Dienas ziņas

Jaunieši mācās demokrātiju

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Latviešu enerģētiķis konsultē britu valdību

Latviešu enerģētiķis konsultē britu valdību enerģētikas politikas jautājumos

Jau kādu laiku spriež par to, ka Latvijai vajadzētu sekot kaimiņvalstu piemēram un valstij svarīgos jautājumos piesaistīt diasporas ekspertus, izmantojot viņu ārzemēs gūto pieredzi un zināšanas. Lielbritānijā dzīvo viens no šādiem ekspertiem – enerģētiķis Andris Bankovskis, kurš paralēli daudziem citiem projektiem ir vadījis Lielbritānijas valdības Elektroenerģijas tirgus reformu ekspertu grupu, kas izstrādāja valsts enerģētikas politiku. 

Bankovskis ir dzimis un audzis Lielbritānijā, latviešu valodu apguvis trimdas latviešu sabiedrībā, savulaik daudz koncertējot populārā "Kotgreivas trio" sastāvā. 

Taču ne visi zina, ka Svansijas Daugavas Vanagu fonda priekšsēdētājs ir enerģētiķis ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi un šobrīd darbojas Velsas Inženierzinātņu padomnieku komisijā, kas piešķir līdzekļus pētniecībai Velsas universitātēs, kā arī citos projektos.

Viens šādiem projektiem ir Svansijas Universitātes termālās enerģijas baterijas, kas paredzētas saules siltuma savākšanai vasarā, lai varētu izmantot ziemā.

Bankovskis stāstīja: "Tur ir speciāls sāls iekšā, kas ir ļoti lēts. Sāls ir izkaisīts, nu, tas ir tā kā švamme, ļoti daudz caurumu un var saturēt ļoti daudz sāli. Tas sāls var pieņemt līdz 7 ūdens molekulām, un, ja laiž pāri siltumu vasarā, tad tas ūdens izgaro. Ir jātur pilnīgi sauss līdz ziemai, kad ziemā laiž pāri gaisu, kas ir nedaudz mitrs, tad tas mitrums vai ūdens savienojas ar tām molekulām, pielīp un izdod enerģiju. Un tādā veidā var uzsildīt māju – gan telpu, gan ūdeni."

No šādām baterijām varētu būvēt mājas, gan sienas, gan jumtus. Vienā mājā tas aizņemtu apmēram 6 kubikmetrus.

Bankovskis norādīja: "Ja būs miljons māju ar starpsezonu siltuma saglabāšanu, kā tas ietekmēs Lielbritānijas sistēmu? Un, īsi sakot, ko atrada, – ka var pilnībā aizvietot "Hinkley Point C" – tā ir liela kodolspēkstacija, kas nav pabeigta, kas tiek būvēta, to var pilnīgi aizvietot."

Šobrīd jārisina jautājums par to, kā termālās enerģijas baterijas vislabāk integrēt dzīvojamā vidē.

"Tas ir inženieru darbs, ne zinātnieku darbs, lai izveidotu, kādā veidā tagad to var darīt, kā var plānas sienas taisīt, kā var iebūvēt to iekšā ar visām caurulēm. Vai pie grīdas, vai kā citādi," sacīja Bankovskis.

Starptautisko investoru interese par atjaunojamās enerģijas projektiem ir liela, un arī Latvijā būtu iespējams izvietot dažādas ražotnes. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti