodiet sev iztēlei vaļu, ko no tā izvilka sazvērestību teorētiķi." 
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti